COP15 – последната надежда за света?

15 000 представители от 192 страни мъдрят сделка за климатичните промени
29 ное 2009 08:09,
112
COP15 – последната надежда за света?
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

След седмица датската столица Копенхаген ще се превърне в екостолицата на света. 65 държавни ръководители, сред които американският президент Барак Обама и китайският премиер Вън Цзябао, ще се включат в дискусиите с още 15 хиляди официални лица за практическото „спасяване на планетата”. Звучи пресилено, но нещата наистина са по-сериозни, отколкото изглеждат. Не заради календара на маите, а заради безспорни факти.

Според последни проучвания вероятността човечеството да причинява глобалните климатични катаклизми в наше време е над 90%. Неконтролируемото изгаряне на изкопаеми горива (въглища, петрол и природен газ) прави все по-дебело „одеялото” от въглероден двуокис (CO2), с което е завита Земята. С други думи, все повече слънчева енергия остава затворена и затопля земната повърхност.

Изсичането на гори и изпускането на други парникови газове (метан) също допринасят за влошаващата се ситуация. Покачването в средните температури по света е пряк резултат от всичко това, но не и единственият – топенето на ледници, промяната в тенденцията на валежите, покачването на нивото на световния океан, драстичното увеличаване на температурната амплитуда между деня и нощта и още много други.

Този комплекс от последствия от човешката дейност получи етикета „климатични промени”, или по-точно казано – „антропогенни (причинени от човека) климатични промени”. Дългосрочните вреди и надвисналата опасност над планетата се свеждат до една-единствена дума – самоунищожение.

Не случано групата на малките островни държави иска спешни мерки за ограничаване на температурното покачване до 2 градуса над прединдустриалното време. Ако тази граница бъде премината (а на този етап това е твърде вероятно), световният океан ще залее тези държави в следващия половин век. Очевадно става въпрос за оцеляване, не просто за необосновани напъни на природозащитници.

Та световните ръководители решиха (доста време им трябваше), че е дошъл моментът да се предприемат наистина конкретни и решителни действия.

15-ата конференция на страните от Рамковата конвенция за климатичните промени на ООН, наричана COP15, започва на 7 декември и приключва на 18-и. За по-малко от две седмици участниците трябва да намерят общ език по изготвянето на глобално споразумение за борбата с климатичните промени. Споразумение, което да е по-мащабно, по-ясно и конкретно от действащото в момента – Протокола от Киото, който развитите индустриално страни подписаха през 1997-а.

Според протокола в периода 2008–2012 година всяка страна трябва да намали с определен процент емисиите вредни газове, изпускани в атмосферата. Договорката беше пред провал, когато през 2001 година Джордж Буш оттегля САЩ от протокола. Все пак с подкрепата на Русия и още 142 страни по света, включително и България, Протоколът от Киото е задействан. Записаните в него ограничения обаче са значително по-малки от необходимите за постигане на резултати. Като прибавим и отсъствието на САЩ, които са втори по емисии парникови газове след Китай, става ясно, че този спогодба е неефективна.

Затова трябва нова. За съжаление обаче това е единственото нещо, по което има консенсус между различните групи, участващи в преговорите в Копенхаген. Богатите искат от бедните да се включат по-активно в съкращаването на вредните емисии и да положат повече усилия за преминаване към зелена енергия. Бедните контрират, че трябва да получат значителна финансова помощ от богатите, които всъщност определят и като главни виновници за климатичната криза.

Става въпрос за милиарди долари. И точно тук става ясно защо досега не е намерен изход от омагьосания кръг. И понеже надеждата умира последна, всички погледи се насочват към Копенхаген.

И за най-големите оптимисти е ясно, че конкретен договор с всичките му параметри едва ли ще бъде подписан. Това може да стане най-скоро идната година, коментират експерти. Но дори да се постигне само политическо единодушие, можем да говорим за значим успех.

Европейският съюз (с трети в света дял във вредните газове – 11,8%) пое ролята на „водач за пример” с конкретния ангажимент до 10 години да намали емисиите си с 20 на сто в сравнение с нивата от 1990-а. Това ще струва по 150 милиарда долара на година, но от Брюксел са готови и на по-драстични съкращения, ако останалите световни сили демонстрират адекватна ангажираност по проблема. „Ще преизпълним целите от Киото”, категоричен е еврокомисарят по околната среда Ставрос Димас.

Лидерът по парникови газове – Китай (20,7%), също обеща съкращения до 2020 година – 40-45% от въглеродния „интензитет” или количеството изпускан въглероден двуокис за всяка единица на брутния вътрешен продукт. Така формулирано обаче, съкращението ще е незначително, защото китайската икономика продължава да расте. И все пак стъпката е далеч по-голяма от очакваното. Вредните емисии ще продължат да растат, но с по-бавно темпо. Задният ход ще доведе до фактическо намаляване, но не по-рано от 2030 година.

Китай ще настоява и за по-голям ангажимент на Запада по отношение на развиването на нисковъглеродни технологии по целия свят. Освен това Пекин предлага всяка от богатите страни да заделя по 1% от своя БВП за адаптиране към зелената енергия на останалите държави.

Вторият най-голям замърсител (15,5%) – САЩ, обаче до този момент не показва конкретна инициатива. Думи, обещания и никакви цифри. Един от предизборните ангажименти на Обама беше за по-голяма ангажираност към климатичните промени и всички се надяват, че той ще получи реализация в Копенхаген. Но надеждите не са големи.

Развиващите се държави, водени от Индия и Бразилия, са категорични, че развитите държави са тези, които трябва да поемат голямата отговорност, а не да стоварват негативите от индустриалната си мощ върху малките страни и по този начин да спират икономическия им растеж.

Африканският съюз стига по-далеч, като заплашва с напускане на форума в Копенхаген, ако Западът не изпълни исканията за финансова помощ (при сериозно съкращаване на вредните емисии) в размер на 67 милиарда долара годишно за Черния континент.

Страните производителки на петрол пък се оплакват, че са най-застрашени икономически, ако се стигне до споразумение за явен преход от изкопаеми към алтернативни горива. ОПЕК и Саудитска Арабия настояват за финансови гаранции.

Как ще се оправят световните лидери с тази каша? В този момент едва ли някой има точен отговор. Но по-добре да го направят бързо и решително. Време няма...  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


112
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
0
 
! Отговори
do-5 преди 14 години
Ako e taka, jalko !
10
0
 
0
 
! Отговори
Жо преди 14 години
КРАЙНИЯТ РЕЗУЛТАТ от мерките, които ще се предприемат, е увеличение цените на всичко. Стоките на пазара- от храните, през горивата и електричеството, до услугите са обвързани със замърсяването на природата. Фирмите, произвеждащи разни филтри и катализатори и екосистеми, ще направят луди пари. Естествено, този, който плати за задължителните екосъоръжения , ще ги калкулира в крайната цена на своя продукт. Така че- дръжте се, почва се!
9
0
 
0
 
! Отговори
бай Йух преди 14 години
харесва ви да се самоуспокоявате, нали? Мислите, че всички тези срещи на високи равнища се правят, за да заблудят низшите парии, низшите слоеве? Донякъде сте прави, защото лошото няма да е за нас, няма да е дори и за децата ни, лошото ще е за внуците ни. Те ледниците и те сигурно мамят, че се топят, както и полярните шапки...абе какво се хабя, вие нали си знаете, че има световна конспирация. Човекът като цяло винаги ме е кефил с една своя черта - способноста му да се самозаблуждава и да не вижда очевидната истина. И според мен това го прави от страх, за да не изтръпне ако повярва колко е страшно положението...
8
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Tova se naricha povarhnostno mislene.Kakvo stava nad zemiata..- a kakvo stava pod zemiata..?
7
0
 
0
 
! Отговори
Дъртия преди 14 години
Единственото изречение, което съдържа някаква истина, е "Става въпрос за милиарди долари".
6
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Сетиха се и кога...Получава се ефекта-след дъжд-качулка.Природата не е нещо,което може да бъде контролирано или коригирано.Всичко започва и свършва с нея.Ние,хората,така и не разбрахме,че сме нейни представители и постоянно и се противопоставяме.Излиза,че именно т.н. еколози са най-големите вредители.
5
0
 
0
 
! Отговори
Екотурист преди 14 години
Абе деца,този разговор не е за климата,а за пари.
4
0
 
0
 
! Отговори
trevojna преди 14 години
все повече слънчева енергия остава затворена и затопля земната повърхност. Tova e samo ednata strana, koiato se vijda otgore,. Kakvo stava s drugata koiato e otdolo i ne se vijda.Gledah filma "kraia na sveta 2012" fantastika, koiato ima vsichki predpostavki da se prevane v realnost. Minimuma e da se potarsi energia ne ot zemiata.Zemiata iska pochivka. Drugo spasenie niama.
3
0
 
0
 
! Отговори
Алекс преди 14 години
Хм, най-високата температура за 25 ноември, откакто се води статистика за това, е измерена в София през 1911 г. Понеже сме по-по-най, при нас парниковият ефект е започнал преди всички тези фактори, дето щели да докарат апокалипсис, ама друг път. Хубаво е човек да посади дръвче нали, ама е хубаво и да използва главата си, когато се опитват да го направят на ***, та ако ще да е от най-високо държвано ниво.
2
0
 
0
 
! Отговори
онбашията преди 14 години
като бях младо идеалистче, спорех с един съученик на тема религии - аз твърдях че науката ще направи всички религии да изчезнат, но той (чувал ги е нещата от малък явно) ми казваше че религията си е част от човека и че няма да изчезнат. каква ирония - последната религия, екологията, е точно рожба на науката. много по-истинска религия от старите религии, католиците не вземат толкова сериозно католицизма си, колкото природопоклонниците екологията.
1
0
 
0
 
! Отговори
Гошо Тъпото преди 14 години
От 193-тата страна,представител съм....аз.Време има,няма нужда от...паника.Парниковият ефект е полезен,тази теза ще развия на форума.Затопляне,затопляне,затопляне - това му е майката.Чукчите след време ще ни благодарят,трябва да мислим и за.....тях.На Барак му е добре,от топло е.....потъмнял,а каквода кажем ние,дето,сега ни е......студено.Коледа,на море - това ми е....призива.