Захари Карабашлиев е носителят на две от най-престижните литературни награди в един ден
Авторът на „Опашката“ бе отличен на 11 май с приза „Цветето на Хеликон“ и голямата награда Роман на годината на Национален дарителски фонд „13 века България“.
Романът на Захари Карабашлиев "Опашката" стана едновременно носител и на най-голямата литературна награда Роман на годината на Национален дарителски фонд "13 века България", и на пластиката "Цветето на Хеликон" за най-продавана книга през 2021 г. сред общо 12-те номинации на веригата книжарници.
Церемониите по връчването на двете награди се проведоха на 11 май – Деня на българския библиотекар.
"Опашката" е избран за носител на Единадесетата литературна награда за български роман на годината от жури в състав: председател проф. Боян Биолчев и членове проф. Амелия Личева, писателката Здравка Евтимова, проф. Пламен Дойнов и доц. Атанас Капралов.
Съставът на журито бе пазен в тайна до самия час на обявяване на победителя, за да се гарантира липса на всякакви опити за лобиране.
От общо 34 романа, издадени през 2021 г., журито номинира първоначално шест произведения: "Жена на вятъра" от Александър Секулов, "Мисия Туран" от Алек Попов, "24 часа труд" от Васил Панайотов, "Шестият пръст" от Деляна Манева, "Т като Ташкент" от Христо Карастоянов и "Опашката" от Захари Карабашлиев.
"Беше по-лесно да отсеем шестимата номинирани, отколкото впоследствие да излъчим като победител един от тях", каза проф. Биолчев.
При приемането на почетната награда Захари Карабашлиев благодари на фонд "13 века България" и изтъкна, че тази награда е най-голяма чест и стимул за всеки, който работи в това поле, а всеки един от номинираните писатели би бил подходящ за тази награда.
Той припомни, че: "Културата, тази култура, която води човечеството напред, културата на Просвещението и прогреса започва с книгите. Във време на фундаментално разделение и цивилизационен разлом (и то не някъде навън, а вътре, у нас) ние, българите, използваме едни и същи букви, едни и същи думи и почти едни и същи изречения да се нараняваме едни други. Но какво да се прави?
Мой ангажимент като писател е не да помирявам и утешавам (за това служи религията), нито пък да поучавам (за това е образованието), а да съм достатъчно близо до тревогите на времето, в което живея, но и на достатъчна дистанция, за да мога да ги преработвам в писане… Надявам се книгите ми да бъдат освен всичко друго документ както на това, което Бог ми е отредил като способности, също на моя труд, но и на времето, в което живея. Така, както съм го видял."
"Опашката", по който Явор Гърдев създаде едноименната пиеса с участието на Владимир Карамазов и Михаил Билалов, се появи в началото на 2021 г. Това е интимен и откровен разговор за измамната красота на илюзиите и пътешествие към най-дълбоките кътчета на човешката душа.
През страната и света преминава вълна от безредици, всеобщото недоволство изглежда е достигнало критична точка, а с наближаването на президентските избори напрежението между власт и гражданско общество нараства. Настъпило е времето за действие, но някой трябва да направи решителна крачка и да поведе страната към един нов ред.
Павел Панов, писател и драматург, намерил любовта на живота си в лицето на красивата и интелигентна Невена, получава изненадващо предложение да се включи в политическата надпревара като независим кандидат. Изглежда, съдбата на държавата зависи от него, но пък това залага на карта и отношенията с любимата му.
Случва се и нещо изумително – в нощта, в която той ѝ предлага брак, става ясно, че докато годеницата му е била в командировка, необяснимо как се е сдобила с опашка. Съвсем истинска опашка, за която тя отказва да говори, но която разтърсва из основи света му.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

К. Бошов: Ще чуем миноритарните акционери, но няма да сваляме „Еврохолд България“ от борсата
Американски регулатор: Криптосекторът неизбежно ще получи закони за пазарната структура
Растежът на бизнес активността в еврозоната стигна най-високото си ниво от ноември насам
Посланието зад заплахите на Тръмп за „икономическа война“ срещу Иран
Италия ще изпадне от петте най-предпочитани туристически дестинации до 2040 г.
Страховете около пазара на облигации не успяха да помрачат търговията в Азия
5 неща, които трябва да знаете за Симеон Наковски преди дебюта му на SENSHI 33
Задържаха 36-годишен карловец за масовото отравяне на лешояди в Стара планина
Съдът остави в ареста бившия полицай, обвинен за бруталното убийство в Съединение
3 китайски зодии ще "плуват" в богатство и успех от 24 август 2026 г.
Петима души са в неизвестност след пожар в швейцарския град Тузис
Рецепта за печен картоф с бекон и крема сирене
Байерн без Мусиала срещу Дортмунд
Артета обяви готови ли са Сака и Райс за старта на Висшата лига
Левски пуска билетите за реванша с АЕК в Атина
Роналдиньо си спомни как стана шампион в затвора и спечели прасе
Жозе Моуриньо преди старта на Реал Мадрид в Ла Лига: Не ме е страх
Ян Диоманде за Жозе Моуриньо: Готов съм да умра за него
Тирамису с йогурт
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Италиански кекс със сладко от череши
Нумерологична прогноза за септември 2026
11 японски храни и напитки за дълголетие
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
АПАЗ се обяви против практиката пациенти да осигуряват кръв, за да бъдат оперирани
Билкови репеленти срещу насекоми, 2
МЗ представи новия модел за здравна реформа: ЦАР остава самостоятелен, РЗИ стават дирекции към министерството
Какво е анафилактичният шок?
Контраст-усилена мамография – кога се използва вместо обикновена мамография или ЯМР?
Подготвят два терена за нови площадки за едрогабаритни отпадъци във Варна
5 неща, които трябва да знаете за Симеон Наковски преди дебюта му на SENSHI 33
Непълнолетни сестри са обявени за общодържавно издирване (СНИМКА)
11 сухоземни костенурки са открити в имот в „Боровец“
Завърши ремонтът на тръбопровода под дъното на Варненско езеро
Съдът насрочи открити съдебни заседания по 12-те дела за премахване на сгради в „Баба Алино“