IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Украйна иска пари, за да увеличи производството си на оръжие

Русия сега произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Звънтенето на чукове и воят на бормашини отекват из фабрика в централна Украйна, докато работници сглобяват тромави бронетранспортьори, с които войските скоро ще влязат в бой - какофония, която улавя този момент във войната с Русия.

Украйна значително увеличава вътрешното си производство на оръжие, тъй като вече не е в състояние да разчита толкова силно, колкото преди, на все по-несигурните доставки на оръжие от своите съюзници. Миналата година „Ukrainian Armor“, частна компания, която управлява фабриката за бронирани машини, е произвела двойно повече машини в сравнение с предходната година, според Владислав Белбас, главен изпълнителен директор.

„Но това не е достатъчно“, каза Белбас по време на неотдавнашно посещение във фабриката, която включва и поточна линия за минохвъргачки. „Трябва да произвеждаме повече.“

Неговата гледна точка отразява нарастващото чувство за равносметка в Украйна след три години и половина война, пише The New York Times. Непоследователната подкрепа на президента Тръмп за Украйна постави под въпрос продължаващата подкрепа на Съединените щати, най-големият доставчик на оръжие за Киев. Администрацията на Тръмп наскоро спря някои трансфери на оръжие, но след това промени курса си, като се съгласи да продава оръжия на европейски съюзници , които след това ще ги дадат на Украйна.

Но дори и с по-голяма сигурност относно потока от западни оръжия, той все още не отговаря на това, от което Украйна се нуждае, за да отблъсне руската инвазия.

Тази реалност доведе до фундаментална промяна в привлекателността на Украйна към западните ѝ съюзници. Вместо да моли предимно за оръжия, както правеше в началото на войната, Украйна все по-често иска пари за производство на собствени оръжия. Усилията включват редица частни и държавни фирми, занимаващи се с производство на превозни средства, двигатели, електроника, оръжия и боеприпаси.

В началото на войната през 2022 г. Украйна разчиташе предимно на артилерия, снаряди и картечници, дарени от западни партньори. Сега тя произвежда около 40 процента от оръжията, използвани на фронта, според президента Володимир Зеленски, и се стреми да увеличи рязко това количество.

Най-поразителният пример за тази нарастваща самостоятелност е използването на дронове, които сега са повсеместни на бойното поле и се произвеждат почти изцяло в Украйна.

За да увеличи допълнително производството, Украйна се нуждае от повече пари. Олена Билоусова, експерт по отбранителна промишленост в Киевското училище по икономика, заяви, че Украйна има индустриален капацитет да произвежда военно оборудване на стойност 35 милиарда долара годишно, но произвежда само до около 15 милиарда долара и не може да си позволи повече.

„Проблемът с финансирането е пречка за нашата отбранителна индустрия“, каза Билоусова в интервю.

Миналата година споразумение с няколко съюзници осигури над 500 милиона долара на украинските производители за изграждане на оръжия. Тази сума се очаква да се удвои тази година, но все пак ще е далеч от необходимото, за да се преодолее разликата между производствения капацитет и финансирането, а Украйна иска да си осигури финансиране от повече страни.

Към натиска за производство на повече оръжия се добавя и собствената военна техника на Русия, която се разшири значително по време на войната. Бюджетът за отбрана на Русия тази година е най-малко 150 милиарда долара, около три пъти по-голям от този на Украйна.

Русия сега произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото целият НАТО за една година, заяви в скорошно интервю генералният секретар на алианса Марк Рюте.

Дисбалансът в производството на оръжия даде на Русия огромно огнево предимство на бойното поле, дори в области като дроновете, в които Украйна някога доминираше. Украинските войници, защитаващи обсадения град Константиновка на изток, казват, че руските щурмови дронове наблюдават бойното поле денем и нощем, като се насочват към всичко, което се движи .

Неспособна да отговори на вражеския огън, Украйна е принудена да се адаптира.

Използвайки обратна връзка от войници на място, „Украинска бронетанкова компания“ започна да произвежда превозни средства, специално проектирани да избягват дронове на бойното поле, включително леко бъги, способно да развива скорост до 90 мили в час, за да изпревари дроновете. Конструкцията му е проста: метална рамка с отворен покрив, окачване, две седалки - и без скоростомер.

„Украинска бронетанкова компания“ също така произвежда голям безпилотен самолетоносач, който показва нарастващата роботизация на бойното поле. Всъщност това е кораб-майка на дронове, предназначен да транспортира по-малки дистанционно управляеми превозни средства до фронта. По-малките дронове от своя страна доставят храна и боеприпаси до бойните позиции, докато самолетоносачът служи като релейна станция за предаване на сигнали.

Белбас каза, че роботизираните превозни средства са проектирани да спасяват живота на ограничения брой украински войници, като ги спестяват от рискови мисии като снабдяване на войските на фронта.

„Също така, става въпрос за пари“, призна той. Украинското правителство плаща 15 милиона гривни, или около 360 000 долара, обезщетение на семейството на всеки убит войник. Производството на такова превозно средство е „пет пъти по-евтино“, каза Белбас.

Тези иновации съставляват само малък дял от продукцията на компанията. По-голямата част от производството ѝ остава фокусирана върху основни бойни артикули, като минохвъргачки – оръжия, които са надеждни при всякакви метеорологични условия, за разлика от дроновете.

В началото на войната украинските войски използваха самоходни гаубици „Цезар“ – големи оръдия, монтирани на тежки камиони – за да атакуват руски позиции. Сега те до голяма степен са се обърнали към местна алтернатива – „Богдана“, произвеждайки близо 20 бройки на месец, казват украински официални лица .

Билоусова, експертът по отбранителна промишленост, заяви, че Украйна сега произвежда повече артилерийски системи всеки месец, отколкото всички европейски страни взети заедно. Що се отнася до минохвъргачките, Белбас изчисли, че Украйна е напълно самостоятелна както за пускови установки, така и за снаряди от миналата година. Това е обрат от началото на войната, когато почти всички минохвъргачки бяха вносни.

Киев също така стартира планове за разработване на по-модерни оръжия като системи за противовъздушна отбрана – видът боеприпаси, които бяха обект на неотдавнашната промяна в администрацията на Тръмп.

Тези сложни системи са скъпи за разработване и изграждане и Киев не може да си го позволи сам. Белбас каза, че договорите с украинското министерство на отбраната за производство на повече минохвъргачки, далеч по-базово оръжие, са останали неизпълнени поради липса на финансиране.

За да разшири възможностите си, Киев наскоро започна нова инициатива, като покани съюзниците си да разположат производствени мощности в рамките на своите граници за украински производители на оръжие. Съгласно този модел Украйна ще предостави експертния опит, докато западните партньори ще осигурят пари и производствени площадки, недостъпни за руски удари.

Дания беше първата страна, която официално одобри плана в началото на юли, а Зеленски заяви, че „ще последват още подобни споразумения“.

Изправена пред двойната заплаха от руския експанзионизъм и намаления ангажимент на САЩ към НАТО, Европа също така увеличава военните разходи и производството на оръжия . Украинските власти се надяват, че това ще означава да се разчита на трудно спечеления опит на Украйна, за да помогне за превъоръжаването на континента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата