Най-добрите бригади на Украинската национална гвардия получават едни от най-добрите танкове на Украйна. Миналата седмица генерал Александър Пивненко – командир на паравоенните сили от около 100 000 души – обяви, че някои от неговите бригади са получили произведени в Германия танкове Leopard 1A5 и Leopard 2A4.
Четириместните танкове „вече са доказали своята ефективност в бойни условия“, пише Пивненко.
„Те съчетават висока мобилност, огнева мощ и надеждност, които са критични на съвременното бойно поле.“
42-тонният Leopard 1A5 е въоръжен със 105-милиметрово основно оръдие; оръдието на 61-тонния Leopard 2A4 е по-голямо - 120 милиметра. И двата танка имат четиричленен екипаж, но по-тежкият Leopard 2A4 предлага на екипажа си много по-голяма защита, пише за Forbes Дейвид Акс.
Не е ясно кои части на Националната гвардия ще получат германските танкове, но е вероятно 12-те така наречени бригади „настъпателна гвардия“, всяка с поне 2000 войници, да са първите на опашката.
Офанзивните гвардейски бригади, както всички украински гвардейски бригади, са съставени от гранична охрана, федерална полиция и други вътрешни сили за сигурност. Но те са обучени и екипирани по същите стандарти като украинската армия, въздушно-десантните сили и морската пехота.
Модернизацията на бронята на гвардейските бригади обаче не представлява разширяване на цялостния украински брониран корпус. Вместо това е част от цялостното пренаписване на украинската танкова доктрина за ерата на безпилотните летателни апарати.
След като загубиха над 1000 танка , много от които заради руски дронове, украинските лидери приеха, че тежките, мощно въоръжени бойни машини трябва да действат по различен начин, ако искат да оцелеят на бойно поле, където малки дронове са навсякъде през цялото време.
Танковите екипажи трябва да действат изключително внимателно – криейки се през по-голямата част от времето в хамбари, гаражи или блиндажи и излизайки само от време на време, за да изстрелят няколко снаряда, преди да се скрият обратно под прикритието.
Функционирайки по-скоро като предпазлива артилерия и по-малко като бойни машини за близък бой, каквито бяха някога, танковете губят част от своята актуалност. Приемайки тази нова истина, украинската армия реорганизира танковите си части.
Четирите действащи танкови бригади, всяка с до 100 танка, вероятно ще бъдат разформировани. Някои от стотиците танкове, освободени от тази реформа – включително потенциално десетки Leopard 1A5 и Leopard 2A4, от 240-те танка, които Украйна получава от своите съюзници – ще бъдат каскадно обединени в нови 30-танкови батальона, принадлежащи към пехотни и механизирани бригади и новия многобригаден корпус, който украинските сухопътни сили организират.
Украинските танкове се разпръскват по бойното поле – разпръскват се и се крият, за да избегнат откриването им от дронове – и също така се разпръскват в рамките на силовата структура на украинската армия: играейки по-скоро поддържаща, отколкото водеща роля във война, все повече оформена от малки, смъртоносни роботи.
Крайният резултат би трябвало да бъде малко по-малък танков корпус с по-малко машини и по-малко екипажи, но който е по-подходящ за вида война, която води Украйна.
Съкращаването на танкови части обаче не е просто доктринален императив. То може също така да помогне на генералния щаб в Киев да реши един от най-тревожните си проблеми: остър недостиг на пехота на фронтовата линия. Като изпращат по-малко новобранци в танкови училища, военните плановици биха могли да изпращат повече в пехотни училища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.