Американският президент Джордж Буш наложи вето върху закон, който трябваше да определи дата за изтегляне на американските военни от Ирак, съобщи ВВС.
В речта си след налагането на ветото, Буш заяви, че поставянето на краен срок за изтегляне би означавало „да определим дата за провала“ в Ирак.
По думите му, той ще търси компромисно решение с представителите в Конгреса. Това е едва вторият път, когато президентът използва правото си да налага вето върху закон.
По-рано във вторник ръководителите на Конгреса подписаха споразумение, по силата на което се осигурява допълнително финансиране на стойност 100 милиарда долара за операцията в Ирак при условие, че войските започнат да се изтеглят тази година.
Буш обаче разкритикува документа, казвайки, че той „подменя мнението на политиците с оценката на военните“.
„Смятам, че определянето на краен срок ще деморализира иракския народ, ще стимулира убийците из целия Близък изток и ще бъде истинско послание за това, че Америка не спазва обещанията си“, аргументира се президентът.
Ветото е поредният етап в сблъсъка на Буш с Конгреса относно войната в Ирак. Говорителката на демократите в Конгреса – Нанси Пелоси, коментира, че законът „отразява желанията на американците, които искат да имат представа за това какво се случва в Ирак“.
„Президентът иска един празен чек, но Конгресът няма да му го даде“, заяви още тя.
Миналата седмица Сенатът гласува с 51 гласа „за“ и 46 - „против“ закона, според който изтеглянето на военните трябва да започне на 1 октомври и да завърши на 31 март 2008 година.
Сега предстои среща на Буш с лидерите от Конгреса, на която ще трябва да се стигне до компромисно решение относно финансирането на войските в Ирак и Афганистан.