Как животът в Русия се промени след санкциите на Запада?

По-близките до Кремъл не усещат промяна
14 мар 2022 19:32, Нели Христова
144
Как животът в Русия се промени след санкциите на Запада?
Снимка: БГНЕС

САЩ, Обединеното кралство и ЕС наложиха безпрецедентни финансови санкции на Русия заради нейното нахлуване в Украйна, а стотици международни компании се оттеглиха от страната.

Въздействието на тези мерки тепърва започва да се усеща, като цената на основните продукти се покачва, появява се висок риск от загуба на работни места, а за някои има и нарастващо чувство на изолация.

Ето някои от начините, по които ежедневният живот в Русия се променя.

Масло, захар и лекарства за кръвно налягане

Потребителските цени скочиха с 2,2% през първата седмица от инвазията, като храните са претърпели най-голямо увеличение. Някои магазини ограничават продажбата на основни стоки след съобщения за масово изкупуване. Продажбите на лекарства не подлежат на санкции, но големи корабни компании спират услугите си, а това може да засегне доставките.

Рублата се понижи, откакто Русия нахлу в Украйна, което накара много търговци на дребно да вдигнат цените си. Дария, която живее в центъра на Москва, казва, че все още не е виждала празни рафтове. "Храната няма да изчезне, но ще стане по-скъпа", казва тя. "Колко по-скъпо, не мога да си представя - и ме е страх дори да си помисля."

Ян е гражданин на ЕС, който живее и работи в Москва. "На 20 февруари купих хранителни стоки за 5500 рубли (около $57), а сега същата кошница струва 8000", казва той. Цената на млякото се е удвоила през последните две седмици, добавя той.

Цените на захарта и зърнените култури вече бяха с около 20% по-високи през този февруари, отколкото преди година. Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи, че някои търговци на дребно са се съгласили да ограничат покачването на цените на някои основни стоки до 5%. Други ограничават количеството основни продукти като брашно, захар и олио, които клиентите могат да купуват.

Дария се запасява. "Купихме 4 кг кафе, 4 литра слънчогледово олио, 4 литра зехтин и четири бутилки уиски. Тя също така е поръчала тримесечна доставка на лекарства за високото си кръвно налягане - казва, че някои лекарства вече са по-трудни за намиране.

Последни iPhone-и и последен шанс за "чуждестранно блаженство"

Цените на някои потребителски стоки са се увеличили драстично - цената на смартфоните и телевизорите се е увеличила с повече от 10%, а средната ваканция в Турция е скочила с 29%. Големи марки като Apple, IKEA и Nike вече не продават продуктите си в Русия

Дария обмисляла да купи нови лаптопи за семейството си и веднага се втурнала да поръчва, тъй като видяла, че цените непрекъснато нарастват. "В началото на февруари те струваха около 70 000 рубли (730$), но до края на месеца се повишиха до 100 000 рубли."

Те не купиВС зарядни устройства за iPhone, но много други го направиха - Apple заяви на 2 март, че ще спре всички директни продажби на продукти в Русия. "Вероятно трябваше", казва Дария. "Сега има шега, че всички имаме последния iPhone."

Новите автомобили също поскъпнаха. „"Купихме филтри и масло за колата, когато има нужда от сервиз", казва Дария. "Успяхме да ги купим на старите цени, преди почти да се удвоят пред очите ни."

Павел, университетски преподавател със съпруга и две деца, търси да купи уреди за апартамента им в Москва. В деня на началото на войната той вижда, че някои цени се покачват с близо 30%. Павел успява да си купи хладилник, готварска печка, пералня и електрическа кана и поръчва легло и шкаф от Ikea само ден преди да затвори. Той не смята, че цените в Ikea са се променили. "Просто нямаха време да вдигнат цените", шегува се тъжно той.

Символиката на затварянето на 847 ресторанта на McDonald's също се усеща от руснаците - ресторантът беше сред първите западни фирми, отворили врати в Съветския съюз преди 30 години. В рамките на часове след обявяването се появиха хиляди реклами от руснаци, които препродават храна от ресторантите на до 10 пъти по-висока от обичайната цена. "Нъгетс и пайове, купени точно преди затварянето на веригата ресторанти. Последният ви шанс да опитате чуждо блаженство", се казва в едно съобщение.

Но Владимир, който живее в Саратов в Югозападна Русия, казва, че все още не е усетил въздействието на западните санкции. "Ватники (поддръжниците на Кремъл) няма да бъдат засегнати от падането на рублата, защото не купуват скъпи чуждестранни стоки."

Загуба на клиенти и онлайн услуги

Руските банки са премахнати от международната платежна система Swift, а Visa, Mastercard, American Express, Apple и Google Pay ограничават услугите си в Русия. Руската централна банка казва, че икономиката може да се свие с до 8%

"Ситуацията оказа голямо влияние върху нашия бизнес", казва Наташа, която работи във фитнес индустрията. "Броят на клиентите ни намалява. Хората ни молят да възстановим членството им в клуба. А разходите ни за наем, оборудване и почистване нарастват. Разходите ни са се увеличили средно с 30% след въвеждането на санкциите." Тя очаква много фирми като нейната да закрият.  Някои ще се борят да намерят руски производители, които да заменят вносното оборудване.

Екатерина ръководи редица езикови школи и казва, че санкциите вече са й причинили проблеми. "Имаме учители в други страни, на които не можем да платим, защото всички мрежи за трансфер са замразени. Имаме и студенти в САЩ, Германия и Латвия, които не могат да плащат таксите си в нашите сметки. Намерихме начини да заобиколим това, но в момента всеки работен ден започва с гасене на нова криза."

Екатерина се притеснява как ще управляват своите международни групови уроци, ако Zoom бъде блокиран, и казва, че е имала проблеми, защото нейните онлайн платформи се поддържат от компания в Украйна.

"Всичко спря веднага, въпреки че работихме с тях от векове. Бяхме много доволни от тях и работата им беше от най-висок клас. Много сме разстроени за тях, за себе си, че всички сме в тази ситуация", казва тя.

Наташа трудно се примирява с промените. "Това е напълно нов вид криза, която ни кара да се чувстваме изгубени и объркани. Не само в бизнеса, но и в собствения си живот. Загубата на доходи, необходимостта да се откажем от целия начин на живот, намалените връзки, включително в социалните медии и не можем да пътуваме, за да се видим със семейството и приятелите, които живеят в чужбина. Има много неща, които вече сме загубили и все още не сме разбрали напълно."

Дария казва, че чуването за загуба на работни места, когато големи международни компании се изтеглят от Русия, я тревожи. "Засега няма съкращения във финансираните от правителството проекти, по които работя", казва тя, "но много се страхувам да не загубя работата си".

Закриване на медии и спомени от Студената война

Нов закон заплашва да затвори всеки, за който се смята, че е разпространил "фалшиви"  новини за инвазията. Независими и международни медии са обект на строги ограничения. Повече от 13 000 души са арестувани при антивоенни протести.

Дария държи президента Путин отговорен за санкциите, но повечето руснаци получават новините си от държавни медии, които носят пропагандата на Кремъл срещу Украйна. Много хора го подкрепят и в крайна сметка може да обвинят Запада за санкциите.

Други не одобряват войната, но мълчат – рисковано е руснаците да критикуват лидера си. Западните правителства се надяват, че санкциите, наложени на руснаците, ще навредят достатъчно, за да доведат до промяна на върха, но това може да отнеме време.

Мнението, че само по-заможните руснаци ще почувстват болката от санкциите, е спорно. Никой не е сигурен какво ще се случи по-нататък, но се очаква икономическите последици да бъдат сериозни и дълготрайни. Руската централна банка заяви, че е имало "драстична" икономическа промяна след инвазията.

На пръв поглед може да не се досетите какво се случва в Москва, казва Дария. Кафенетата и ресторантите в града са пълни, метрото работи, задръстванията в центъра не са отишли ​​никъде. "Това е, ако не виждате протестите, търсенията и напусканията на творчески хора, които вдигат голям шум заради инвацията. Много други хора вероятно също тихо си тръгват. Това ми дава усещането, че въздухът свършва", казва тя.

Днешните събития връщат спомени от 90-те години на миналия век, когато руската икономика се срина след разпадането на Съветския съюз. "Преди имахеме карти за храна, купони и жетони за купуване на захар, масло и водка", казва Дария. "Спомням си огромните опашки за купуване на наденица... Често имаше шумни спорове. Беше срамно. Надявам се да не се стига до това."

"Страхувам се, че ще има повече кражби и грабежи заради рязкото увеличаване на бедността и загубата на работни места", казва тя.

Ян казва, че не е забелязал, че животът се променя в голяма степен и не смята да напуска. "Семейството ми и работата ми са тук. Много е трудно да започнеш живот отначало на ново място."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
2
 
8
 
! Отговори
nina преди 2 години
Вижте,много хора тук забравят ,че не е важно дали ти е симпатична Америка или Русия-става дума за съответните правителства,които прокарват външната си политика в съответствие на техните собствени интереси, а в нашия случай- важното е нашият национален български интерес.и като пример-ето един цар Борис 3,който беше немец по рождение,как успя да запази българската държава като салетит на Германия,без да пращаме бойска и без да пращаме нашите евреи в лагерите на смъртта.Ето това е политика в национален интерес на страната ни.А той дори не беше българин.И тук сега някакъв иска да сменя имена на у
79
7
 
9
 
! Отговори
заменям преди 2 години
2 литра кока кола и един чифт дънки за две рускини.
78
9
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе важното е Путин да излезе още по-голям мачо от ситуацията, а че народа щял да страда - той руския народ от векове си страда и знае да не се оплаква!
77
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цензурираната дума е г л а в и т е, много интересно. Наистина *** дума, особено се използва, което повечето не правят.
76
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
до 88: Аз не съм про-путинист и не съм директно засегнат от коментара ти, но не мога да не забележа няколко неща. Първо, историята отдавна и единодушно оправда поп Кръстю, че не е предал Левски. Всичко това се набиваше в главите на децата от комунистите, защото те мразеха всичко църковно. Така че всъщност ти повтаряш комунистически клишета, отдавна оборени. Второ, днешна Русия е капиталистическа държава, ако не си разбрал. Вероятно си латентен комунист, щом само комунизъм ти е в главата.
75
12
 
8
 
! Отговори
nina преди 2 години
#80Нарича се геополитика,което значи че като граничиш с една голяма държава като Русия и дрънкаш оръжие и искаш да влизаш във Нато,застрашаваш сигурността й.И тя има 660 ядрени глави,пък ти нямаш нито една.Но пък ревеш и искаш да започнеш 3та световна война. Ето за това, защото или си супер глупава държава,или изпълняваш нечия поръчка,или и двете вкупом
74
12
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
87 Без съюзниците, СССР нямаше да може да победи. Западът, предимно САЩ, помагаше с пари, петрол, военни части, храни, техника. На фронта руснаците не биха се справили без съюзническите сили.
73
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западът направи Русия богата, той ще я направи парий, щом напада суверенна страна. Колосът на глинени крака Русия, се люлее...
72
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едно е България да е в Европа,друго е да е слугинаж на Америка,щото цялата Европа е.И утре,като те пратят да се биеш в Китай,да няма хлъц.
71
11
 
21
 
! Отговори
Павел преди 2 години
Жал ми е за горките руснаци. Как се оставиха на този полуръст да ги претакова така...
70
14
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Чета ви про-путинските коментари, поп-Кръсювци такива, и не мога да разбера какво искате - да се върнем в комунизма? Лади и москвичи да си ходите на село веднъж в месеца, щото немате пари за повече бензин? Да се редите на опашка с купон за хляб? Да ви бият милиционерите, щото сте разказвали вицове? Вие сте национални предатели и сте малцинство от лузъри. Мразете се един друг и мразете държавата колкото искате, станахте толкова малко и сте незначими вече, свиквайте. България е в Европа, вие не.
69
17
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия мина през ВСВ,объърна Хитлер и го унищижи.И тази блокада ще мине.Не ги мислете руснаците,ще оцелеят.По-добре да гледаме ние как ще сме другиа месец.
68
11
 
10
 
! Отговори
Таня преди 2 години
Срещам вчера едни руснаци във Варна. Нямали пари за храна, защото картите им блокирани. Имали рубли кеш, ама не ги приемали никъде. Предложиха да им продам 50лв. Съгласих се и сега търся да наема хангар за да мога да разтоваря няколко камиона с рубли
67
17
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По-интересното е какво ще стане, когато Русия отвърне на санкциите, а това според мен ще се случи в даден момент. И не знам кой ще е по-големият губещ тогава. Защото обикновеният руснак никога не е живял кой знае колко на широко. Пък и освен това у руснаците има запазена национална гордост. А на разглезения западняк гордостта му свършва с парите. За Запада това ще е краят, което всъщност може да е и целта на Америка, защото тя, макар и със сътресения, ще преживее такова нещо, а Западът едва ли.
66
6
 
13
 
! Отговори
анонимен келеш преди 2 години
Кака Корни е еталон за Путинофил,предател,Българофоб:)Пратила синчето да живее в САЩ и да трупа$,а тук в България плаче заПутаран:):)
65
6
 
24
 
! Отговори
Без объркване преди 2 години
Какво се обърквате нормални руски граждани?Всички на площадите, излезте стотици хиляди - като в Европа.Хванете кръвожадното Джудже и го ликвидирайте , иначе той ще ви ликвидира от глад и мизерия. Язък ви и за композиторите и писателите , че си отгледахте втори Хитлер.
64
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тя поне може да си го позволи. Има природни ресурси, население и технологии.-------Не, че нещо, но какви точно технологии има Русия, като в една Лада 70% от частите са вносни? И тук не говорим само за болтчета и гайки, ами за платки и какво ли не. Заводите КАМАЗ спряха работа. Дори прословутите им самолети са нищо без западни части. Населението, по-точно бялата му част, намалява от години. Запълват прираста пришълци от Средна Азия и в последните години - от Китай, особено в Далечния изток.
63
3
 
13
 
! Отговори
анонимен келеш преди 2 години
Ако попитате Кака Корни от Бесепето къде се живее по-добре в Русия или САЩ какво ли ще каже?:):):)Сигурно нещо от рода на "сега няма да коментираме":):):)
62
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ми щом като Русия е толкова велика и независима чийхуй търси в Украйна. По-малуумни опорки нема заклевам се, дайте да запишем русофилите за Гинес, ще счупят всички рекорди за тъпота. Чудим се как продължават да дишат про толкова малко мозък.
61
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Долче и Габана са едно на ръка, и без юдолче и Габана ще минеш, ама в обикновени магазини вече има ограничения за покупки на стоки на човек. И без майтап - даже за тоалетната хартия. За лекарства, резервни части за автомобили, а и валута въобще не говорим - всичко е нагоре, ако някой въобще ти го продаде. Да, бензинът още е 65 наши стотинки литъра, ама какво от това - ни се пие, ни се яде, ни те лекува, а ако нямаш и части за колата - все тая. Велик Путин, накратко.