Всеки от нас е регистрирал пукотевиците от взривени в 10 часа сутринта пиратки от разбеснели се тийнейджъри, които няма какво друго да правят през коледната си ваканция, освен да обогатят въздуха с прекрасната миризма на кордит и да хвърлят две-три пиратки по скучните същества, които имат нещастието да минават по улицата. Затова да излезеш на пазар в квартала, в седмицата между Коледа и Нова година, се превръща в бойна задача, достойна за войниците ни в Ирак.
В най-тежките часове от деня, когато заради пуцането наоколо не чувах рева на самолетите, преминаващи над отсрещния блок, обмислях варианта да използвам мазето като бомбоубежище и да прекарам там новогодишните празници, а на 3 януари да изляза и да преброя жертвите.
Същата вечер по новините слушаме изтощен хирург от Пирогов, който с недоумение в погледа си задава риторичния въпрос как десетгодишни деца са се сдобили с пиратките, които впоследствие са им откъснали пръстите. Иска ми се да вярвам, че наистина не са отишли самички в магазина и безпрепятствено са си закупили един кашон пиратки, но никой не ме пита какво искам. Защото е твърде възможно да са направили точно това.
Разбира се, едни откъснати пръсти не са способни да помрачат празничния дух на българите - те още по-надъхано се снабдяват с боен арсенал като за Априлското въстание и го взривяват наведнъж в 12 през нощта. В сравнение с военните действия по отсрещните блокове, немощното съскане на бенгалския ни огън засрамено и незабелязано потъва сред пиратки и фойерверки, а аз и приятелите лазим по балкона, за да не ни уцелят три пиратки, две ракети и 17 фойерверка и на следващата вечер изтощеният хирург да се появи отново “на телевизора”, както казва баба ми.
Успешно добрали се до хола, здраво залостваме врати и прозорци и силно се надяваме сутринта колите ни да са цели, а не изгорели от неправилно центрирана ракетка. Към 1 часа пуцането утихва и тъпанчетата възвръщат нормалната звукова пропускливост. Във въздуха мирише на стрелбище. Войнствените комшии сигурно са положили морни тела след канонадата и сега се отдават на заслужена почивка. Ние също.
Айде, да ви е честита новата.

De Beers спира производството в основната си диамантена мина в Южна Африка
Анкета: Как да диверсифицираме инвестициите в технологични компании?
Wall Street е на червено, а петролът поскъпна рязко поради напрежението за Ормузкия проток
ЕК планира да мобилизира близо 900 млн. евро за възстановяване на Ивицата Газа
Ще има ли ефект административна забрана за социалните мрежи за деца?
Иван Шишков: Нередностите в пътното строителство не са само при мантинелите
14 юли - кой има имен ден днес и какви са обичаите на празника
Времето днес, 14 юли: Слънчево и с температури до 36 градуса
Хороскоп за 14 юли 2026 г.: Астрологията вещае успешен ден за повечето зодии
Щитовидната жлеза и храненето - основни правила
Учени създават щит срещу радиацията след магнитни бури
Спортът по телевизията днес, 14 юли
Мачовете по телевизията днес, 14 юли
Гриша Ганчев: Левски купи 14 мача, трябваше да стане шампион + ВИДЕО
ЦСКА продължава с ударната селекция, взима още двама
Франция - Испания
Левски влиза в битка с Локомотив Москва и Рубин Казан за Кингс Кангва
Таро карта за 14 юли, вторник – Тройка чаши
Идват горещниците: старо поверие разкрива каква ще бъде зимата
Дневен хороскоп за 14 юли, вторник
Традиционна агнешка чорба за Света Марина
Италианска шоколадова торта с череши
Михаил Билалов за „Под прикритие“: Новият сезон ще бъде изключително добър
Всяка десета нова кола в България е електрическа
Летни работилници в библиотеката
Нов регламент: Мигащите стопове при аварийно спиране стават задължителни за новите коли в ЕС
Ученици от Хуманитарната гимназия успешно преминаха стажа си във Варненския апелативен съд
4 нови камиона ще бъдат включени в почистването на Варна и курортите
Продължава издаването на заповедите за премахване на незаконни постройки в "Баба Алино"
Има ли живот на Gliese 3378b: Уникална суперземя на 25 светлинни години от нас
Седем години в Космоса: Какви открития направи руската обсерватория „Спектър-РГ“
Назрява война между хора и слонове за територия в африканската савана
Китайски космически апарат се приближи до мистериозен обект близо до Земята
ЕКА ще търси следи от древен живот в глинени находища на Марс
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия