Как със замразени конфликти Кремъл държи цели държави като заложници

Русия използва “мироопазващи сили”, за да си осигури военно присъствие
12 мар 2024 07:03, Елка Василева
108
Как със замразени конфликти Кремъл държи цели държави като заложници
Снимка: архив, БГНЕС

"Отцепниците" оказват на Путин неоценима услуга: с тях Кремъл си държи различни опции отворени по отношение на "замразените конфликти" в бившия СССР. Подходът на Путин към тях е твърде различен. И показателен, пише Дойче веле.

Приднестровието, Гагаузия, Нагорни Карабах, Абхазия и Южна Осетия - всички те навремето са били част от Съветския Съюз, но след разпадането му се отцепиха от нововъзникналите национални държави с въоръжени конфликти, които продължават да тлеят и днес, нерядко подклаждани от Русия.

Още по темата
Кремъл държи цели държави като заложници

Тези „замразени конфликти“ са добре дошли за Русия, която се възползва от нестабилността на тези територии, за да държи държавите, в чиито граници те попадат, като заложници и да ограничава суверенитета им, пише Силвия Щьобер за германската обществена медия АРД. Русия използва “мироопазващи сили”, за да си осигури военно присъствие против волята на съответните национални държави.

Моделът, по който действа Кремъл, се видя още през 2014 година, когато Русия разпали напрежението сред рускоезичното население в Крим и Източна Украйна, след това провокира военни сблъсъци, а накрая анексира тези територии. Оттогава има опасения, че Кремъл може да повтори този сценарий и по други места със спорен статут.

Но между въпросните региони има големи разлики, включително в начина, по който Русия се възползва от тях. Конфликтите показват и това какви сметки си прави близкото обкръжение на Путин по отношение на тези региони. АРД разяснява по какво си приличат и по какво се различават Приднестровието, Гагаузия, Южна Осетия, Абхазия и Нагорни Карабах.  

"Гагаузия и Приднестровието имат за цел да дестабилизират Молдова"

Засега Русия изглежда няма намерение да анексира Приднестровието, поне докато Украйна успява да устои на руските нападения по своята сухопътна, въздушна и водна граница с молдовската територия, коментира АРД.

По-скоро се очаква политическа намеса на Москва в президентските избори в Молдова през есента. Тогава проевропейската президентка Мая Санду най-вероятно ще се изправи срещу някой проруски политик, например срещу бившия президент Игор Додон. В деня на изборите молдовците ще гласуват също и за това дали страната им да се присъедини към Европейския съюз.

Молба за помощ и от Гагаузия

Ръководителката на автономния молдовски регион Гагаузия, Евгения Гуцул, която е с проруска ориентация, също поиска защита от Русия. Нейната формулировка обаче бе лишена от всякаква конкретика и заприлича на молбата за помощ, отправена от Приднестровието към Москва. Депутатът Оазу Нантой, който е от партията на Мая Санду, описва пред “Ройтерс” ситуацията така: “Гагаузия и Приднестровието си поставят една и съща цел - да дестабилизират допълнително положението в Молдова”. Самият Путин изобщо не спомена молбата на Приднестровието в своето обръщение към нацията на 4 март.

Русия си държи отворена опцията за анексия на Южна Осетия

Сходна е ситуацията с отцепилия се от Грузия регион на Южна Осетия. След войната през 2008 година Русия я призна за независима държава и я постави под свой военен контрол. През 2022 година тамошният лидер Анатоли Бибилов обяви провеждането на референдум за присъединяване към Руската федерация. Като аргумент той изложи факта, че жители на региона участват в руската война срещу Украйна. Но Кремъл така и не обърна внимание на молбата на Бибилов. В крайна сметка референдумът беше отменен. На Путин очевидно му стига, че има военно присъствие на 50 километра от грузинската столица Тбилиси. Руският президент обаче продължава да си държи отворена опцията за анексия на Южна Осетия, коментира Силвия Щьобер.

Тайна разпродажба на Абхазия

Населението на разположената на източния бряг на Черно море Абхазия пък се противопоставя на идеята за присъединяване към Русия. Кремъл, от своя страна, се възползва от голямата финансова зависимост на региона и инвестира чрез богати бизнесмени в стратегически важни обекти като неизползваното досега летище. Те може да донесат ползи на Русия в контекста на продължаващата война срещу Украйна. В Абхазия предстои да бъде изградено пристанище, което ще даде възможност за транспортиране на стоки, които попадат под санкции, от Турция към Русия. Военните кораби също биха могли да хвърлят котва там, ако натискът над руския Черноморския флот около Крим се засили допълнително.

По отношение на Нагорни Карабах властта в Кремъл беше готова да плати висока цена, за да разреши конфликта в сегашния му вид. Когато през 2020 година президентът на Азербайджан Илхам Алиев с помощта на Турция започна война за овладяването на региона, Путин се застъпи за прекратяване на огъня, но това стана чак когато във владение на арменците остана една съвсем незначителна част от оспорваната територия.  

Към условията за примирие беше добавено и изпращането на руски “миротворци”, които да защитават арменците. Ръководството на Нагорни Карабах официално заложи на “русификацията” на региона – много арменци взеха тогава руски паспорти с надеждата, че Москва ще ги защити. Армения вече не беше в състояние да се отбранява срещу Азербайджан, а и не искаше да загуби собствената си неприкосновеност заради Нагорни Карабах. Но арменците бяха силно разочаровани от Русия. През 2023 година Алиев реши да овладее Нагорни Карабах изцяло, а руските “миротворци” го допуснаха, в резултат на което арменците масово бяха принудени да се изселят.

Най-важна за Путин остава Украйна

И макар Путин окончателно да загуби статута си на защитник на Армения, държавата продължава да е икономически и военно зависима от Русия. Правителството в Ереван предприема стъпки, за да ограничи тази зависимост, а останалите държави в региона следят с интерес как ще се развие този процес, пише още Щьобер в АРД.

Русия обаче явно е готова да плати тази цена в името на добрите си отношения с Азербайджан, на когото гледа като на важен партньор. Също така Москва иска да избегне директна конфронтация с Турция, а стабилността в региона е изключително важна за Кремъл. Нарушаването ѝ все още може да доведе до масивен военен конфликт, а и би застрашило онази инфраструктура, от която Русия се нуждае като алтернатива на пътищата към Европа.

Украйна има за Путин изключително важно историческо, политическо и стратегическо значение, което е несравнимо по-голямо от това на изброените вече региони със „замразени конфликти“. Но докато Владимир Путин продължава да си държи там всички опции отворени, населението на тези региони ще си остане негов заложник, обобщава АРД.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


108
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
87
1
 
1
 
! Отговори
РУСИЯ ЯКО ЗАТЪВА ! преди 2 месеца
РУСИЯ ИНВЕСТИРА ВЪВ ВОЕННА ИНДУСТРИЯ, КОЕТО Е ЗА СМЕТКА НА ЦИВИЛНАТА ИКОНОМИКА ! С ДРУГИ ДУМИ : ПАДА СТАНДАРТА НА ЖИВОТ ! ОБЛОЖИХА ГАЗПРОМ С НЕПОСИЛНИ ДАНЪЦИ И ТЕ СЕ ПРИНУДИХА ДА ПРОДАДАТ НЕФТОХИМ БУРГАС. СЛЕД ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА ПРЕНЕСОХА НЕМСКИТЕ ЗАВОДИ И УЧЕНИ В РУСИЯ. СЛЕД 2014 НАД 50 000 УЧЕНИ И 8 000 000 професионалисти НАПУСНАХА РУСИЯ ! УЧЕНИЯТ Е ПО ЦЕНЕН ОТ ТЕГЛОТО СИ В ДИАМАНТИ ! ЕДИН ЗАПАДЕН ВИСОКОТОЧЕН СНАРЯД ПО ЕФЕКТИВНОСТ СЕ РАВНЯВА НА 10 РУСКИ ! Т 64 Е СЪЗДАДЕН В ХАРКОВ !
86
0
 
1
 
! Отговори
Теди преди 2 месеца
ГОСПОД ЗАТОВА ГИ Е ИЗГОНИЛ ПЪРВИТЕ ХОРА ОТ РАЯ И ГИ Е ПРОКЛЕЛ ДА СТРАДАТ ЗАЩОТО СА ЯЛИ ОТ ДЪРВОТО НА ДОБРОТО И ЗЛОТО ТЕКСТУРАТА НА ТЕЛАТА ИМ СЕ Е ПРОМЕНИЛА ОТ ЗАБРАНЕНИТЕ ПЛОДОВЕ ИМА СИ ПРИЧИНА ГОСПОД ДА ЗАБРАНИ ЯДЕНЕТО ОТ ТОВА ДЪРВО ТОЙ ЗНАЕ НАЙ -ДОБРЕ АЗ НЕ СЪМ ГОСПОД И ВИЕ НЕ СТЕ НИЕ СМЕ САМО ХОРА ГОСПОД Е МОГЪЩА СИЛА НЕЩО КАТО МАГЬОСНИК КОЙТО СЪТВОРЯВА ВСИЧКО
85
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Да не забравяме, че по нашето Черноморие има 200-250к руснаци. Някой ден, знае ли човек дали и морето ни няма да стане руско.
84
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Платените укрокопейки,много сте зле
83
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
ТАУРУСИТЕ СА ВЕЧЕ В УКРАЙНА И С ТЯХ ГРЪМНАХА КОМАНДЕН ПУНКТ НА РУСКИ ТАНКЕР. Араби, десни, леви и всякакви други проруски кюлемета правиха безредици в Германия. НА НЕМЦИТЕ ИМ ОМРЪЗНА И ПРАТИХА ДЪЛГОБОЙНИТЕ РАКЕТИ 500 километра
82
7
 
4
 
! Отговори
Отличник преди 2 месеца
Без републиките и автономните територии, велика Русия е една бедна, блатиста шепа земя. Нормално е да ги държат изкъсо.
81
4
 
11
 
! Отговори
вера на запада преди 2 месеца
"мъжът, който разобличи токсичната кулутра в Boeing, е намерен мъртъв в Южна Каролина. Там той е давал показания в съдебен процес срещу компанията." - следващото заглавие добре илюстрира истината на запад.
80
5
 
9
 
! Отговори
криви западни сметки преди 2 месеца
Запада кто *** не е свикнал гостоприемника да го отхвърля. Без ресурси дълго ще се гърчи в конвулсии.
79
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 80. Не обиждай фашистите, по- големи иzroди от комунистите на света не са се раждали!
78
10
 
12
 
! Отговори
Смех преди 2 месеца
Нато се опитва да докара Русия да започне 3та СВ, но с техните санкции, Русия ще ги докара до предсмъртен гръч и до това да започнат те 3та СВ което ще бъде достатъчно за Русия да ги изтрие от картата завинаги :))))
77
6
 
7
 
! Отговори
Bormann преди 2 месеца
Ми всъщност не толкова голяма философия. Ограничи достъпа до енергия на враговете си, намеси се в Либия, Сирия, Ирак, Венецуела и отрежи надеждите им за контрол на петрола и ги избутай да се возят в електрически чайници от ден до пладне..... Те ще се бунтуват, ще спонсорират террористи срещу теб (уссрайна) и ще надават вой докато този вой не премине в предсмъртно хъркане...... и гибел приятели :))))
76
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Поне се разбра Европа кой подкрепя.Бандеровци,Есесовци и Азовци.Знаемето име е едно и също,с пречупен кръст.
75
5
 
11
 
! Отговори
метавселена преди 2 месеца
запада като го удари реалността такъв махнурлук ще го налегне.....
74
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Поне на света им се отвориха очите и осъзнаха, че русия си остава империя на злото и не желае да е част от цивилизования свят. Разликата е единствено в режима - преди бяха комунисти и болшевики, а сега се изродиха във фашисти.
73
1
 
9
 
! Отговори
Гошо преди 2 месеца
Колко много не истина. За БРИКС нищо - това се казва насочена журналистика.
72
4
 
11
 
! Отговори
Анализ преди 2 месеца
Днес руснаците казаха че чехите ще си платят за ударите по руските територии с техно оръжие по цивилни от бандеровците.Сега англичаните искат ракети Таурус от Германия,за да ги прати на хохлите.Интересна комбинация.Англичани си връзват гащите,ние ги пратихме но не са наши, Германия,наши са но ние не сме ги пратили ние.
71
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А България я държи с продажните копейки.
70
1
 
5
 
! Отговори
СТАЛИН преди 2 месеца
Точно така ! Я като евреите с палестинците - всичко под ножа и няма замразени конфликти!
69
3
 
5
 
! Отговори
ХАХА ХА ХА! преди 2 месеца
Тука американофилите се ядосват че хамериканците ни работят като за хамерикански граждани! ЗАЩО бе родни мили продажници? Защо се обиждате?
68
4
 
3
 
! Отговори
крадеца вика дръжте преди 2 месеца
Абе то ясно всичкото е вярно НО ЗА ЗАПАДА.