Очакват се окончателните разчети на компенсациите на гражданите и бизнеса заради резкия скок в цените на горивата. Вчера премиерът Андрей Гюров обяви, че правителството обмисля директни помощи за гражданите. За тази цел има 30 млн. евро за най-уязвимите.
Главният икономист на КТ “Подкрепа” Атанас Кацарчев коментира, че цените на петрола рязко сменят котировката всеки ден, което води до несигурност. “Природният газ рефлектира върху купища продукти. Земеделието ще бъде едно от най-засегнатите", прогнозира Кацарчев в предаването "България сутрин".
Икономистът е на мнение, че ако има твърд таван на цените - това може би не е добър вариант, защото държавата трябва да плати всички разлики до пазарната цена. "Ако се сложи таван на маржа на надценките - това звучи по-логично - да намалят печалбите си всички по веригата, които се занимават с петролни продукти", обясни Кацарчев.
Инфлация
Според него и да намалим косвения данък, печалбите ще се преместят - вместо в хазната ще отидат при някои търговци. "Към 10% покачване на цените на горивата по бензиностанциите означава 1% ръст на инфлацията", уточни главният икономист на КТ "Подкрепа”.
Кацарчев добави, че инфлацията не е спирала да расте - покачването на цените води до свиване на потреблението, а това от своя страна рефлектира върху производството. Експертът добави, че при нас основно растат услугите, а индустриалната част се свива.
Енергийната сигурност
"Европейските запаси от природен газ хич не изглеждат добре. При нас изглеждат по-добре на хартия. Ако сме гъвкави, имаме шанс да оцелеем", каза Кацарчев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му по едно предприятие се затваря на месец в България.
"Няма политика. Трябва да се кажат приоритетните отрасли. Избива в различни точки. Разболяването е започнало много отдавна", коментира Кацарчев.
Главният икономист на КТ "Подкрепа" подчерта, че трябва да има икономическа политика и приоритети, необходима е политическа отговорност и стабилизиране на икономиката.
Гледайте видеото с целия разговор.
По думите му нашите цени по магазините са по-високи от тези в другите страни от Европейския съюз (ЕС).
"Без енергетика нищо не се случва. Второто важно нещо е износът. След това вече може да си говорим за всичко останало", заяви Кацарчев, като добави, че положението временно се закърпя.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американската автомобилна индустрия е изправена пред перфектната буря
Руснаците се връщат към кеша, а търсенето на чужда валута расте
Криптовалутите разделят мъжете и жените, левите и десните – но защо?
Управляващите искат проверка на разходите за пенсии и социални плащания
Тръмп обяви война на зелената енергия, но тя вече не зависи от политиката и субсидиите
Европа си припомня как да бори жегата с "народни средства"
Край на златната ера: Автомобилните продажби в САЩ се свиват
Ватикански кардинал обвини ЕС в двойни стандарти за войните
Рецепта от тефтера на баба: Чушки бюрек с доматен сос
ЦСКА с втора победа в Австрия - 3:2 над "Одра" (Ополе)
Германия - Парагвай
Драма на Мондиал 2026: Канада сломи Южна Африка с гол в 92-ата минута
ПО МИНУТИ: Южна Африка – Канада 0:1
Южени Бушар
Христо Янев каза какво е бъдещето за ЦСКА
Първа оставка след провал на Мондиал 2026
Лесен канелен кекс с ябълки за Петровден
Петровден е!
3 грешки, които правим с бялата риза
Таро карта за 29 юни, понеделник
Дневен хороскоп за 29 юни, понеделник
Зад маската на зодиака: Тайните черти на всяка зодия
Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море