Вече е факт: Великобритания и ЕС със сделка за Брекзит

Подписано е споразумението за търговските отношения
Обновена: 24 дек 2020 19:15 | 24 дек 2020 17:06, Александър Попов
192
Вече е факт: Великобритания и ЕС със сделка за Брекзит
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз и Великобритания постигнаха споразумение за търговските си отношения в последния момент. Седмица преди Обединеното кралство да напусне единния пазар сделката е факт, съобщава "Ройтерс".

Агенцията се позовава на източник от "Даунинг Стрийт", според когото вече има яснота по отношение на паричните транзакации, границите, търговията и риболова.

Има изявление от Даунинг Стрийт, в което се казва, че всичко, което е обещано на британската общественост по време на референдума през 2016 г. и изборите от миналата година, е постигнато при тази сделка, съобщава BBC.

Засега още не е известен целия документ, но и двете страни ще твърдят, че са победили в преговорите.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че целият дебат е бил за суверенитета.

„Трябва да се запитаме какво означава суверенитет през 21 век. Най-накрая достигнахме до споразумение след дългия и криволичещ път. Това е добра сделка, справедлива, балансирана и отговорна и към двете страни".

Споразумението ще позволи безмитна и безквотна търговия със стоки след 31 декември, но това няма да се отнася за индустрията на услугите - около 80% от британската икономика - или сектора на финансовите услуги.

Фирмите, които изнасят стоки, ще бъдат изправени пред надпревара да се подготвят за връщане на митнически и гранични проверки в края на годината на фона на предупреждения за смущения в пристанищата на Великобритания. Сделката се случва след тридневен хаос на главния граничен пункт между Великобритания и Франция, който ни напомни колко бързо блокиранията на границата могат да задушат международната търговия.

По-рано днес Съветът на ЕС обяви, че посланиците на ЕС няма да провеждат консултации днес. Представителите на държавите от ЕС са помолени да бъдат готови за консултация през празниците.

Главният преговарящ на Европейската комисия Мишел Барние добави: „Стигнахме до края на един много интензивен четиригодишен период, особено през последните девет месеца, по време на който договорихме организираното оттегляне на Обединеното кралство от ЕС и съвсем ново партньорство, за което в крайна сметка се споразумяхме днес. Защитата на нашите интереси беше водеща и централна по време на тези преговори и се радвам, че успяхме да го направим. Сега е ред на Европейския парламент и на Съвета да изразят мнението си по това споразумение.“
 
Проектът на споразумение за търговия и сътрудничество се състои от три основни стълба:

  •     Споразумение за свободна търговия: Ново икономическо и социално партньорство с Обединеното кралство
  •     Ново партньорство за сигурността на нашите граждани
  •     Хоризонтално споразумение относно управлението, наречено „Рамка, която ще устои на изпитанията на времето“

Споразумението обхваща не само търговията със стоки и услуги, но и широк кръг от други области, като инвестициите, конкуренцията, държавната помощ, данъчната прозрачност, въздушния и автомобилния транспорт, енергетиката и устойчивостта, рибарството, защитата на данните и координацията на социалната сигурност. В него се предвиждат нулеви мита и нулеви квоти за всички стоки, които отговарят на съответните правила за произход.
 
Двете страни поеха ангажимент да осигурят стабилни равнопоставени условия чрез поддържане на високи равнища на защита в опазването на околната среда, борбата с изменението на климата и ценообразуването на въглеродните емисии, социалните и трудовите права, данъчната прозрачност и държавната помощ, с ефективно прилагане на национално равнище, задължителен механизъм за уреждане на спорове и възможност и двете страни да предприемат коригиращи мерки.
 
В областта на транспорта споразумението предвижда непрекъсната и устойчива въздушна, пътна, железопътна и морска свързаност, въпреки че достъпът до пазара е под това, което предлага единният пазар. Тя включва разпоредби, които да гарантират, че конкуренцията между операторите от ЕС и Обединеното кралство се осъществява при равни условия, така че да не се подкопават правата на пътниците, правата на работниците и безопасността на транспорта.
 
Що се отнася до координацията на социалната сигурност, споразумението има за цел да гарантира редица права на гражданите на ЕС и на гражданите на Обединеното кралство. Това се отнася за граждани на ЕС, които работят, пътуват или се преместват в Обединеното кралство, както и за граждани на Обединеното кралство, които работят, пътуват или се преместват в ЕС след 1 януари 2021 г.
 
ЕС и Обединеното кралство постигнаха съгласие по нова рамка за съвместно управление на рибните запаси във водите на ЕС и Обединеното кралство. Обединеното кралство ще може да продължи да развива британските риболовни дейности, докато дейностите и поминъкът на европейските рибарски общности ще бъдат защитени и природните ресурси ще бъдат запазени.
 
В областта на енергетиката споразумението предоставя нов модел за търговия и взаимосвързаност с гаранции за открита и лоялна конкуренция, включително по отношение на стандартите за безопасност за офшорните инсталации и производството на енергия от възобновяеми източници.
 
И накрая, споразумението дава възможност на Обединеното кралство да продължи да участва в редица водещи програми на ЕС за периода 2021—2027 г. (които подлежат на финансово участие от страна на Обединеното кралство в бюджета на ЕС), като например научно-образователната програма „Хоризонт Европа“.Споразумението за търговия и сътрудничество гарантира целостта на единния пазар и неделимостта на четирите свободи на движение (на хора, стоки, услуги и капитали).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


192
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
4
 
5
 
! Отговори
Няма значение: преди 3 години
Няма значение, че Ламанша е има няма 20 километра - абсолютно никво значение - заради вероломният акт на шовинизъм развалил 70 години дълготрайни икономически взаимоотношения ние нямаме нищо против да купуваме без мита и данъци некви неща дето произвеждате и дето стават за нещо, но поради извънредният транспорт дори и в европейската икономическа зона (но не в Европейският съюз) квото купите ще е с малко отгоре!И то малко по малко капка по капка - вир става - к'во да праиш треа си приберем парите
30
7
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 35,не са знаели какво е това баня, но това явно не им е попречило само 3 века по-късно да станат най-голямата империя, която света е виждал. Подобни опорки не помагат на никого. По българските земи е имало баня още през 1 век, но това не означава, че в момента не сме най-зле от целия ЕС. А ако включиш не-ЕС държави като Швейцария и Норвегия то тогава отиваме извън топ 30 в Европа.
29
2
 
1
 
! Отговори
kurona преди 3 години
Обертан се завръща в Левски на 6 януари?
28
9
 
19
 
! Отговори
Край преди 3 години
Кое е разликата между българи англичаниНа референдума гласуваха 72% от гласоподавателите 52% бяха за излизане от ЕС - политиците изпълняват народната воляНа референдума на Славии51% гласували от тях 72% са за мажоритарни избори и без субсидия на партиите и намаляване на депутатите - политиците не им дреме Казаха че народа е простНе са Бити нашите политици.
27
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да не говорим,че и до късното Средновековие ,на запад,не са знаели какво е това баня и канализация,мога да покажа до моя град баня от 11-14 век,чийто останки са и до сега там,както и каква водна система сме имали до 19 век,въпреки турското робство,ако така ще обиждате и унижавате,ние също можем да обиждаме!
26
7
 
3
 
! Отговори
Видиш ли? Видиш ли? преди 3 години
Видиш ли как даемонът е в детайлите! Продават своите неща без да налагат данъци върху тях на ЕС, обаче ако купуват неща от ЕС - всяка страна има право да си слага каквито иска мита и плюс за проблемите за износ извън ЕС. Браво на Жан Пол Юнкер!Е освен да поздравим великоБритания с техния химн и с пожелание буквите скоро да са още по-малки в думата велико!
25
9
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименАбе,стига писа глупости,до преди 14 век и до преди да се открие Америка и да се ограбват колониите, западна Европа е била една тъмна,мизерна,неграмотна и изостанала част от света,източна Европа е била тогава центъра на света и най-развита,просто не сме имали късмет,че са ни нападали варварски племена от монголи,турци и сме ви пазили гърба откъм Азия,да не нахлуят при вас на запад тези племена,докато вие сте нямали тези поблеми,заради океана,но сте нямали и търговия,производство тога
24
21
 
16
 
! Отговори
Азимов преди 3 години
Браво на британците. Отърваха се от този тумор ЕС. Винаги са били напредничави, първи се усетиха и сега.
23
1
 
4
 
! Отговори
Малка подробност преди 3 години
Пропуснахте да я кажете, могат да продават и да търгуват своите слоги и услуги без мита, но ако купуват европейски стоки и услуги - хе хе хе хе!
22
13
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименСтига си обиждал(а) българската нация,която до преди 35 години беше космическа държава и сред най-развитите 25 държави света,ние нямаме вина за нищо,България не се управлява по наша воля,а се стараем да съвеместим български интерес с чуждите,но в повечето случаи не успяваме да прокараме българския интерес и вината не е наша,че ни стопират и обират!
21
16
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
*** седнал да люпи семки за люлката на модерната индустриална цивилизация, която чрез ефективната си логистика е управлявала половината свят и е научила *** да носят дрехи и да говорят. Как Нютон, Лок, Дарвин, Бабидж, Тюринг са пияници, а измислилият чушкопека е по-велик...
20
10
 
17
 
! Отговори
Край преди 3 години
Ми сега - кАк ще живеят без Мария Габриел да им нарежда кое е европейско и кое не.
19
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Времето на англо-саксонците изтече. Започва новия свят.
18
15
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Отърваха се от брюкселските глупости за кривите краставици и щастливите кокошки!
17
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименИмаме вносна токсична смет,която замърсява и унищожава природата и водите,въздуха,кога това ще спре?
16
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Българинзнаем поне за 3 пъти.
15
13
 
18
 
! Отговори
Бобчо преди 3 години
Муруците от ЕС видяха какво ще се случи ако не подпишат сделката само за няколко блокирани самолета им омекнаха капачките. ЕС е съюз на нефелените бабички и дъртите геьове ***.
14
9
 
29
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Абе, петолъчниците, я ми припомнете, като бяхме най-верния съюзник на СССР, колко пъти НРБ фалира???:)
13
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Оххххх,надявам се държавите от ЕС ,включително и България,да не са ощетени !
12
23
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 9,а какво френско има на пазара. С изключение на каруците, наречени коли, които е по-добре да не купуваш дори нови.