Пазарът на офис площи в повечето страни в Европа ще върви към ръст на наемите и инвестиционната активност в обозримото бъдеще, сочи нов доклад на King Sturge, предоставен на Investor.bg.
"Икономическият ръст през 2010 г. предостави необходимата платформа за общо подобрение на европейските офис пазари“, коментира Ема Джаксън, старши анализатор в King Sturge.
По думите й прогнозите за скромен икономически ръст за множество икономики на континента ще продължи да оказва подкрепа за пазара, като същевременно фокусът ще остане върху консолидация на офис пространствата и предоговаряне на условията.
Сред пазарите с най-добри резултати през 2010 г. са Лондон, Париж, Берлин, Варшава и Москва, всички от които отчетоха двуцифрен ръст в наемите през 2010 г. Наемите се понижиха на пазари като Дъблин, Атина и Прага.
Москва отчете най-силния наемен ръст миналата година от малко над 40%, следвана от лондонското Сити и Париж, съответно с 24% и 15%.
Редица фактори се очаква да гарантират положителното развитие за пазара през 2011 г.
Сред тях основен е дисбалансът между търсене и предлагане, който на някои пазари ще се засили, тъй предлагането на площи остава ограничено, а нивата на незаетост на повечето пазари се очаква да се понижат. Спекулативните проекти на много пазари е малко вероятно да бъдат подновени в краткосрочен план, предвид ниските наеми и нежеланието на банките да отпускат кредитиране. Това ще доведе до ръст на наемите на първокласните площи на повечето пазари.
Възстановяването в икономиката в по-голямата част от Европа се очаква да продължи, макар и с по-бавни темпове. Най-големите пазари в Западна Европа като Германия, Великобритания и Франция се очаква да постигнат „скромен ръст“ през 2011 г., като по-силен ръст се очаква в развиващите се икономики като Русия, Полша и Турция. Прогнозите обаче не са толкова добри за страни като Испания, Португалия, Ирландия и Гърция.
Ръстът на "офисната заетост“ също ще окаже важно влияние. Прогнозите за него през 2011 г. като цяло са по-добри в сравнение с 2010 г., което ще подкрепи търсенето на офиси в средносрочен план. В това отношение също има някои по-слаби звена, сред които Португалия, Италия, Гърция, Испания и части от Централна и Източна Европа.
"Икономическите прогнози подсказват, че ще продължим да наблюдаваме скромно подобрение на повечето офис пазари в Европа“, казва Джаксън. „Сред потенциалните горещи точки в краткосрочен до средносрочен план са германските градове, Букурещ, Будапеща и Централен Лондон, за които се предрича най-висок ръст в заетостта“, допълва тя.
За разлика от положителните прогнози за европейския пазар като цяло, сегментът у нас страда от хронично високо ниво на незаетост, утежнено от непрекъснато покачващото се предлагане. Вчера бе обявено, че делът на свободните офиси в София към края на първото тримесечие надхвърля 30%.
Въпреки това през тази година на пазара в столицата се очаква да излязат рекорден брой офис площи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
Кадър на деня за 5 май
Лъчезар Богданов: В краткосрочен план е неизбежна промяната на тавана на дълга
Най-добрите съпрузи според зодията
"Локо" (София) измъкна точка срещу "Ботев" (Враца) в голово шоу
Късна емисия
Пезешкиан: Иран е готов за преговори със САЩ и отхвърля обвиненията за атаки срещу ОЕА
Ритуали за здраве, късмет и плодородие на Гергьовден
Бившата на Бартра пак мачка чаршафите с ръгбист + СНИМКИ
Локо София и Ботев Враца също врътнаха 2:2
78 години ЦСКА: Пиротехническо шоу край "Българска армия"
Босът на ЦСКА 1948 подпука съдиите, намеси Левски, ЦСКА и Лудогорец
Мъри Стоилов става треньор на ЦСКА?
Зума: Тотално надиграхме Ботев и показахме кой е лидер в Пловдив!
Противовъзпалителни храни за хормонален баланс (+Рецепти)
Рецепти за Гергьовден
Театър "София" обявява кастинг за актриса за предстояща постановка
Дневен хороскоп за 6 май, сряда
6 типа личности, които успяват
Поверия за късмет на Гергьовден
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената