Разследващите откриха над 30 тона отпадъци, заровени в района на бившето ТКЗС край Червен бряг, Плевенско. От тази сутрин там се провежда акция под ръководството на Специализирана прокуратура.
Огледът е заради образуваното досъдебно производство за организирана престъпна група създадена с користна цел, в която участват и длъжностни лица, съобщиха от Прокуратурата.
Вече часове наред експерти установяват кога и как са заровени боклуците, както и откъде са доставени.
В хода на разследването по делото е установено, че част от отпадъците, генерирани от търговско дружество, собственост на обвиняемите лица братята Бобокови, са били загробвани в землището на Червен бряг и с. Рупци, в дълбоки силажни и изкопни ями.
Според разследващите заровените отпадъци са били открити преди около месец, а са били заровени преди най-малко година.
По повод акцията главният прокурор Иван Гешев написа в Twitter: "Няма да допусна страната ни да бъде сметище!"
Първоначалният анализ сочи, че са установени над 30 тона отпадъци, включително и части от акумулаторни батерии, които по външни белези могат да се определят като опасни. На мястото са измерени ниски нива на радиация, които не са опасни за здравето и околната среда, допълват от прокуратурата.
В огледа на местопроизшествието участват служители на ОДМВР - Плевен, Регионална служба "Пожарна безопасност и защита на населението“, ТД - ДАНС - Плевен, Областна администрация - Плевен, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, експерти от АЕЦ - Козлодуй, МОСВ и ИАОС, както и специализирани лаборатории за изследване на отпадъци.
Предстои да се извърши оглед на местопроизшествие и в землището на плевенското с. Рупци, също в община Червен бряг.
На място са и аблюдаващите прокурор по разследването, по което са обвиняеми бившият зам.-министър на екологията Красимир Живков и бизнесмените братя Бобокови.

Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Натискът на Путин за намаляване на лихвите засилва напрежението върху Набиулина
Климатиците не предлагат най-доброто решение за охлаждане на градовете
Дрогиран шофьор предложи 100 евро подкуп на полицаи край Поморие
Голям пожар затвори Подбалканския път край Сливен, спират влаковете
Изложбата "Различни и заедно" гостува в Стара Загора
Кървава разпра край Кошарица: Украинец уби сънародника си и опита да избяга
Ман Сити обърна Атлетико в Сеул
ПАО вдигна ключов нападател за реванша с ЦСКА 1948
Мачовете по телевизията днес, 9 август
Майкъла промени мнението си за Христо Янев: Това е ЦСКА!
Томас Райс готви мащабна чистка в Лудогорец, 6 играчи пред раздяла
Моуриньо разкритикува Бернардо Силва след дебюта му за Реал Мадрид
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Протеинови овесени ядки за една нощ
Как да намалим тревожността по естествен начин: навици, които помагат
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Израел отхвърли 15-точковия план за Газа на Съвета за мир на Тръмп
5000 евро месечно за тоалетна хартия е един от бонусите на Салах в Турция
Трус с магнитуд 4,5 по Рихтер разтърси Турция
Хороскоп за 10 август 2026
ВАС остави в сила отстраняването на шефката на кадастъра във Варна заради „Баба Алино“
Полицаи арестуваха шофьор с кокаин в кръвта, който им предложи 100 евро подкуп