Британският премиер Борис Джонсън посрещна лидерите на страните от Г-7 и на ЕС на дъсчена пътека по крайбрежието на Корнуол в курорта Карбис бей, където до неделя се провеждат тяхната среща на върха, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
"Има поводи за оптимизъм, но е изключително важно да не повтаряме грешките от последната глобална икономическа криза през 2008 година", каза той, откривайки срещата.
Домакинът бе с тъмносив костюм и светлосиня вратовръзка, а съпругата му Кари - с цикламена рокля. Двойката поздрави лидерите и техните половинки с докосвания с лакти - поздрав, станал популярен заради коронавирусната пандемия.
После всички поговориха за социалната дистанция и времето под типичното за Англия облачно небе. Първата дама на САЩ Джил Байдън се пошегува: "Чувствам се като на сватба", намеквайки за неотдавнашния брак, сключен от Борис Джонсън и Кари Саймъндс. Джонсън на свой ред се пошегува, че се чувства все едно върви към олтара по пътеката в църквата.
Репортери, отразяващи събитието, използваха повода, за да попитат президента на САЩ какво е посланието му към руския президент Владимир Путин, с когото ще се срещне на 16 юни. "Ще ви кажа, след като му го кажа", отвърна той.
Лидерите на Г-7 позираха на плажната ивица и за групова снимка, предаде ТАСС. Подредиха се в две редици, а не в една както обичайно, спазвайки правилата за социална дистанция. На първия ред бяха домакинът Джонсън, от двете му страни Джо Байдън и френския президент Еманюел Макрон, а до тях съответно канадският премиер Джъстин Трюдо и германският канцлер Ангела Меркел. На втория ред бяха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, премиерът на Япония Йошихиде Суга, италианският му колега Марио Драги и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
После, докато лидерите се отдалечаваха от мястото на снимката, френският президент Макрон прегърна Байдън през рамо и двамата поведоха оживен разговор, но журналистите не успяха да чуят за какво си говореха.
След първата си работна сесия днес лидерите на страните от Г-7 ще отидат в корнуолската ботаническа градина, намираща се на 70 километра от мястото на провеждане на форума. Там тази вечер в тяхна чест ще даде прием британската кралица Елизабет Втора. На него ще присъстват и престолонаследникът принц Чарлз, съпругата му Камила, херцогът и херцогинята на Кембридж Уилям и Кейт. Менюто ще включва печен калкан и торта "Павлова" с ягоди.
Активисти, дегизирани като световни лидери, протестираха преди срещата на Г-7 (снимки)
Откривайки срещата, Джонсън каза, че тя дава изключителен повод великите сили да извлекат поука от пандемията с цел по-добро възстановяване. Той прикани всички да не допускат грешки от миналото.
"Трябва да се уверим, че сега ще дадем възможност на нашите икономики да се възстановят", заяви той.
Грета Тунберг също беше спомената днес, когато първата дама на САЩ Джил Байдън и херцогинята на Кембриж Кейт посетиха начално училище в градчето Хейл, предаде Франс прес. Там децата се учеха да четат с помощта на приказката "Грета и великаните", вдъхновена от борбата на екоактивистката Грета Тунберг.
Кейт попита Джил, която е бивша преподавателка, дали е чувала тази приказка. "Разбира се, че знам коя е Грета", отвърна тя. После двете коментираха, че малчуганите изглеждат страшно уплашени и притихнали.
"Това е най-спокойният клас, в който някога съм влизала", каза Кейт. Накрая двете дами отидоха да нахранят с моркови училищните зайчета.
Американският президент Джо Байдън ще се срещне с германската канцлерка Ангела Меркел на 15 юни в Белия дом, заяви междувременно днес говорителката на Белия дом Джен Саки, предаде Франс прес.
Меркел, която ще се оттегли от канцлерския пост след парламентарните избори в Германия през септември, имаше пословично трудни отношения с предходния американски президент Доналд Тръмп.
"Посещението на канцлерката Меркел ще подчертае дълбоките връзки между САЩ и Германия", заяви Саки в комюнике, в което се посочва, че двамата лидери ще обсъдят пандемията от КОВИД-19 и борбата с климатичните изменения.
Досега президентът демократ Байдън е имал двустранни срещи само с двама чуждестранни лидери: японския премиер Йошихиде Суга и президента на Южна Корея Мун Дже-ин.
Макар Германия и САЩ да имат традиционно добри отношения, мандатът на Тръмп доведе до значително охлаждане на отношенията между Берлин и Вашингтон, отбелязва Франс прес. Тръмп твърдеше, че Германия отделя малко средства за бюджета на НАТО. Той също така критикуваше и някои германски износни политики.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съоснователката на Binance става нов съглавен изпълнителен директор
„Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ отчита рекордни приходи и печалба за деветмесечието
Бизнес активността в еврозоната се е разширила с най-бързия темп за последните 30 месеца
Вносителите на газ в ЕС през България ще трябва да доказват произхода му
Какви са рисковете от овладяването на Фед от Тръмп?
Собственикът на Zara показва устойчивост с ръст на продажбите през ноември
Лаура Кьовеши в България с важна мисия
Футболни легенди откриха новия фен магазин на ЦСКА
14 хулигани се сдобиха с обвинения заради погрома след мирния протест
Борисов: Повече никой няма да се катери по ГЕРБ, иначе - избори
Напрежение в НС: Едни искат оставка, други мислят по бюджета, трети не желаят еврото
Данъчни облекчения за деца - начини за заявяване, срокове и суми за компенсация
ЦСКА прави стъпки към европейските стандарти
Левски готви топ трансфер!
ЦСКА се отървава от трансферна издънка срещу 400 000 евро
Новият фен магазин на ЦСКА вече е открит + СНИМКИ
Най-горещата футболистка ще носи олимпийския факел + СНИМКИ
Чоло хвали Рафиня от Барса: Заслужава Златната топка!
Как да накарате децата си да ядат повече зеленчуци?
Пълнен шаран за Никулден (Традиционна рецепта)
Скумрия за Никулден – 6 лесни рецепти
Живот без драма: 5 типа хора, които ви изстискват
3 задължителни ястия за св. Сава на 5 декември
Турски хитов сериал с любими звезди тръгва и у нас
Съвет: Внесете левовете си по сметки, не ги обменяйте
Кратък, но обилен дъжд наводни улиците във Варна
Костадинов: Ние няма да допуснем да има поредна подмяна, маскирана като промяна
Валери Божинов: Ще успеем да помогнем на Любо Пенев в най-тежкия му момент
Жесток скандал в НС между Пеевски и Мирчев ВИДЕО
Опитът за кацане на първата степен на китайската Zhuqiue-3 завърши с неуспех (видео)
Ловецът на астероиди изпрати селфи със Земята (СНИМКИ)
Физици изчислиха точното време на Марс
Бактерии могат да превърнат марсианския прах в биоцимент
Reditus Space подготвя за изстрелване възвръщаемия апарат ENOS
Планетолозите разкриха нови особености на супер-Юпитерите