„От всичко може да се роди нещо – стига да го искаш“, казва Ирис Хаим, чийто син, Йотам, беше убит в Газа, след като беше взет за заложник. Тези думи ѝ помагат да намери надежда.
Новото начало, за което Хаим сега копнее, е внуче, създадено от сперма, която тя е събрала от тялото на Йотам след завръщането му у дома през декември 2023 г.
„Да, случи се бедствие“, казва 59-годишната Хаим пред CNN за убийството на сина си от израелския град Мевасерет Цион, на няколко мили западно от Йерусалим. „Но то не ме контролира.“
28-годишният Йотам беше отвлечен от водените от Хамас бойци от кибуца Кфар Аза на 7 октомври 2023 г. След като прекара 65 дни в плен, той беше погрешно застрелян от израелски войски на 15 декември 2023 г. заедно с двама други заложници, Алон Шамриз и Самер Талалка, докато се опитваха да избягат от похитителите си в северната част на Газа.
Йотам е единственият израелски заложник, чиято сперма е извлечена посмъртно и чието семейство лобира да я използва, за да има дете.
Хаим казва, че Йотам, неженен мъж по време на смъртта си, винаги е искал деца.
„Йотам наистина искаше това – той говори много за това“, каза тя.
Общо 205 заложници са върнати досега, 148 от които са освободени живи, а 57 са върнати мъртви, според офиса на премиера Бенямин Нетаняху. Повечето бяха мъртви от седмици, ако не и от месеци, което правеше спермата на мъжете вече негодна за употреба – с изключение на тази на Йотам. Именно там майка му видя неочаквана възможност да има това, което щеше да бъде първото ѝ внуче. Шансовете за успешно извличане на сперма са най-високи през първите 24 часа след смъртта, като крайният срок е 72 часа, според израелското правителство.
В момента в Газа са държани 50 израелски заложници, от които се смята, че поне 20 са живи. Както Хамас, така и Израел приеха ново предложение за прекратяване на огъня и непряките преговори за сделка бяха възобновени, което поражда надежди, че скоро повече хора могат да се завърнат у дома.
Неизследвана територия
Хаим си спомня с болезнена яснота момента, в който израелските власти дойдоха в дома ѝ и ѝ съобщиха за смъртта на сина ѝ.
„Йотам беше убит. От приятелски огън. Докато бягаше от плен на Хамас. Той беше погрешно идентифициран като терорист“, спомня си Хаим думите на офицерите. „Четири изречения, които никога няма да забравя."
Половин час след като съобщили новината за смъртта на Йотам, един служител се приближил до Хаим и прошепнал: „Можете да поискате извличане на сперма“, каза Хаим. Процесът „веднага започнал, незабавно“, каза тя.
Спермата на Йотам била взета в рамките на необходимия срок. Взети са десет проби, „достатъчно за пет деца“, спомня си Хаим, че ѝ е казал лекарят, извършил процедурата.
Хаим сега е изправена пред трудна битка, за да получи одобрение да използва спермата си за създаване на внуче. Ако успее, следващото ѝ предизвикателство ще бъде да намери жена, която да износи детето и да го отгледа.
Спермата живее кратко след смъртта, поради което е възможно лекарите да я извлекат от тестикуларна тъкан. Всички намерени живи сперматозоиди се прехвърлят и замразяват в течен азот. Нито един от тях обаче не може да бъде използван без одобрение от съд по семейни дела, където Хаим сега е изправена пред трудна битка, за да продължи родословието на сина си.
В Израел извличането на сперма от мъртво тяло е разрешено, но няма закон, който ясно определя процеса на използване на спермата с цел създаване на потомство.
„В израелското законодателство нямаме закон за тази процедура“, казва Нили Шац, адвокат на Хаим, добавяйки, че семейните съдилища са одобрявали посмъртно използване на сперма от родители на починалия за създаване на дете само два пъти в миналото; вторият случай обаче по-късно е отменен след обжалване, подадено от държавата. „Всички останали случаи са отхвърлени.“
Първият случай е този на жена, която след години съдебни битки е успяла да има внуче, след като е доказала, че синът ѝ, който е убит в Газа през 2002 г., е искал деца, според Шац. Съдът обаче заяви, че решението не трябва да се възприема като прецедент, като заяви, че законодателите трябва да вземат решение по въпроса в бъдеще. Вторият случай е този на двойка, която все още се бори в съда да има внуче с извлечена сперма от покойния им син, починал през 2012 г.
Миналата седмица, след като CNN разговаря с Шац, съд в Ейлат даде принципно разрешение на Шарън Айзенкот да използва сперма, извлечена от сина ѝ Маор - войник, убит в Газа през 2023 г. - за да има внуче чрез сурогатно майчинство.
„Ако бъде подадено конкретно искане относно самоличността на жената, избрана да носи ембриона, оплоден със спермата на М., това ще изисква одобрението на съда“, се казва в решението в четвъртък.
В съответствие с обичайната практика в семейните съдилища, пълните имена на участващите в делото не бяха посочени, но съдът насочи CNN към това решение.
Изключително внимание
Мейрав Бен-Ари, депутат в израелския парламент, Кнесет, настоява за законопроект, който официално позволява на членовете на семейството да използват извлечена сперма, дори ако починалият не е заявил изрично желанието си да има дете посмъртно, стига да могат да докажат, че починалият би искал дете. Бен-Ари заявява пред CNN, че законопроектът „не се придвижва напред в момента, защото (управляващата) коалиция възразява срещу него, главно религиозните партии“.
Коалицията на Нетаняху е съставена от някои от най-религиозно консервативните партии, които някога са били на власт в Израел, включително ултраортодоксални и крайнодесни религиозни ционистки фракции, чиито програми прекрояват правната и социалната структура на страната.
Шатц, адвокатът на Хаим, казва, че след ужасите на 7 октомври е крайно време парламентът да приеме закон по въпроса, особено след като семействата на стотици загинали войници извличат спермата на своите мъртви. Но докато Хаим копнее да стане баба, въпросът за използването на сперма от починали мъже остава спорен. Той повдига етични, религиозни и правни въпроси, на които законодателите все още не са отговорили.
Засега случаите се оценяват индивидуално от семейните съдилища, казва Шац. И тъй като в правителството има различни мнения относно практиката, всеки случай се разглежда с изключително внимание, каза тя.
В момента, за да могат семействата да използват спермата на починалия си, те трябва да докажат пред съда, че починалият е искал деца, дори след смъртта си. Семейството на Йотам работи, за да докаже, че той е искал деца, като предоставя показания от роднини, приятели и неговия терапевт, но подобно неосезаемо доказателство вероятно ще бъде по-трудно да се потвърди при много други случаи.
„Няма логичен начин (по който) обикновено хората казват, че искат дете, дори и да си отиват от света“, казва Шац, отбелязвайки, че това не е нещо, за което обикновените мъже мислят, особено когато са млади.
Извличането на сперма се увеличи рязко след 7 октомври
Посмъртното извличане на сперма (PSR) в Израел преди това беше достъпно само за партньори – при условие че други роднини не възразяват – докато родителите на починалия трябваше да кандидатстват за законно разрешение. След атаките на 7 октомври Министерството на здравеопазването разхлаби правилата. Извличането на сперма се увеличи рязко оттогава. Има най-малко 224 извличания на сперма от паднали войници и служители по сигурността, съобщи министерството пред CNN, както и 17 от починали цивилни.
„В предишни години годишно са се извършвали приблизително 15-20 такива извличания“, съобщи министерството.
Медицински специалисти, опечалени семейства и правни експерти заявяват пред CNN, че зверствата на 7 октомври са направили въпросите около това как се съхранява и използва спермата по-спешни от всякога, тъй като израелското общество се бори с възприеманата заплаха за съществуването на еврейския народ. Израелски служители многократно са сравнявали атаките на Хамас от 7 октомври с нацистките зверства по време на Втората световна война, насочвайки се към наратива, че конфликтът в Газа е война за оцеляване.
За Хаим, раждането на внуче е начин да докаже, че Израел ще продължи да расте въпреки клането.
„Всяка майка, чието дете е било убито, иска да има нещо от него, не само снимки. Тя иска нещо осезаемо“, казва Хаим, а очите ѝ за кратко се пълнят със сълзи. „Като народ на Израел, ние трябва да разберем днес, че след 7 октомври трябва да продължим да растем – да покажем на враговете си, че нашият път, тази непрекъснатост на живота ни тук, в тази страна, и като цяло, е чрез създаването на нов живот.“
Проф. Хагай Левин, лекар по обществено здраве и ръководител на здравния екип във Форума за заложници и изчезнали семейства, казва пред CNN, че последните войни на Израел са накарали мнозина в страната да „мислят за смъртта си, да мислят за съдбата си, за това, което е най-важно за вас“.
„Това ви принуждава да се окажете в тази ситуация. Ето какво ни причини войната“, допълва той.
Левин се застъпва за това войниците да решат рано дали искат да имат деца и да запазят спермата си, докато са още живи.
Някои също така призовават войниците да оставят „биологично завещание“ – завещание, което излага желанията на индивида по отношение на посмъртното използване на яйцеклетки или сперма, независимо дали те се извличат след смъртта или се замразяват, докато човекът е още жив.
„Почукването на вратата“
Бела Савицки, чийто син Джонатан загина в бой на 7 октомври, избра да извлече спермата си и получи одобрение за това, но дойде твърде късно.
Савицки, старши преподавател в Училището по здравни науки в Академичния колеж Ашкелон, казва, че проучванията показват, че максимум 36 часа от момента на смъртта е единственото време, през което извлечената сперма може да бъде използваема, по-кратък период от този, посочен от израелското правителство. Този прозорец е по-тесен в Израел, защото горещото време може да повлияе на качеството на спермата в труповете.
На 9 октомври 2023 г. Савицки получи „почукване на вратата“ от властите, които ѝ казали, че 21-годишният ѝ син е бил убит в тежки боеве на армейски пост близо до Газа. Джонатан никога не е искал да бъде войник, казва тя пред CNN. Той просто искал да изпълни задължителната си военна служба и да се върне към цивилния живот.
„Искаше да се ожени, да има деца, куче и дом в провинцията.“
На Савицки ѝ отне много часове, за да получи съдебна заповед, позволяваща събирането на спермата на сина ѝ.
„Общо отне 70 часа“, каза тя. „Така че, когато беше извършено посмъртното извличане на сперма, тя не беше непокътната. Нямаше жива сперма.“
Етични съображения
Извличането на сперма след смърт несъмнено повдига сложни морални, етични, съдебни и религиозни въпроси. Въпреки че технологиите се развиват, критиците казват, че законът не е в крак с времето.
Експертите казват, че противоречията произтичат от липсата на ясно съгласие от бащата и идеята да се роди дете, което е без баща от самото начало.
„Дори починалият да е искал да бъде родител, докато е бил жив, кой казва, че е искал да има дете след смъртта си? Това не е същото“, обяснява пред CNN проф. Гил Сийгъл, ръководител на Центъра за медицинско право, биоетика и здравна политика в Академичния колеж Оно. „Вие раждате дете, чийто родител е известен, наименуван и починал. Това има значително психологическо въздействие и е различно от семейство с един родител."
Някои може също да възразят срещу това да имат деца, които на практика служат като паметник на починалия баща.
В този случай „бабата и дядото търсят „паметник“ – форма на възпоменание – или се опитват да пресъздадат нещо, което не може да бъде пресъздадено“, допълва Сийгъл. Съществуват и религиозни съображения, тъй като „извличането на сперма е натрапчив акт, а в юдаизма има критична забрана срещу оскверняването на мъртвите“, каза той.
За да се смекчат тези проблеми, Савицки смята, че младите мъже трябва да бъдат попитани дали биха искали спермата им да бъде взета посмъртно, преди да влязат в армия, но казва, че министерството на отбраната може да е предпазливо да приложи това, тъй като би могло да подкопае морала на войските.
За Хаим, въпреки трудностите, битката да има внуче ѝ дава сили пред лицето на трагедията, с която се сблъсква след 7 октомври, както и надежда за бъдещето.
През май държавната прокуратура даде принципно зелена светлина на Хаим да използва спермата на Йотам. Това беше първата стъпка към това, което може да се окаже дълго пътуване за нея, за да има внуче. Семейството все още трябва да представи доказателства, за да докаже, че Йотам би искал дете, казва Шац, адвокатът на Хаим.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„В крайна сметка реалността ни се случи на 7 октомври. И така, сега – какво ще правим с тази реалност? Да плачем, да ридаем, да казваме защо това ни се случи?“, пита тя. „Да, случи се бедствие. Точка. Но какво друго се случи? Случиха се и много невероятни неща. Към това се стремя.“