Рискува ли Европа да остане без доставки на газ от Русия?

ЕК с опит да заобиколи искането да плаща газа в рубли без нарушаване на санкциите
23 апр 2022 15:46, Петя Славова
118
Рискува ли Европа да остане без доставки на газ от Русия?
Снимка: Bloomberg.com

Компаниите от ЕС може би са в състояние да заобиколят искането на Русия да получава плащанията за газа в рубли, без да нарушават европейските санкции спрямо Москва, ако плащат в евро или долари, които след това се конвертират в руската валута, заяви Европейската комисия, предаде Ройтерс.

Компаниите също така ще трябва да търсят допълнителни условия за транзакциите, като декларация, че считат своите договорни задължения за завършени, след като депозират неруските валути (в долари или евро), посочват от Комисията.

Още по темата

Москва предупреди Европа, че рискува доставките на газ да бъдат прекъснати, ако не зaплаща синьото гориво в рубли. През март Путин издаде указ, с който се изисква от купувачите на енергия да открият сметки в "Газпромбанк", за да извършват плащания в евро или долари, които след това да бъдат конвертирани в сметки в рубли.

По-рано този месец ЕК каза, че указът рискува да наруши наложените от съюза санкции, тъй като ще оставят ефективното завършване на покупката - след като плащанията бъдат превърнати в рубли - в ръцете на руските власти.

В консултативен документ, изпратен до държавите членки тази седмица обаче, Комисията каза, че предложението на Москва не предотвратява непременно процес на плащане, който да отговаря на санкциите на ЕС срещу Русия заради конфликта в Украйна.

Съветът на Комисията не е правно обвързващ, но е опит да се насочи дискусията, докато страните членки измислят как да продължат да плащат за руския газ, съобщава Ройтерс.

Европейските власти в Брюксел посочват още в документа, че има опции, които могат да позволят на компаниите да продължат законно да плащат за газ.

"Компаниите от ЕС могат да поискат от руските си колеги да изпълнят договорните си задължения по същия начин, както преди приемането на указа, т.е. чрез депозиране на дължимата сума в евро или долари“, се казва в документа.

Все още обаче не е ясна процедурата за осигуряване на изключения от изискванията на руския указа, се казва в документа на ЕК, съобщи БНР.

Преди да извършат плащания, операторите от ЕС могат също така да направят ясно изявление, че считат своите договорни задължения за изпълнени, когато депозират евро или долари в "Газпромбанк" - за разлика от по-късно, след като плащането се преобразува в рубли, който проце обаче е в ръцете на руската страна, се казва в документа.

"Би било препоръчително да се потърси потвърждение от руската страна, че тази процедура е възможна съгласно правилата на указа“, се казва в документа.

Говорител на Европейската комисия посочи, че компаниите трябва да се придържат към валутата, договорена в договорите им с "Газпром", като 97% от които тези договори са евро или долари.

Санкционният режим на ЕС не забранява на компаниите да откриват сметки в "Газпромбанк" или да се ангажират с банката, за да се опитват да търсят решение, се казва още в документа на Комисията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


118
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
10
 
8
 
! Отговори
hjh преди 2 години
Ако Европа остане без газ то Русия остава без хляб...Ясно е кой ще даде фира...
23
7
 
8
 
! Отговори
Бай Кънчо преди 2 години
Относно господството на долара, чакам да ми кажете кога ще приключи окончателно, година, две , 5 , 10, 100? Кажете бе друзя , да знаем какво да правим и да се ориентираме по отрано.
22
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия да го ДУ.а!!! На Европа от усраната мечка ремичка не и трябва!
21
13
 
6
 
! Отговори
Бай Кънчо преди 2 години
Това е омагьосан кръг. Ако Русия спре газта за ЕС, дори да предположим че има кой друг да купи(а то няма такъв) този който я купи какво ще я прави? В крайна сметка газта се ползва за две неща - за отопление и за енергия с цел производство на нещо. Отопление на кой му трябва - на африканците или южна америка? А за да прозведеш нещо, първо трябва да можеш и после да има на кой да го продадеш. Ето поради тези причини ЕС пазара няма дори близка по изгода алтернатива за руснака.
20
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Прави са свърши вече господството на долара Кадафи искаше да купува в Евро и му видяха сметката ама, Русия не е Либия има, вече и балистична ракета носеща ядрена Глава на 18хил км долара го виждам с много нули
19
2
 
12
 
! Отговори
Мас преди 2 години
Русия тръгна срещу Украйна и дори не предполагаше, че ще разбие цяла Европа. *** неговите колеги играха като за приятел.
18
5
 
17
 
! Отговори
До 19 Урсула преди 2 години
И , от къде ще компенсира тези 40% руски газ ? От никъде.
17
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Споко Борисов ,Петков,Иванов ,Трифонов ще докарат газчица ама на каква цена ?
16
18
 
5
 
! Отговори
Урсула преди 2 години
До Бай Кънчо. Хе-хе, само дето това, което си написал, няма да се случи. Много скоро Европа ще престане с доставките на руска газ, а *** няма да получи нищо. Да я продава всичката на Унгария и Сърбия.
15
11
 
7
 
! Отговори
Брацигов преди 2 години
Гледам много *** мечтатели има тук, обаче икономиката не работи така както си я представяте, освен ако Путин не предприеме твърди мерки и не реши да въведе северно корейски режим в русия и в името на идеала да пожертва качеството на живот на народа си.
14
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Бай Кънчо ЕС имат други варианти без газ. Или рубли или търсят други горива.
13
9
 
9
 
! Отговори
Бай Кънчо преди 2 години
Май за сметките в рубли нещо не ив е ясно. ЕС няма откъде да вземе рубли ако не обмени евро за тях. Обмяната става в руска банка. Когато ЕС започне да приема рубли за своите стоки(което няма как да се случи - по скоро ще се откажат директно от руската газ), тогава се радвайте на рублата.
12
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС имат и вариант с петрол и мазут от арабите. Зелената сделка също имат и ще горят въглища. Няма да дишат чист въздух.
11
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Благодарете на Меркел, която направи най-idiotското решение правено някога от световен лидер от Хитлер насам. Закри ядрени централи за да открие газови централи щото "ядрените замърсявали повече" реч на кръгъл ***! Съответно засили зависимоста си и тази нацяла Европа от Русия както я предупреждаваше САЩ, Израел, Англия, Испания, Португалия, Бразилия итн. Но баба Меркел беше онодена веднъж както си трябва от Путин и клекна за всичко, а той я шiбашe като сводник! Благодарим на бездарната крава!
10
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пояснение - след санкциите, заради блокираните сметки, хем купувачът уж е платил (и трябва да си получи доставката), хем продавачът фактически няма достъп до парите с които купувачът уж е платилС депозирането на дължимата сума по сметка в Газпром, която от своя страна конвертира сумата в рубли, продавачът гарантирано ще си получи парите (в рубли) вместо да му стоят по сметка, която обаче е блокирана. Заключение: ефектът, който се целеше със санкциите е де факто неутрализиран
9
11
 
5
 
! Отговори
българин преди 2 години
ама ние българите не искаме руска газ..
8
11
 
5
 
! Отговори
Бай Кънчо преди 2 години
Не, ако дядя Путин врътне кранчето това ще е краят му. ЕС ще изпита големи затруднения, но ще се справи както винаги, докато Русия няма на кой да продава газта си. Китай са купили за 2021 10млрд куб м, а ЕС 170 млрд. куб м. европейския пазар просто няма алтернатива, защото няма кой да усвои този газ, а цените ще се сринат до земята с такива излишъци.
7
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако иска Европа да купува газ той Путин не им сложил уръжие на главата, всеки си е свободен от кадето иска пазари бол. Путин ще си я продава на други като Азия им трябва много повече.
6
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много думи, много баламосване, но накрая е казано същественото: Санкционният режим на ЕС не забранява на компаниите да откриват сметки в рубли в руската "Газпромбанк". Не открият ли сметки в рубли, няма да получават руски газ.
5
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Венецуела също иска нефта по 200 $.