Архитект: Панелните сгради ще издържат векове

Опасни са преустройствата на партерните етажи и течовете
20 фев 2023 18:20, Анисия Иванова
229
Архитект: Панелните сгради ще издържат векове
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Едропанелните блокове са надеждни стоманобетонни сгради, които биха могли да функционират с векове. Те нямат точно определен срок на експлоатация – 20, 50 или 100 години. Собствениците на апартаменти трябва да бъдат спокойни, ако професионалистите в строителния процес са си свършили добре работата и ако по време на експлоатацията се полагат грижи. Това стана ясно от разговора на проф. арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България (КАБ) и инж. Георги Кордов, експерт по обследване на строителни конструкции и бивш научен сътрудник в Научноизследователския строителен институт - НИСИ, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов.

Панелните сгради не са рискови по отношение на земетръс, обясни Борисов. И добави, че в Рим има бетонни сгради, които са изградени преди много векове и в момента не представляват риск.

"В миналото цели български институти със стотици специалисти са работили целенасочено, за да се създадат напълно надеждни сгради. По време на мащабното панелно строителство в България контролът беше на много високо ниво. Ако един прекрасен проект е 100% оразмерен на земетръс, но по време на изпълнението строителят е допуснал грешки (с качеството на бетона или с връзките между панелите), които са останали незабелязани, то тогава има някакъв риск, макар и много малък“, каза гостът.

Три години съм работил в домостроителен комбинат за производство на едропанелни елементи и мога да кажа, че качеството беше безкомпромисно. Едропанелните сгради са може би най-удостоверяваните по отношение на якост на бетон, вложена армировка и спазване на нормативите, каза инж. Георги Кордов.

Изследвали сме връзките между панелите в много сгради и не сме попаднали дори на един случай, в който да сме установили проблем с тези дюбели. Няма вложени хартии и стиропор на тези места, каквито информации се появяват в общественото пространство, добави гостът.

"Риск би могъл да възникне от недобрата поддръжка при експлоатацията. Течовете са много опасни за сградите. Те могат да възникнат на покрива, по фасадите и да стигнат до основите.“

Експлоатационният период е свързан с полаганите грижи. Колкото и да е дълготрайна една сграда, ако собствениците не се грижат за нея, рано или късно ще има проблеми, добави Борисов.

По отношение на строителните конструкции в еврокодовете, приложени в България, фигурира термина „примерен проектен експлоатационен срок“. Там има таблица, в която е посочено, че примерният проектен експлоатационен срок за конструкции на сгради е 50 години. Под таблицата обаче има забележка, че терминът проектен експлоатационен срок на конструкцията не се покрива с термина „срок на експлоатация“ на една сграда.

Двамата събеседници насочиха вниманието към преустройствата на партерните етажи в магазини, които се направиха след началото на демокрацията основно в централните части на градовете. „Попадал съм на нерегламентирани преустройства, които са извършени без проектна документация. Това е опасно, защото при засягане на строителната конструкция, обикновено се стига до намаляване на нейната носеща способност и устойчивост на земетръс“, каза инж. Георги Кордов.

"Моите наблюдения са, че тези преустройства продължават. Това е много тежък елемент за една конструкция на сграда, особено ако не е направено професионално. Проблемът може да намери решение, ако за сградите с преустройства се изработят технически паспорти, придружени с конструктивно изследване, за да се прецени състоянието на цялата сграда.“

Да правиш преустройство не е шега работа и не трябва да се засяга конструкцията. Ако се налага, това трябва да стане с професионалист, който да докаже запазването или подобряването на сградата в конструктивно отношение, допълни Борислав Борисов.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


229
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
6
 
2
 
! Отговори
Няма спасение. преди 1 година
В Япония хем строят качествено и пак ги срина 2011г. 332 000 хиляди повредени сгради от които 122 000 напълно разрушени. 15 550 загинали, 5344 изчезнали, 5314 ранени, 2126 поведени и разрушени пътища, 56 моста, 26 влакови линии. И отделно пристанища, автомобили, кораби, накрая и ядрена катастрофа в АЕЦ Фукушима. В Турция пак добре че нямат ядрена централа че щеше да стане ужас.
16
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Та, значи, възможно е още векове наред тук и там да стърчат някакви стени и учителките да водят децата като на екскурзия, за да им ги показват и да разказват как едно време се опитали да решат жилищния проблем в София като построили едни панелки, но бай Г. успял да ги съсипе в рамките на няколко десетилетия.
15
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще търсите строителни войски и ГУСВ.
14
2
 
14
 
! Отговори
Като в песента преди 1 година
"Любовта, любовта ще бъде, векове, векове безсмъртна, но само веднъж, само веднъж жиииива!" Всяко нещо рано или късно се амортизира и остарява морално. Нашенските панелки се амортизираха още докато бяха новички поради любимия почин на бай Г. "Направи си сам" (купиш ли нещо, веднага и без да искаш одобрение и разрешение го префасонирай така, както на теб ти се струва, че ще е добре, макар и да не си специалист). Също и поради неподдържането на онези панелни блокове, които бяха общински.
13
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Панелни мууумиии за е би!Някой ден ще ги откриват в пясъците след 4 000 години когато тук е пустиня и ще ги мислят за гробници...
12
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Новото строителство е с буклучив турски цимент и ще капат както в Турция.
11
4
 
16
 
! Отговори
Да преди 1 година
Той съседа БАШ майстор каза като сваляше стени в панела, че не били носещи, пък и той малко само свалил.. Ако някой знае панелен блок без преустройства в 70процента от апартаментите да покаже къде е да го видим. После се радват на широки холове с приобщени тераси без разни трегери мрегери.
10
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Около три милиарда години..... Дайте му нобелова награда!
9
7
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе к'ви заварки това е пародия бе.Колко хора си махнаха прозорците и си направиха кухни на балкона?Всичко това махане на носещи части при един як трус поддава и почва да се срутва.
8
7
 
26
 
! Отговори
Дарвин преди 1 година
Панелките в Германия - да. Там ги поддържат. В БГ - огледайте се на какво приличат панелните квартали и какви хора ги населяват и сами си правете изводите.
7
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От много вишисти с умни глави анализатори ,България мина ниво под африканско !
6
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като Колизеума бате!Векове!!!
5
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Устойчивостта на панелните блокове при земетресение зависи почти изцяло от заварките а не от самите панели. Когато заварките корозират няма никакво значение колко арматура има в панелите и колко качествен е бетона.
4
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Запознат Това с плата и смолата явно не е на всички, виждал съм връзки на панелите без тези неща. Даже не съм и подозирал че се слагат такива работи.
3
3
 
21
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
Земетресението в Перник доказа,че панелните сгради наистина са устойчиви на заметресение.
2
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да са спокойни хората ако някой някога си бил свършил работата. Егати комичното изказване. Как да знае един собственик че жилището му е изградено както трябва? Вместо да ни разтягат локуми да дадат съвети как може да се провери качеството на сградата. А още по-добре е да се създаде организация и да се проверят всички сгради.
1
3
 
33
 
! Отговори
Запознат преди 1 година
Проверявайте си фугите и покривите. Няма ли течове, няма как да ръждясат връзките между панелите.Освен това всички връзки са защитени с епоксидна смола и плат още при строежа.