Японска студентка попита германския канцлер Ангела Меркел, която е на посещение в Токио, как се чувства като жена в мъжкия свят на политиката, предаде ДПА.
Въпросът беше зададен в страна, която не се слави с издигането на жени до висшите ешелони на властта или бизнеса, и три дни след като коалиционното правителство на Меркел прокара закон, изискващ 30 процента от членовете на надзорни съвети на най-големите компании, чиито акции се търгуват на борсата, да са жени.
Отговаряйки на въпроса, Меркел каза, че когато дошла на власт през 2005 г., е имало много съмнения дали тя, като жена, ще се справи с работата на канцлер.
"Това със сигурност беше най-трудното при първото ми избиране, но после, когато хората видяха, че всичко върви добре и тогава, когато жена заема поста, това стана нещо нормално", отбеляза тя и добави: "Примерите са важни".
Меркел без съмнение служи за пример, отбелязва ДПА. Тя оглави класацията на сп. "Форбс" за най-влиятелната жена в света в осем от последните девет години и е на пето място в класацията на най-влиятелните хора в света.
Правителството й е начело на усилията за договаряне на решение на украинския конфликт, тя остана непоклатима и в настояванията си за строги мерки за икономии в задлъжнелите страни от еврозоната в замяна на предоставената им финансова помощ.
Шестдесетгодишият канцлер е много популярна в страната си и нейната партия - Християндемократическият съюз, се надява тя да се кандидатира за четвърти мандат през 2017 г.
По време на тазгодишното председателство на Германия на Г-7 Меркел защитава също идеите за укрепване на правата на жените, за насърчаване на тяхната независимост и равнопоставеност.
В Токио Меркел призна, че в Германия жените на висши постове не са много и отбеляза, че в Япония положението не е по-добро.
Японският премиер Шиндзо Абе поощрява желанието на жените да дават своя принос за икономическото възстановяване. В страна, чието население бързо застарява и която не разчита на имигранти, които да подсилят трудовия й пазар, Абе се опитва да даде възможност на жените да се проявят в едно доминираното от мъжете общество.
Премиерът има амбицията до 2020 г., когато Токио ще е домакин на летни олимпийски игри, жените на висши постове да станат 30 процента. Днес те са по-малко от 10 на сто, отбелязва ДПА.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.