Националисти печелят изборите за тричленно председателство на Босна и Херцеговина. Бекир Изетбегович, лидер на босненската мюсюлманска Партия на демократичното действие, води с 33% електорална подкрепа, при обработени 77% от протоколите. Желка Цвиянович е лидер в надпреварата за сръбската квота, а Драган Чович – за хърватската квота. Избирателната активност е малко над 54%.
20 години след гражданската война в Босна икономически страхове и етническо напрежение доминираха изборите. Страната е една от най-бедните в Европа с безработица, достигаща 44% в някои региони. Надеждите за членство в ЕС остават блян заради несъстоятелността на властите да изпълняват реформи. Резултатът от вота не предвещава нищо по-добро. По време на кампанията Изетбегович призоваваше за силна обединена държава, Чович за създаването на своеобразна хърватска автономия в Босна, а Цвиянович е част от сръбски блок, който настоява за разпадане на Босна и Херцеговина.
Запитан за бъдещи възможности за коалиция, Бекир Изетбегович заяви, че е твърде рано за спекулации. Все пак той изрази готовност да си сътрудничи с всяка политическа партия, готова да работи за решаване на основните проблеми на страната. Като свои приоритети той посочи пътя на интеграция към ЕС и НАТО, борба с корупцията, енергично съживяване на икономиката и създаване на работни места.
Според анализаторите, ако новата власт не успее в последното изброено направление, не са изключени масови протести и демонстрации, подобни на тези през февруари тази година.
Вижте повече във видеото на bgonair.bg:
Гледайте повече видеа от "Свят" в bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?
Европа губи енергийната битка за изкуствения интелект
Президентът на Латвия номинира опозиционен политик за премиер
Времето днес: Валежи и гръмотевици в страната, нахлува по-студен въздух
Дара след историческата победа на "Евровизия": Не мога да разбера сън ли е или реалност
Ювентус – Фиорентина
Рома – Лацио
Спортът по телевизията днес, 17 май
Мачовете по телевизията днес, 17 май
Свитолина срази Гоф и грабна титлата в Рим
Почивка? Ето какво мислят в Левски
Нумерологична прогноза за 17 май
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае
Седмичен хороскоп за 18 - 24 май: Ракът да внимава с парите
Рецепта за персийски тутманик
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Дневен хороскоп за 17 май, неделя
Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР