Асма Асад е любимка на сирийски жени и деца в социалните мрежи. Консервативни жени от Алепо придърпват черните си забрадки до брадичката, крехки възрастни жени се опират на рамото й, бебета в скута й - тя е "Розата на Изтока", както списание "Vogue" я нарича през 2011 г. Днес обаче тя е майката на една нация, разпокъсана от война.
41-годишната Асма е смятана за модерна и добра половинка на Башар Асад. Израснала е в Лондон като дъщеря на сирийски дипломат и сърдечен хирург. Освен сирийско гражданство, има и британско. Няколко депутати на Острова обаче искат да й се отнеме британският паспорт.
Консервативният депутат от британския парламент Надхим Захауи нарича Асма Асад "мажоретката на мъжа си, която го подкрепя в убийствената му кампания на репресии".
В социалните мрежи пък Асма е чудесен проводник на пропагандата на режима. Например след американското ракетно нападение, което беше в отговор на предполагаема употреба на химическо оръжие, Асма Асад го нарича "безотговорен акт" и "политическо и военно безочие", пише германският "Зюддойче цайтунг".
Въпросът с нейното гражданство е в ръцете на вътрешния министър на Великобритания Амбър Ръд. Според законите на Острова подобен акт е оправдан, ако е "в полза на общественото благо". За последните 7 години от паспортите си са лишени не повече от 40 души, свързани с терористични организации.
Асма Асад има и сирийско гражданство, затова няма опасност да остане апатрид (човек без граждансто - бел.ред.).
За нея обаче подобно действие може да се окаже тежък удар, тъй като първите 25 години от своя живот тя е прекарала в Англия. Завършила е Кингс Колидж, има бакалавърска степен по френска литература и компютърни науки. Работила е като инвестиционен банкер за "Дойче Банк".
В родния град на родителите си, Хомс, тя е прекарвала само летата си. И така до 2000 година, която става госпожа Асад.
От началото на военния конфликт в страната обаче тя избягваше коментари. През октомври 2016 г. даде интервю пред руския телевизионен канал "Россия 24". В него тя защитава съпруга си и го нарича "много безкористен човек" и обвинява западните медии, че показват само бежанците в контролираните от бунтовниците части на страната.
А последната й изява е по повод Денят на майката, който в арабския свят се отбелязва в края на март. Тогава Асма Асад отиде във втория по големина град в Сирия, за да чуе и прегърне "майките от Алепо".
"Всяка една майка, която остава в дома си, въпреки ракетите на терористите и канонадите от ада, която остава силна сред праха на Алепо, е оръжие в ръцете на войника", пламенно казва Асма Асад във видео. И свива малкия си юмрук до сърцето си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Японската Nidec се сблъсква с нови проблеми след оттеглянето на основателя
Ще сработят ли предложените антиинфлационни мерки?
ОИСР: Основната лихва в Япония вероятно ще достигне 2% до края на 2027 г.
Anthropic води преговори за набиране на 30 млрд. долара при оценка от 900 млрд. долара
Цената на петрола спада след тридневен ръст*
Кризата с чиповете за памет задълбочава пропастта между печелившите и губещите на пазара
Ангел Искрев в "Гласът на журито": TikTok и AI променят начина, по който се рекламират имотите
Учителите настояват за по-високи заплати, в противен случай ще протестират
Маргаритов: Идеята за тази "справедлива цена" е добра, не става въпрос за държавна намеса
Прокуратурата обвини 36-годишен мъж след масовия бой в Габрово на Гергьовден
Радев поиска спешни мерки срещу инфлацията и безводието: Редица сектори са в критично състояние
Градушки и бури удрят България: Очакват се интензивни валежи между 20 и 24 май
Шампионът Левски обяви първия си летен трансфер
Хулио Веласкес прави големи промени в Левски
Ужас! Взривиха фенклуб на Левски със самоделна бомба
Netflix влиза в ММА: Ронда Раузи и Джина Карано оглавяват историческа галавечер
ЦСКА са победени! Купата е за Локо Пловдив
Алчен за пари? Меси ще прибира космическа заплата в Интер
Новият албум на Любо Киров „Футурофония“ – 10 музикални истории, които искате да чуете
Учениците ще имат четири дни ваканция
Николина Чакърдъкова: Тя е слънцето в нашата къща, без нея е тихо и скучно!
7 неща в спалнята, които привличат негативната енергия
Пухкави бухтички, които се обръщат сами
„Билколечение за деца“ – 200 рецепти с билки и домашни средства за широк спектър от болестни състояния
Висшето военноморско училище във Варна отбелязва своята 145-годишнина
60-годишен мъж от Варна е задържан заради изготвяне на фалшиви документи
Обработват срещу вредители кестенови дървета в различни райони на Варна
Деветима нови депутати положиха клетви
Задържаха мъж заради наркотици във Варна
Спипаха сериен извършител на кражби от коли в центъра на Варна
Какво пише и се вижда в разсекретените файлове за НЛО от лунните мисии „Аполо“
Кометата 3I/ATLAS съдържа вода, невиждана досега в нашата Слънчева система
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта