Вчера беше денят на България. Всички институции говореха много позитивно за страната ни. Еврозоната и Шенген ще донесат само икономически и политически дивиденти. След влизането в Шенген видяхме, че нямаше никакви катаклизми. Няма причина преходът към еврото да не премине по сходен начин. Това каза Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Важно е държавата да проведе силна информационна кампания за успокояване на гражданите. Това трябва да е първата стъпка. Втората е регулаторите да изпълняват своята роля. Не става въпрос само за контрол върху спекулата, а и за предотвратяване на картелни споразумения.
Следващата голяма цел на България трябва да е да стане регионален лидер на Балканите по отношение на интеграцията на останалите балкански страни към ЕС. „Много възможности бяха изпуснати. Като пълноправен член на ЕС трябва да имаме много по-активна роля в Северна Македония, Сърбия, Албания и Черна гора“, коментира гостът.
Според събеседника Северна Македония сама се простреля в крака като отвори втори фронт на конфронтация. За момента страната ни има доста пасивна политика и не отговаря на провокациите. Северна Македония или ще тръгне по пътя на Сърбия, или ще се опита да остане в орбитата на европейската интеграция.
„Членството в ОИСР е постижима цел, но няма да ни направи регионален лидер. В момента Гърция се откроява с усилията си за изграждане на инфраструктурни проект и постигането на по-близки отношения със Северна Македония и Албания. Силен, но тих играч в региона е и Унгария“, обясни Керемедчиев.
Разделението в американското общество е огромно, а демократите са силно притиснати от републиканците. Стратегията на Тръмп е да изтрие изцяло наследството, което беше оставено от Обама. Това отваря възможност за нов политически субект, но фигурата на Илон Мъск е доста противоречива. „Участието му в първоначалния кабинет на Тръмп и оглавяването на DOGE предизвика противоположни мнения“, отбеляза гостът.
От друга страна, високотехнологичните компании подкрепяха неговите инициативи. Трудно е да се прогнозира дали той ще успее да набере електорална подкрепа. Ако това се случи, няколко гласа в тази ситуация наистина биха могли да обръщат политики.
Отношенията между Мъск и Тръмп са много изострени, тъй като и двамата са много емоционални. Виждаме непостоянството на американския президент, който обикновено отговаря с лавина от реакции, но после бързо променя мнението си. „Ако Мъск се помири с Тръмп, ще може да предостави повече възможности на технологичните си компании, които в момента губят от стойността си“, прогнозира Керемедчиев.
„Най-сетне Тръмп осъзна, че Путин не иска да спре военните действия и не иска да преговаря. Това е причината да възстанови военната помощ към Украйна“, категоричен е събеседникът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.