Опазването и развитието на историческото наследство и подкрепа за образованието и науката са били сред темите на срещата на президента Румен Радев и генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле днес в Париж. Държавният глава е на тридневно работно посещение във Франция.
Поставих въпроса за помощ при дейностите при археологически разкопки, в България имаме още много какво да откриваме, а не ни достигат средства, коментира Радев пред журналисти след срещата.
Той отбеляза, че е много важна и дейността по тяхното опазване и по време на разговора е обсъдено как да се разшири тази дейност и на международно ниво, така че да бъдат инкримирани всички опити за кражба на такова наследство.
Двамата са обсъдили и как образованието да бъде по-ефективно и достъпно за всяко дете. ЮНЕСКО има своите проекти и трябва да работим заедно в това направление, да се налагат общи европейски и световни стандарти, посочи държавният глава.
Одре Азуле напълно подкрепя нашата идея, която изложих и пред президента Макрон, за развитие на наука и високи технологии не само на Запад, но и на Изток, което означава хармонично развита Европа, отбеляза още Румен Радев.
Той уточни, че по една от идеите се работи от доста време - за изграждане на международен институт за устойчиво развитие с научен център, където да има и ускорител на ядрени частици. Когато това се реализира, ще имаме на едно място и наука, и образование, и медицина на много високо ниво, коментира президентът. По идейния проект се работи усилено, а по инициатива на държавния глава е създадена и междуведомствена работна група по проекта.
Румен Радев посочи, че този проект ще обединява балканските държави и изрази надежда, че по време на нашето председателство на Съвета на ЕС ще бъде поставен "на масата". Не можем да говорим за интеграция на Западните Балкани само ако предлагаме социални проекти и проекти в областта на правосъдната система и свързаността, трябва да има интеграция в областта на образованието и науката - тогава можем да говорим за всеобхватен подход към Западните Балкани, смята държавният глава.
Радев определи разговора като ползотворен и отбеляза, че България е един от дългогодишните членове на ЮНЕСКО и имаме много проекти и много бъдеще заедно.
Следобед предстои среща на държавния глава с генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Анхел Гурия.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нова атака по най-големия LNG завод в света изстреля цената на газа в Европа с 35%
Петролът поскъпва след удари по енергийната инфраструктура в Персийския залив*
Атаките срещу ключови енергийни обекти тласкат войната в Иран към нова фаза
Мистериозен AI модел се оказа на Xiaomi след подозрения, че е на DeepSeek
6 идеи как да скрием кабелите на телевизора
Нови възможности за фермерите: търгове за наем на земеделска земя
Гюров в Брюксел: България трябва да бъде на пълна скорост в Европа
НАП внедрява българския изкуствен интелект на INSAIT
Синоптик: Истинската пролет идва около Цветница, топло и без валежи след 5-6 април
Рецепта за печено дърпано свинско месо
Рони О'Съливан премина и през Шон Мърфи в Китай
Ханзи Флик със силни думи след 7:2 над Нюкасъл
Дончич и ЛеБрон отноно приземиха Ракетите
Меси с гол №900, но Интер Маями се провали
Байерн Мюнхен вече насочи погледите си към Реал Мадрид
Слот се скъса да хвали Салах и заяви: ПСЖ е много силен отбор
7 начина, по които вредите на репутацията си
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Полицията с подробности за намереното голо тяло на жена в Поморие
Голямото откриване на 17-тия София Филм Фест във Варна е този петък
Къде живеят най-щастливите хора в света през 2026?
ЦИК обяви за недействителни регистрациите на кандидат-депутати
Възрастен мъж загина при пожар, предизвикат от електрическо одеяло
Хороскоп за 20 март 2026
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.