Турция с мерак да демонстрира, че е значим играч

Свалянето на Су-то възродило сблъсъка й с Русия от 15 век
Обновена: 27 ное 2015 14:44 | 27 ное 2015 13:00, Анисия Иванова
90
Турция с мерак да демонстрира, че е значим играч
Снимка: БТА

Основните причини за конфликта между Москва и Анкара са геополитическите проблеми, които възникват в този регион, коментира пред национална телевизия Bulgaria ON AIR журналистът Валери Тодоров по повод сваления Турция Су-24.

Според главния редактор на в. "Заман-България" Мехмед Юмер чрез тези си действия Турция иска да покаже, че е значим играч.

"Премерването на силите вече започва да се изостря. Закъсняха дипломатическите и политическите усилия. Военното противопоставяне може да създаде такива прецеденти като този със свалянето на руския бомбардировач, който наистина е тежък. Заради него може да има сериозни последствия за регулирането на сирийската криза оттук нататък. Вижданията на Русия и Турция как да бъде разрешен конфликтът в Сирия, кои да са победилите сили и изобщо как да се върви оттук нататък са диаметрално различни", поясни Тодоров.

Още по темата

Според него инцидентът не е случаен, той е замислен. Очевидно Турция иска да играе по-голяма роля, тя се безпокои от засилване на влиянието на Русия в този регион.

Турция и Русия са водели много войни, припомни Тодоров. Имало е 10 войни, от които Русия е била победителка в 8. "Една от войните е протекла със запазване на статуквото, а при друга не е излъчен победител. Това противопоставяне беше забравено от XV-XVI век, сега изведнъж с един нелеп инцидент беше възобновено", добави Тодоров.

Разговорите между Путин и Оланд в Кремъл бяха интересни с общото им съгласие, че групировките, които се борят срещу ИД, няма да бъдат подлагани на въздушни удари, аналиризира Тодоров. Интересното е кои ще са сред тези общности, например дали там ще са тюркмените, защото една от версиите е, че свалянето на самолета е заради това, че Русия ги снабдява с оръжие, обясни Тодоров.

Свалянето на руския бомбардировач показа, че Русия и Турция мислят коренно различно за конфликта в Сирия, уточни Юмер. Според него Турция е искала да демонстрира, че е значим играч в региона.

"Дори и Пентагонът обяви, че самолетът е свален на сирийска територия, така че между големите лидери САЩ и Русия, и Турция искаше да се изяви и това стана", поясни Юмер.

"По отношение на анексирането - то е свързано със зоната за сигурност, която Турция иска да формира. Това обаче няма да стане, защото в момента тази територия не е възможно да бъде обозначена като такава", добави Юмер.

Главния редактор на в. "Заман-България" отбеляза, че никой не гледа факта, че в Турция в момента има много вътрешнополитически проблеми. От друга страна Турция е енергийно много зависима от Русия - 57% от природния газ се внася от оттам.

"Доста анализатори смятат, че Турция е можела да има по-сдържана политика и това според едни анализатори буквално въвлече Турция в "блатото на Сирия и няма как да се върне назад". Затова не се говори, но Турция има вътрешнополитически проблеми. Тепърва ще видим как ще се развиват нещата в самата Турция, защото тя не изглежда стабилна", поясни Юмер.

Русия вижда като един от изходите на кризата федерализацията на Сирия, което означава разпределяне на интересите в региона, смята Тодоров.

"Едно такова развитие би довело евентуално и до формирането на сирийски Кюрдистан. Той би станал опора на кюрдите в Турция и на кюрдите в Ирак. Това са най-силните страхове на Турция. Тя би искала да играе една по-значителна роля и да се съобразяват с позицията й и това е една по-категорична позиция оттук нататък. Друг е въпросът как ще реагират съюзниците от НАТО и Русия", поясни Тодоров. Реакцията на Турция се появява в много рисков момент - не навреме и ще има много рискови последици.

Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


90
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Световните лидери хванали златната рибка и един през друг завикали: "Злато! Искам целият да съм във злато!" Обаче златната рибка недочувала. Разбрала друго и ги пратила всички в Сирия. И от тогава всички си имат едно Блато! Целите са в блато!
10
3
 
27
 
! Отговори
Цариград преди 8 години
Володя Стоянов заплашвал Турция, че може да им спре газта. "Много уплашилият се" Ердоган преди малко се договори с Ирак, която е готова да осигури газ на турците за следващите 50 години.-------------------------Да ти припомня,че държава Ирак почти няма в момента. На север е кюрдската автономия, на североизток е приятелската вам ИД.Ако имаш предвид, че се е договорил с ИД за още петрол той първо никога не е спирал, но Русия му унищожи почти всички цистерни за внос!
9
2
 
28
 
! Отговори
майорски преди 8 години
ейййй..... много ми е интересно кат се сблъскаха последния път ко стана !! Май турция загуби 30% от територийте си ...с Кюрдистан ...май пак натам отиват нещата .....таз Турция много голяма бе ....май ще я разепят САЩ ЕС и Русия
8
6
 
54
 
! Отговори
Елемаг преди 8 години
От 200 години насам воините с Русия завършват винаги със загуба на територия от Турция.Губят половин Армения,после губят цяла Армения,след това губят Крим и лека полека нещата си идват.Време е за проливите и Константинопол.Някой нещо против?
7
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ердоган вече се преименува на ErrorDogan.
6
4
 
35
 
! Отговори
Цариград преди 8 години
Много лошо е комплексарщината в политиката. Проектът "Турция" върви към своя край, в монета Русия се договаря с големите страни за разделянето на "Турция" на анклави. Част от населението й ще бъде изселено в Афганистан, а на българското, гръцкото малцинства ще бъде дадена автономия. Проливите минават по международен контрол!Създаването на независима държава Кюрдистан се поразбира от само себе си.
5
7
 
15
 
! Отговори
зов за помощ преди 8 години
изядох 3 шкембета с 5 бирички на обед и ся ми е тежко на корема дали да не пробвам ся с 4 ракийки
4
4
 
28
 
! Отговори
сеизмолог преди 8 години
Що ми се струва, че скоро ще има катастрофално земетресение в Турция ?!
3
31
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Володя Стоянов заплашвал Турция, че може да им спре газта. "Много уплашилият се" Ердоган преди малко се договори с Ирак, която е готова да осигури газ на турците за следващите 50 години.
2
4
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
След този акт на Турция, последната практически ще бъде изолирана от случващото се в Сирия, независимо дали на Ердоган му харесва или не.
1
7
 
36
 
! Отговори
МЕРАК, МЕРАК преди 8 години
ама като дойде БАБА МЕЦА и го разтърси ЕРДОГАН и му развали хубавия сън. Само да внимава да не я ръчка с пръчка, че РУСКИЯ МИША да му се ядоса наистина...