Френският президент Франсоа Оланд заяви днес в Берлин, че и дума не може да става за квоти за мигрантите в Европа, но че той би искал по-добро разпределяне на бежанците в страните от Европейския съюз, предаде Франс прес.
Не може да става въпрос за квоти за имигрантите, тъй като имаме правила за граничния контрол и политиките за справяне с имиграцията, каза Оланд на обща пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел.
Хората, които идват, понеже смятат, че Европа е континент на благоденствието, без да са взети на работа, трябва да бъдат отпращани, такова е правилото. Следователно не може да се говори за квоти, не може да има квоти за тези мигранти, подчерта президентът. Правото на убежище не се подчинява на квоти, това не би имало никакъв смисъл. Ние не приемаме това противоречащо на принципите понятие, добави Оланд.
За сметка на това, когато има бежанци и те се насочват все към едни и същи страни като Германия и в по-малка степен към Франция, Швеция. . . , ние трябва да направим така, че и други държави да могат да поемат своя дял, това би било истинско разпределяне, отбеляза той.
Меркел уточни, че двамата с Оланд са поискали от вътрешните министри на страните си да обсъдят предложенията на Европейската комисия. "Има много въпроси, които заслужават задълбочено обмисляне", каза тя.
Един от тях, според нея, е какво да се прави с онези, които няма да получат убежище. "Сигурна съм, че съвсем скоро ще имаме френско-германско предложение за това", заключи канцлерът.
Представеният миналата седмица план на ЕК предвижда да се приемат квоти за страните членки, за да има по-справедливо разпределяне на бежанците, а в случай на криза - да се прехвърлят кандидати за убежище между страните в ЕС. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Анализаторите в Англия решиха: Има нарушение срещу Рая
17 повторения решили съдбата на гола на Чуковете
Спортът по телевизията днес, 11 май
Убийствена стрелба отдалеч прати Ню Йорк на финал на Изток
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Тортила с яйце: Закуска със само 200 калории
Френска пролетна супа с ориз
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3