Въпреки умерения напредък на България по пътя към икономическо сближаване със страните от Европейския съюз, цените на ключови хранителни стоки остават изненадващо високи. Това показва анализ на Института за пазарна икономика, базиран на индекса на ценовите равнища на Евростат. Храните в страната са значително по-недостъпни спрямо средноевропейското ниво, особено млякото, яйцата и растителните масла, това коментира Адриан Николов, Институт за пазарна икономика, в предаването "В развитие" с водещ Антонио Костадинов.
Гостът коментира, че докато брутният вътрешен продукт на глава от населението у нас е около 66% от средноевропейския, цените на храните се доближават до 85-90%, което е показател за сериозен пазарен дисбаланс. Той подчерта, че при някои стоки цените дори надвишават европейските с 25-30%, което според него поставя под въпрос ефективността на конкуренцията в тези сегменти.
Относно ефекта от приемането на еврото Николов смята, че то едва ли ще доведе до значителна инфлация. Данните от други страни показват, че евентуалното повишение на цените би било в рамките на 0.1-0.3 процентни пункта годишно. По-голямо значение биха имали структурните промени на пазара и навлизането на нови играчи, което би могло да стимулира конкуренцията.
"Ако еврото успее да повлияе положително на конкурентната среда в страната и доведе допълнително отваряне на нашия пазар към внос, особено в тези продукти, в които има ниша с крайно високи цени и има поле за допълнителна конкуренция, то тогава евентуално бихме могли да търсим някакъв положителен ефект. Въпросът е дали факторите, които ограничават средата тук, не са други."
Полша е сочена като пример за успешно сближаване с европейските икономически стандарти благодарение на бърз растеж и активен пазар на труда. В същото време в България основен риск за стабилността остават високите държавни разходи. Гостът предупреди, че трайното поддържане на бюджетен дефицит и увеличаването на осигурителната тежест биха могли да натиснат потреблението надолу и да подкопаят дългосрочното благосъстояние.
„Ако дори запазим тези темпове на доста забавена икономическа динамика в големите европейски държави, който до голяма степен предопределя средноевропейските нива, на България ще ѝ трябват ръст на БВП от 4% до 5% в следващите около 20 на години, дори за да мислим за доближаване на средноевропейските равнища. Да не говорим, че ако някои от големите европейски икономики като Германия успеят да се отлепят от дъното, то това става все по-непостижимо за България.“
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай бърза да обезвреди тиктакаща бомба със закъснител за имотния пазар
ЕС все още няма емисар, който да участва в преговори с Русия за Украйна
Тръмп иска да засили икономическия натиск върху Иран, какви са вариантите му?
Кадър на деня за 16 август
АЕЦ "Козлодуй" работи без промяна в графика, предприети са мерки заради ниското ниво на Дунав
Спортните залози набират популярност в плановете за забогатяване на поколение Z
Растения срещу комари и други насекоми
Емоции, грация и медали: България се представи отлично във Франкфурт (СНИМКИ)
Илияна Йотова: Българският трибагреник отново е на световния връх в художествената гимнастика
ЦСКА разби "Ботев" (Вр) с 5:0 с човек по-малко
Треньорът на Ботев Враца посочи грешката на отбора му срещу ЦСКА
В Испания: Сити и Барса се разбраха за Родри!
Янев коментира Иту и отсече: Изпълнихме много добре плана
10 от ЦСКА попиляха Ботев Враца и си вдигнаха самочувствието за ОФИ
ЦСКА – Ботев Враца 5:0
Респектиращо! АЕК плаши Левски с нов от Ла Лига
Таро карта за 17 август, понеделник - Луната
Дневен хороскоп за 17 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
През това лято във Варненска област данъчните са разкрили над 250 нарушения на търговци