Сърбия с комисия за броя на загиналите при бомбардировките

Комисията ще почне работа на 21-ата годишнина от атаките на НАТО
Обновена: 13 фев 2020 09:13 | 13 фев 2020 07:50,
64
Сърбия с комисия за броя на загиналите при бомбардировките
Снимка: YouTube

Сръбският президент Александър Вучич разпореди да се създаде комисия, която да изчисли точния брой жертви на агресията на НАТО срещу Югославия през 1999 година, съобщи сръбският вестник „Вечерне новости“, цитиран от TACC.

Според изданието комисията ще бъде създадена по решение на правителството и ще започне работа на 24 март на 21-ата годишнина от началото на въздушните удари. Тя ще включва представители на армията, полицията и църквата. В Министерството на отбраната на Сърбия, Министерството на вътрешните работи на републиката, както и в две специални служби на страната, ще бъдат сформирани работещи изследователски групи. Подобни групи ще бъдат създадени в администрациите на автономните региони на страната и общините.

Въпреки факта, че са минали повече от 20 години от агресията на НАТО, точният брой жертви на кампанията срещу Югославия не са известни, посочва "Фокус". Официалните данни за жертвите варират от 1,5 до 4 хиляди души, но няма ясна база за всички жертви. Множество международни организации се възползват от това, твърдейки, че "няколко десетки цивилни са загинали".

На 24 март 1999 г. НАТО започна военна операция срещу Федеративна република Югославия. Ръководството на Алианса определи "предотвратяването на геноцида на албанското население в Косово" като основната причина за въздушната офанзивна операцията на силите на Североатлантическия пакт. Според НАТО по време на операцията, продължила 78 дни, самолетите на страните от алианса са извършили 38 хиляди полета, като целта на повече от 10 хиляди от тях е била да извършат бомбардировъчни атаки.

Според военни експерти са изстреляни 3 хиляди крилати ракети, хвърлени са около 80 хиляди тона бомби, включително касетъчни бомби и обеднен уран. По сръбски данни в резултат на бомбардировките са убити от 3,5 хиляди до 4 хиляди души, около 10 хиляди са ранени, две трети от които са цивилни. Според сръбски експерти, през трите месеца на бомбардировките над Югославия от сили на НАТО, на територията на Сърбия са изхвърлени 15 тона обеднен уран. След това страната зае първо място по брой онкологични заболявания в Европа, а през първите 10 години след бомбардировките в страната около 30 хиляди души се разболяха от рак, от които 10 до 18 хиляди починаха.

Материалните щети възлизат на 100 млрд. долара. Бомбардировките на петролни рафинерии и нефтохимически инсталации доведоха до заразяване на водната система на страната с токсични вещества. Според сръбския учен Любиша Ракич количеството обеднен уран, паднало на територията на балканските държави по време на агресията на НАТО, би било достатъчно за създаване на 170 атомни бомби, подобни на тези, които САЩ хвърлиха върху Хирошима на 6 август 1945 година.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
7
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не са палили църкви, не са търгували с дрога, оръжие, човешки органи и въобще бошняците и косоварите са едни мили хора, дето лошите сърби им щъкнало да ги нападнат, понеже скучаели...
6
16
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До бай ТанасЛошо няма Косово си е сръбско. А във войните сърбите чистиха от резнiте
5
8
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много правилно.Нека се знае как през последната година на 20 век "цивилизованите" продавачи на мир по целия свят осакатиха цяла държава, в опит да наложат интересите си.Още помним "обеднения" уран и как пуснахме американците да прелетят за да ударят сърбите.
4
9
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Добро решение на сръбския президент Александър Вучич. Хората трябва да знаят истината за числото на жертвите на миротворците-демократизатори, разпарчетосали силната, балканска, южнославянска държава Югославия.
3
5
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В пограничните райони имаше щети от бомбардировките. Любезно премълчавани . Сърбите поне знаят местата където са падали бомби горе долу и мерят радиационния фон, нашите нищо не правят.
2
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
евала ценности западни,чакайте да ви заобичат
1
5
 
31
 
! Отговори
Българина преди 4 години
Да преброим и нашите при наглосакската бомбардировка....