Украйна призна руския конвой от 280 камиона за хуманитарна помощ на Международния Червен кръст.
Украинският министър на социалната политика Людмила Денизова е подписала заповед за приемането на руската хуманитарна помощ. В съответствие с членове 4 и 5 от Закона за хуманитарната помощ украинският президент Петро Порошенко признава товара като хуманитарна помощ, пренасяна под егидата на Международния комитет на Червения кръст.
„Остава разбира се едно предизвикателство – необходими са гаранции за сигурността от всички страни преди да започне да се придвижва помощта”, коментираха от Червения кръст.
Представители на Международния комитет на Червения Кръст започнаха проверка "по избор" на камионите с хуманитарна помощ от Русия за жителите на Югоизточна Украйна, съобщи кореспондент на ИТАР-ТАСС от Каменск-Шахтински, град на 20-ина километра от КПП "Донецк" на границата с Украйна.
Ръководителят на регионалната делегация на Международния комитет на Червения кръст (в Русия, Беларус, Украйна и Молдова) Паскал Кюта по-рано обяви, че сътрудници на организацията ще проверят товара на руска територия.
Представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа се очаква да пристигнат още днес на граничния пункт "Донецк", съобщи за ИТАР-ТАСС представител на транспортната компания, превозваща помощите.
Все още не е известно кога конвоят с хуманитарна помощ ще навлезе на украинска територия и ще достигне до нуждаещото се население, тъй като процедурите по освобождаване на стоката не са завършени.
Западът и Киев многократно изразиха опасения, че конвоят може да се използва като претекст от Русия за нахлуване в Украйна.
Министерството на външните работи на Русия заяви, че Киев се опитва да блокира доставката. Конвоят от 280 камиона превозва 2000 тона хуманитарна помощ. Тя включва хранителни продукти, медикаменти, медицински консумативи, спални чували и други неща от първа необходимост.
На този фон продължават да се чуват експлозии в Донецк. Във видео запис премиерът на сампровъзгласилата се Донецка народна република Александър Захарченко заяви, че сепаратистите са в процес на получаване на 150 бойни машини, включително 30 танка, както и подкрепление от 1200 бойци, преминали на обучение в Русия, но не уточнява откъде точно ще дойдат те.
Още международни новини четете в Bulgaria on Air.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Какво не знаем за траките и старите българи?
Моторист загина в Русе
Каспер Рууд вдигна тридневна сватба в Майорка + СНИМКИ
Ямал: Планът беше да вкарам и... да си почина
Де ла Фуенте разкри голяма тайна за героя си
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
В полза на Левски? КЗК се произнесе по любопитен казус
НА ЖИВО: Белгия – Иран 0:0, отменен гол на иранците
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Таро карти за юли за всяка зодия
Италианска рецепта за паста с чесън, моцарела и салчичон
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път