Франция и Великобритания апелираха за помощ от останалите страни от Евросъюза за решаване на имигрантската криза в Кале.
През последните дни нелегални имигранти се опитаха многократно да преминат през евротунела от френския град под Ламанша, за да достигнат британския бряг. От юни досега при такива опити загинаха десет души, а броят на имигрантите, проникнали на Острова, се увеличи с 20 на сто, припомня Франс прес.
Кризата предизвика остри публични дебати във Великобритания и Франция, като най-много критики отнесе британският премиер. Опозицията в Лондон упрекна Дейвид Камерън, че е подценил проблема и поиска компенсации от Париж заради загубите на британските превозвачи, вследствие на транспортния хаос в Кале. Председателят на френския Сенат Жерар Ларше поиска от британците съдействие за възстановяване на региона на Кале, който търпи икономически загуби заради нежеланите пришълци.
В отговор, късно снощи, министрите на вътрешните работи на двете държави - Бернар Казньов и Тереза Мей, излязоха с обща позиция в две от най-четените издания - "Журнал дьо Диманш“ и "Съндей Телеграф“, в която поискаха от Гърция, Италия и другите европейски държави да поемат отговорност за спиране на човешкия поток от Африка.
Решаването на проблема с нелегалната имиграция е "абсолютен приоритет" за Франция и Великобритания. Това посочват вътрешните министри на двете страни в обща декларация, публикувана във в. "Журнал дю диманш". "За нас е напълно очевидно, че решаването на въпроса с огромния поток от мигранти, опитващи се да проникнат от Франция във Великобритания, е абсолютен приоритет. Правителствата ни потвърждават стремежа си да намерят такова решение чрез общи действия", посочват двамата министри.
От своя страна Париж и Лондон отделят милиони евро за укрепване на загражденията, нови камери, инфрачервени детектори и стотици полицаи и гардове при евротунела. Британското правителство готви и друга мярка, за да намали привлекателността на Обединеното кралство. То ще намали помощите за имигрантите, които не са успели да получат формално убежище в страната. Към момента те са около 14 000, а парите, които получават, достигат до 36 паунда седмично на човек.
Същевременно вестник "Ди велт" публикува данни, че Германия е приела от началото на годината над 300 000 кандидати за убежище. Изданието се позовава на данни, изнесени от министрите на вътрешните работи на 16-те германски провинции. Споменатата бройка далеч надхвърля данните на Федералната служба по проблемите на миграцията и бежанците, която съобщи за регистрирани 258 хиляди молби за убежище. Властите в Германия очакват до края на годината молбите за убежище да достигнат половин милион.
Още икономически и политически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гърция влага 1 млрд. евро в първото хранилище за въглероден диоксид в Югоизточна Европа
Проблемите на собствениците на имоти в Ню Йорк опариха и третия по богатство човек в света
Украйна вече има своя авиационна бомба и може би тества балистична ракета
Войната и инфлацията не могат да спрат „трилионния“ подем на ETF-ите
Dow Jones постигна нов рекорд, а акциите на Tesla натиснаха Nasdaq
Германски прокурори обвиняват украинските власти в поръчение на атаката срещу "Северен поток"
71-годишен мъж от София се удави на плаж "Нестинарка"
Какво се случва с черния ни дроб, ако пием зелен чай твърде често
Сметната палата: Архивът на КПК не е изчезнал и се съхранява в институцията
ЦСКА готви шеметен трансфер с национал на Франция!
Неуспешна операция е принудила Димитър Илиев да спре с футбола
Арда уреди още един от Левски
Трансферът на Петар Станич в Олимпиакос се заплете, Лудогорец чака 4 млн. евро първи транш
Левски и ЦСКА с огромно предимство в Европа + ВИДЕО
Голяма промяна за голмайстора на Левски – Евертон Бала
Нокти с ефект „Ореол“ – топ маникюр за плажа
Българското вино отново покори света
Нумерологична прогноза за 3 юли
Енергийни вампири в офиса? 5 трика как да се предпазите
Таро карта за 3 юли, петък
Дневен хороскоп за 3 юли, петък
Виц на деня - 3 юни
Мачовете по ТВ днес (3 юли)
Без ток във Варна на 3 юли 2026
Възрастна жена е с опасност за живота след пожар във Варна
Времето във Варна на 3 юли 2026
Швейцария е следващият осминафиналист на Мондиал 2026
Прогноза за юли 2026: Кога да очакваме най-силните магнитни бури
Частна компания за първи път преобразува термоядрена енергия в електричество
Жена прекара почти 3 седмици в кома: Какво видя и как се промени животът ѝ
Китай изстреля нов океанографски сателит
5 от най-добрите филми за извънземни, които ще ви накарат да повярвате в съществуването им
Разгадаха мистерията на движещите се камъни в Долината на смъртта