Съединените щати ще се оттеглят от десетки международни организации, включително агенцията на ООН за населението и договора на ООН, който урежда международните преговори за климата, предаде АП.
Президентът Доналд Тръмп подписа указ, с който спря американската подкрепа за 66 организации, агенции и комисии, след като администрацията му направи преглед на участието и финансирането на всички международни организации, включително свързаните с ООН, се казва в съобщение на Белия дом.
Много от засегнатите са агенции, комисии и консултативни панели, свързани с ООН, които работят по теми като климата, труда, миграцията и други въпроси.
„Администрацията на Тръмп установи, че тези институции се дублират по обхват, управляват се лошо, ненужни са, разхищават средства, функционират неефективно, попаднали са под влиянието на актьори, които прокарват свой дневен ред в противоречие с нашия, или представляват заплаха за суверенитета, свободите и общото благоденствие на нашата страна“, се казва в изявление на държавния секретар Марко Рубио.
Решението на Тръмп да се оттегли от организации, които насърчават сътрудничеството между държавите за справяне с глобални предизвикателства, идва в момент, когато администрацията му предприе военни действия или отправи заплахи, които разтревожиха както съюзници, така и противници – включително залавянето на авторитарния венецуелски лидер Николас Мадуро и индикациите за намерение да поеме контрол над Гренландия, отбеляза АП.
Администрацията и преди е спирала подкрепата за структури като Световната здравна организация, агенцията на ООН за палестинските бежанци, Съвета на ООН по правата на човека и ЮНЕСКО. Тя възприе и по-широк, „алакарт“ подход към плащането на вноските към световната организация, като подбира кои операции и агенции според нея съвпадат с дневния ред на Тръмп и кои вече не обслужват интересите на САЩ.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Може ли България да стане хъб за трансфер на технологии от Азия към Европа?
Развиващите се икономики могат да спечелят повече и да загубят по-малко от изкуствения интелект
България може да привлече инвестиции в нови производства при подобряване на бизнес средата
Иран обмисля дали да позволи на европейските страни да премахват мини в Ормузкия проток
Европейските акции достигнаха нови рекорди във вторник
Случаи на автономен пробив на защити от водещи AI алгоритми изпреварват нормативната рамка
Синоптик с прогноза за температурите и опасните явления през август
Бимбалов: С Йотова президент вървим към авторитаризъм, ГЕРБ няма да стигне до балотаж
МВР: Непълнолетни българи са замесени в антисемитския инцидент в Банско
"Възраждане" ще издигне собствен кандидат за президент
Нинова: Издигането на Румен Радев за президент е най-голямата ми политическа грешка
Антъни Тейлър става шеф на съдиите в Турция
Треньорът на ПАО каза как гърците ще бият ЦСКА 1948
НА ЖИВО: Левски - Кайрат 0:0
САЩ уреди 4 спаринга
Ясни са съдиите за 4-ия кръг в Първа лига, вижте кой ще свири на Левски и ЦСКА
Спонсорът на бивш шампион на България стана партньор на БФС
Дневен хороскоп за 5 август, сряда
Пухкави италиански бухти с йогурт
Трапезата за Преображение Господне
33 позитивни мисли, които ще променят живота ви
Знаци, че една жена не е щастлива
Месечен хороскоп за август 2026
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Лекарства против прилошаване при пътуване – как действат и какви рискове носят?
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.