Лесните санкции срещу Русия свършиха, разделенията в ЕС все по-силни

Ако Европа бъде потопена в рецесия, драстично ще ограничи подкрепата за Киев
8 апр 2022 09:07, Анисия Иванова
198
Лесните санкции срещу Русия свършиха, разделенията в ЕС все по-силни
Снимка: БГНЕС

Докато богатите демократични сили в света въвеждат нови санкции срещу Русия в отговор на ужасяващите снимки на екзекутирани украинци в град Буча, се откроява факта, че най-лесните възможности вече са изчерпани и се появяват сериозни различия между съюзниците за следващите стъпки.

Европейският съюз предложи за първи път ограничаване на енергийния сектор на Русия в отговор на нахлуването ѝ в Украйна, започнало през февруари, забранявайки вноса на руски въглища. Но страните от ЕС остават разделени дори по отношение на този ход, а и има още по-малко единство за ограничения на вноса на руски петрол и газ, които са по-важни за техните икономики.

Съединените щати и съюзниците от Г-7 обявиха нови санкции срещу най-големия руски кредитор - "Сбербанк", още държавни предприятия и повече руски държавни служители и членове на техните семейства, откъсвайки ги от базираната на щатски долари финансова система.

Още по темата

Съединените щати също забраниха на американците да инвестират в Русия и забраниха на Москва да плаща на притежателите на държавни дългове с пари в американски банки.

Въпреки че силно ограничената руска рубла се покачи до шестседмичен връх в сряда, служители на Министерството на финансите на САЩ казват, че санкциите започват да превръщат Русия обратно в строга затворена икономика в съветски стил от 80-те години на миналия век.

Но санкциите на САЩ съдържат изключения, позволяващи на Русия да продължи да събира приходи от износ на енергия, което може да помогне за подхранването на нейната инвазия в Украйна. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза пред американските законодатели в сряда, че все още не са възможни по-строги ограничения на руската енергия за европейските съюзници, зависими от руския нефт и газ.

Русия доставя около 40% от потреблението на природен газ в Европейския съюз, което Международната агенция по енергетика оценява на повече от 400 милиона долара на ден. ЕС получава една трета от вноса си на петрол от Русия, около 700 милиона долара на ден.

„Ние сме в точката, в която трябва да изтърпим малко болка“, каза пред "Ройтерс" Бен Стайл, директор по международна икономика на мозъчния тръст на Съвета по външни отношения в Ню Йорк. „Първоначалните партиди санкции бяха създадени да навредят на Русия, но също така да не ни наранят толкова на Запад".

Разделенията в Европа станаха по-очевидни тази седмица. След като Литва обяви в събота, че ще спре вноса на руски газ за вътрешно потребление, австрийският финансов министър Магнус Брунер изрази съпротива срещу санкциите срещу руския петрол и газ, като каза пред репортери в Люксембург, че те ще навредят повече на Австрия, отколкото на Русия.

Липсата на единство по отношение на ограничаването на вноса на енергия означава, че опциите са ограничени за допълнително увеличаване на натиска, но обявената в сряда забрана за инвестиции може да накара повече мултинационални компании да напуснат Русия, каза Даниел Танебаум, бивш служител по съответствието в Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ.

„Можете направо да започнете да забранявате търговията в повече индустрии“, ход, който ще отреже руснаците от повече видове западни продукти като фармацевтични продукти, подобно на забраната за луксозни стоки, наложена в първите дни на войната, каза Танебаум, който ръководи отдела на Oliver Wyman за борба с финансови престъпления.

Съединените щати настояват европейските съюзници да нанесат повече щети на Русия, докато се опитват да се уверят, че алиансът срещу президента Владимир Путин не се разпада, баланс, който става по-труден.

"Ако Западна Европа бъде потопена в рецесия, това драстично ще ограничи размера на подкрепата – както морална, така и материална – която те могат да предоставят на Украйна“, каза Алън.

Все още има вратички за затваряне, включително продължаващи продажби от германски и френски компании в Русия и продължаващ лов на луксозни яхти и други активи, скрити от руски олигарси, според един европейски дипломат, участващ в преговорите за санкции.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


198
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
138
29
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ПОЛКОВНИК, а ти откъде пишеш, блатная, Индия, Китай, Бразилия? Откъде точно пишеш та говориш за Европа като за някакъв отдалечен край на света.
137
7
 
48
 
! Отговори
ПОЛКОВНИК преди 2 години
Навливаме в преломни години в които Европейския политически елит ще бъдат изхвърлен в кофата за смет и на тяхно място ще дойдя новия световен ред който никак няма да е в угода на САЩ ! Европа винаги е била от едната крайност в друга.
136
3
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще гледаме падане на маски... И кой от кой е зависим. Предстой смях в залата.
135
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 156, къде точно видя мизерията, аргументирай се, защото пак си в режим на "ще бъде заклевам се в майка си и баща си". Дай реални факти от днес.
134
5
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мечока ще си го премести фара от другата страна на борда...Където е капало, пак ще капе...Да му мислят слугите.
133
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 156/Мизерията е достатъчно доказателство...Едни няма да го усетят, другите на последната дупка на кавала ще се скапят в нищетата си...
132
4
 
57
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Явно тактиката с вируса не успя...Сега се пробва другата. Каква ли ще е следващата...Но заиграването с мецана може да се окаже зла шега.
131
38
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Зайо Байо, я обясни. По каква причина ще се разпадне ЕС! Тази клетва я слушаме от десетилетие, но дай малко факти, брътвежите не са доказателства.
130
4
 
44
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 2 години
С тия санкции, ЕС скоро ще стигне стандарта на живот в Бурунди.
129
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Който си е напазарувал от евтините санкции си е ок...
128
3
 
53
 
! Отговори
Зайо Байо преди 2 години
Като гледам пътя по който е тръгна ЕС е пътя на саморазрушението. В следващите 5 години ще имаме още екзити, а защо не и пълен разпад. Не съм против ЕС, но за съжаление натам вървят нещата.
127
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Бедният налага санкции....Смях, ама голям смях.
126
17
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Американофилите, повече следим лихвения процент на централната банка, който е 20%. Руснаците могат да забравят за ипотеки и кредити, бизнесите ше затварят, цените ще растат заради ненормалната лихва. На Кремъл естествено не му пука за жизнения стандарт, но да видим докога.
125
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мечок да мориш с глад, по-голяма тъ.пня няма.
124
2
 
33
 
! Отговори
Мими921 преди 2 години
ЕС ще се разпадне сами ще са си виновни.
123
1
 
33
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Европа все още не се е наместила удобно на "големия и чепат"... клон, който САЩ така усложливо и подлагат. Ще се усети в началото на есента. До тогава ще има здраво "бодряшки" лозунги, но почнат ли да падат листата...
122
2
 
20
 
! Отговори
Американофилите, преди 2 години
Следите ли курса на рублата? Бай Издън кога ще продава по курс 200 рубли за долар? - да си купя? :):)
121
3
 
30
 
! Отговори
Взаинмна заблуда преди 2 години
Русия се заблуди че лесно ще си върне Украйна от прегръдката на наглосаксите, а наглосаксите се заблудиха че лесно ще задушат Русия със санкции.
120
2
 
34
 
! Отговори
Бабо, чао! преди 2 години
Невероятно, та чак изненадващо е това, че Русия успява да нанесе пасивно щети на ЕС, щети които могат утре да го разрушат. Сигурен съм, че не са се стремили точно така да се случи, но тази т.нар. косвена щета може доста сериозно да увреди ЕС, до степен, че да се разпадне поради различните позиции, които заемат държавите в него.
119
1
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До лесните санкции - То с такива санкции, защо й е на Русия да налага контра-санкции. САЩ явно са решили да усакатят Европа и затова налагат санкции на Русия от името на Европа, а тук разни многознайковци ми обясняват как Русия щяла да пострада. Да, ще пострада, но това ще я принуди отново да затвори икономиката си и така след 10-ина години реално нейната ще е по-силна, защото си има ресурсите. Проблемът на Европа е липсата им. Без тях няма икономика т.е. САЩ ще унищожат основния си конкурент.