IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Африканските наемници: Русия ги вербува, Украйна ги залавя, но никой не ги иска обратно

Украйна и Русия са разменили близо 6000 затворници

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Украинските сили все по-често залавят войници, родени в Африка, много от които са вербувани под принуда или измама. Притежаването на руски паспорт обезкуражава страните им на произход да изискват освобождаването им, пише испанският El Pais.

Зирка, с кодово име „Зирка“, е боен медик в Легиона на свободата за Русия, руска опозиционна част, сражаваща се в защита на Украйна . Преди няколко дни тази 40-годишна жена е лекувала нигериец Олувагбемилеке Кехинде, наемник на платена от Москва. Тя не му съчувства, но той е бил заловен от собствените си хора в сектора Запорожие и, в съответствие с военния закон, се е нуждаел от помощ. „Той беше много ранен и изморен“, казва Зирка пред изданието, „превръзките бяха много мръсни и имаше инфекции.“ Имаше дупка на тила му от удар на осколка. Медикът пояснява: „Това беше при атака на руски дронове, един от техните, след като беше заловен.“ Кехинде е бил убит при първата си мисия. Той е знаел малко или нищо за бойните действия. Четири години по-рано е пътувал до Русия, за да учи, но войната е обърнала нещата с главата надолу.

Схемата за набиране на персонал е следната: руски агенти подвеждат или принуждават чужденци да работят за армията далеч от фронта; те се обучават в Ростов, все още в Русия, и след това, като цяло, завършват военното си обучение в Луганск, окупирана украинска област. Всичко това срещу около 2000 евро на месец и руски паспорт. Само за няколко седмици примамката, която ги е накарала да подпишат договор, се превръща в кошмар: новобранците стават пехотинци в битка, където стотици мъже загиват при масирани нападения.

Този взвод вече включва стотици африкански граждани , които, след като са били заловени от украинската армия, също са в капан: нито страната им на произход, нито новата им държава, Русия, ги претендират. Кехинде е един от тях.

Изображенията и информацията, които този нигериец споделя в социалните мрежи през последните години, изобразяват усмихнат млад мъж с висше образование и опит в градското планиране в страната му. През 2021 г. той решава да следва магистратура в Московското висше училище по икономика. През септември същата година започва неговото руско приключение. Остават още пет месеца до началото на мащабното нахлуване в Украйна.

На 5-ти, украинската служба за военно разузнаване (ГУР) съобщи за залавянето на Кехинде . Той е бил част от руски стрелков полк.

„Имам късмет, че съм жив“, казва нигериецът във видео, публикувано от ГУР. В записа той е разпитван, докато Зирка му предлага вода и му бие инжекция в седалището, за да облекчи болката. Той казва, че са му били предложени „лесни пари“ на „безопасна“ позиция; че е работил като преводач за други чуждестранни войници от руски на английски, но в крайна сметка е станал пушечно месо на фронтовата линия.

Зирка дава повече подробности: Кехинде е бил арестуван в Москва за престъпление, свързано с наркотици, и освободен в замяна на записване в армията. Схема за набиране на персонал, която се повтаря. Ето как замбийецът Лемехани Натан Ниренда, един от първите африканци, убити на украинския фронт, се е озовал в бой на руска страна. „Мислех, че ще бъда просто преводач“, казва Зирка за Кехинде. Но те го хвърлили в атаката с почти самоубийствена мисия. Лекарката повтаря как го е видяла да плаче, след като е получила лечение.

Разузнавателната служба предупреди преди година за увеличаване на вербуването на африканци.

„Увеличаването на мобилизационния потенциал може да е свързано с разширяването на руското военно присъствие в Африка чрез Министерството на отбраната“, отбелязва украинският анализатор Виталий Петрив. Това потвърждава, че Русия е запазила този канал за вербуване широко отворен въпреки падането на наемническата компания „Вагнер“, първият голям вербовчик на африканци по време на войната.

Подобен случай на този на Кехинде беше съобщен от бригада „Азов“ на 4 юни. Казва се Малик Диоп и е роден в Сенегал. Пътува до град Нижни Новгород, на брега на река Волга, за да учи право. Прави това в продължение на две години, докато не го примамва добра оферта да работи като мияч на съдове. Диоп разказва в запис, публикуван от това звено, че му е била обещана работа „в един град“ и че си е помислил, че това е сигурно. „Разбрах, че е война, когато видях труповете“, казва той. Диоп обаче признава, че в Нижни Новгород е виждал ежедневно руски обяви за набиране на персонал.

Увеличението на вербуването води до скок в залавянето на наемници, родени в Африка. Това се случва на фона на лятната офанзива в Южна и Източна Украйна, в която Русия използва увеличен брой пехотинци в масови нападения – наричани на фронтовия жаргон „плътски нападения“. След залавянето им наемниците стават военнопленници и следователно кандидати за освобождаване чрез преговори – Украйна и Русия са разменили близо 6000 затворници от всяка страна от началото на настоящия конфликт . Проблемът: никой не поема правата си върху пленниците, родени в Африка.

Според данни на украинското външно министерство, само Того е проявило загриженост за своите пленени граждани. Източници от това ведомство твърдят, че фактът, че те официално са зачислени в руската армия и притежават руски паспорти, обяснява липсата на интерес към освобождаването им.

Камерунците Метугена Унана Жан Пафе и Анатол Франк са арестувани през юни в Сиверския сектор на Донецка област, Украйна. Според разпит, записан от полк с дронове, участвал в операцията , Жан Пафе е пристигнал в Москва миналия март, за да работи във фабрика за шампоани. Няколко души са го чакали на летището. Взели са му паспорта и са го заключили в стая. Там започнали неговите мъки, докато, според неговата версия, не подписал договор с руската армия. Обещали са му около 11 000 евро.

Подобна сума е била предложена и на Франк, който ходи с патерици поради наранявания, получени при удар с дрон. Той кацна в Москва през август 2024 г. Според неговия разказ, той е пътувал за зъболекарско лечение. Имал е билет за връщане, но подобно на сънародника си е бил принуден да се запише. Той разказва, почти за щастие, че военно командване му е позволило да избегне бойни действия в продължение на седем месеца. „Никога не съм убивал никого“, казва той. Жан Пафе, който е до него, уверява в същото.

Разказите на тези двама мъже предполагат насилствено вербуване, но много други в Камерун са предприели пътуването си към войната по собствена воля през последните години. Такъв е случаят с десетките камерунски войници, които са дезертирали, за да отлетят за Москва, където получават 10 пъти по-голяма месечна заплата от тази, която получават у дома. Въздействието е такова, че Министерството на отбраната е издало заповед, забраняваща на войниците му да напускат страната. Според местния репортер Нзуи Манто, около 80 камерунци са загинали, докато са се сражавали в Украйна с руската армия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата