Бюджет 2025 ще е с 3% дефицит и с нормално ниво на разходите, за да влезем в еврозоната. Това каза пред БНР ротационният председател на Съвета за съвместно управление (ССУ) Костадин Ангелов, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, председател на парламентарната комисия по здравеопазване.
"Ще внесем такъв бюджет, който има амбицията да задоволи всички необходими разходи, без да се намаляват пенсии и заплати в публичния сектор, като не бъдат увеличавани данъците и осигуровките. Бюджетът ще бъде внесен навреме, а страховете, които се разпространяват от опозицията, трябва да бъдат ликвидирани. ... Дупката от 18 млрд. лева я има и тя беше във внесения от Людмила Петкова бюджет, това показва, че имаме много по-голяма разходна част, дължаща се на взети решения, които задължително трябва да изпълним, и ниски приходни, които не могат да запълнят разходната част", уточни той.
Ангелов подчерта, че ГЕРБ са си поставили амбициозна задача при подготовката на бюджета и всички приходни институции трябва да работят "на макс", така че да няма разходи, които да бъдат планирани и да не бъдат извършени.
Бюджетът първо ще бъде обсъден от ССУ, а след това ще бъде предложен в Народното събрание.
По думите му приемането на еврото е цел, която ГЕРБ следва последователно през годините.
"Всички останали приказки, които разколебават посоката ни, имат за цел дестабилизация и страх от изсветляването на всички финансови движения на капитали, които са едно от най-важните неща в страните, които са в еврозоната. Ние не бягаме от еврозоната, ние натам вървим", каза Ангелов.
След като бъде въведена планираната забрана на вейповете и на енергийни напитки за деца под 18 години, ще бъдат предложени промени в Наказателния кодекс, за да бъде криминализирано тяхното нарушение, съобщи Костадин Ангелов.
"Имаме нужда от гражданска подкрепа, за да стане този закон (забрана на вейповете) факт. ... От ГЕРБ-СДС имаме пълната решимост това да стане факт. Със сигурност има икономически интереси, със сигурност има корпоративни интереси, но тук ще бъде въпрос на избор кое е по-важно за нас - дали здравето на младите хора, на децата, или корпоративният интерес и икономиката. Важното е да направим избора и то ще си проличи от говоренето в зала и от поведението на политическите партии. Законопроектът е внесен в Народното събрание. Всичко зависи от председателя на парламента, който да го разпредели, и от председателя на икономическата комисия, който трябва да го включи в дневния ред на комисията, да мине на първо четене и да бъде внесен в зала", каза Ангелов.
ГЕРБ има готовност да издигне кандидатури за всички регулатори, заяви още Ангелов, като уточни, че името на Иванка Динева за предложение за управител на Здравната каса за него е "новина".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Airbnb ще трябва да плати 64 млн. евро глоба в Испания, въпреки че я оспорва
Войната в Иран струва скъпо и на Китай
Мелони загуби референдума за съдебната реформа в Италия преди изборите през 2027 г.
Европейските борси се възстановиха след коментара на Тръмп и надеждите за деескалация
Стефан Манов: Социалистите във Франция се връщат в голямата игра на местните избори
Гюров: Правителството работи по цялостен пакет от мерки срещу покачването на цените
Рецепта за тирамису с ягоди и пухкав крем маскарпоне
ГДБОП задържа четирима при сделка с фалшиви 500 хил. евро
Катастрофа между три камиона затвори Прохода на Републиката
Централна емисия
Централна емисия
Нидерландия остава без Мемфис Депай
Светльо Вуцов със специални благодарности към Левски
Медведев и Оже-Алиасим аут от Маями
Звезден бартер: Светослав Вуцов в ЦСКА, Джеймс Ето'о – в Левски
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Бразилия остана без ас на Арсенал
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Нововъведение: Тол системата вече предоставя данни за трафика и времето
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове