В края на 2014 г. експерти отбелязват ръст на емиграционните настроения сред руската средна класа. Според някои специалисти става дума за нова вълна от руски емигранти. Основната разлика от предишните е, че всички сегашни емигранти са решили да напуснат страната след март 2014 г., когато Русия присъедини към себе си Крим, пише Дойче веле.
„Тези хора не искат да заминават, те емигрират по принуда, под натиска на политическите събития в страната“, обясни консултантът по емиграция Сергей Кузнецов, който е създал група в мрежата „Куфар. Гара. Накъде?“.
Основната част от клиентите на Кузнецов са от руската средна класа: висококвалифицирани работници, представители на свободните професии, собственици на малък бизнес. По думите му новите емигранти са страхуват от неопределеността на бъдещото развитие на Русия – както политическо, така и икономическо.
Сред клиентите на Кузнецов доминират три направления. Първото са страните, традиционно лоялни към новопристигналите: Канада, Австралия, САЩ. Второто направление са страните от т.нар. стара Европа като Германия или Франция. Третото е Източна Европа, страни с родствена на руската славянска култура, които заедно с това са успели да въведат основните европейски стандарти.
Най-лесно да сменят страната на местоживеене е за програмистите и останалите специалисти, чиято работа не е пряко свързана с местната култура или с някакви специални правни ограничения, каза пред журналисти директорът на програмата „Стратегическо управление на човешките ресурси“ към Висшето училище по мениджмънт Екатерина Варга.
Така например през миналата година Русия са напуснали редица работещи в IT сектора. След основателя на социалната мрежа "ВКонтакте" Павел Дуров, който малко преди заминаването си се оплака от натиск от страна на властите, Русия напуснаха и основателите на компанията за интериорен дизайн Planner 5D Алексей Шереметиев и Сергей Носирев. Те обаче отбелязаха, че не са имали проблеми като Дуров.
Освен това от Москва във Вилнюс се премести и разработчикът на игри за мобилни устройства Game Insight. Продуцентът на анимационната студия Toonbox Павел Мунтян премести офиса си от Москва в Кипър.
Съобщено беше също така, че собственикът на Gloria Jeans – един от най-големите производители на облекла – Владимир Мелников е решил да премести главния офис на компанията от Ростов на Дон в Хонконг. Той каза, че в Русия „умираме като роби“, а в Хонконг „като победители“ и „усъвършенствайки се“.
През октомври 2014 г. агенция Блумбърг съобщи, че за първите осем месеца на 2014 г. от Русия са емигрирали 203 659 души – повече, отколкото през която и да е друга година от управлението на Владимир Путин. Освен това зелена карта в САЩ през 2014 г. са спечелили два пъти повече руснаци от предходната година.
Руснаците обаче заминават не само за САЩ, пише NEWSru.com. В Израел например от януари 2013 г. до август 2014 г. са отишли да живеят близо 7 000 души. По данни от лятото на 2014 г. в Тайланд живеят постоянно над 130 000 руснаци. В България по различни оценки руснаците са между 30 000 и 50 000. В индийския щат Гоа има около 5 000 граждани на Русия, а в Хонконг – над 2000.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.