Милиони пътници са блокирани по летищата из Европа, тъй като полетите им са отменени заради вулканичния облак, който се носи над Стария континент, съобщава ВВС.
Три-четвърти от полетите са отменени, над 20 страни са със затворено въздушно пространство. Положението в някои държави ще остане такова поне до понеделник.
У нас
От 14 часа е отворено летище София и Пловдив. По-рано бе разрешено прелитането на 8000 метра височина над България.
В 09.00 ч. днес, 18 април, местно време спря обслужването на въздушния трафик и в България. Това се отнася за всички летища, съобщиха по- рано от пресцентъра на МТИТС.
За решението са уведомени авиационните оператори и съседните държави. За повече информация, вижте разписанието на кацащи и излитащи на летище София.
В събота вечерта пък бе обявено, че спира обслужването на пространството, определено за въздушен трафик, северно от Стара планина, което включва летищата Варна и Горна Оряховица. Тази сутрин забраната обхвана всички летища в страната.
Някои авиокомпании се опитаха да проведат тестове със самолетите в тези условия. Според холандския авиопревозвач KLM, техен самолет Боинг 737 е стигнал максимална височина от 13 км над Холандия и не е регистрирал проблем по време на полета.
В момента техници правят щателна проверка на машината и ако резултатите са добри, компанията се надява да получи разрешение да възстанови полетите.
Lufthansa пък обяви, че е изпълнила няколко полета от Франкфурт до Мюнхен.
Във Великобритания има забрана за повечето полети поне до 18 часа местно време в неделя. Говорител на асоциацията по въздухоплаване на Острова обобщи ситуацията с думите:
„Засега не виждаме светлина в края на тунела.“
„Магмата, в комбинация с водата, е причина за експлозивността и, за съжаление, засега не му се вижда краят“, коментира и исландският геолог Магнус Туми Гудмундсон пред Асошиейтед прес.
Метеоролози пък предричат, че облакът няма да се разсее скоро, тъй като в момента няма силни ветрове над Европа.
„В момента в Европа полети почти не се изпълняват“, заяви говорителят на асоциацията Стив Лот.
Авиокомпаниите губят по около 200 милиона долара на ден заради безпрецедентния хаос.
От четвъртък насам страните в Северна и Централна Европа затварят цялото си въздушно пространство или поне ключовите си летища, тъй като вулканичният облак – смес от стъкло, пясък и скални частици, може да увреди фатално двигателите на самолетите.
Във Франция и Италия летищата са затворени поне до понеделник и из целия континент пътниците се опитват да намерят други начини за транспорт – влакове, автобуси, фериботи.
Железопътната компания Eurostar обяви, че никога не е имала толкова пътници в рамките на един ден, както и че са изкупени всички билети, за всички влакове, включително и за понеделник.
Заради проблемите с полетите много световни лидери няма да могат да присъстват и на погребението на полския президент Лех Качински в Полша.
Американският президент Барак Обама отмени посещението си там, а германският канцлер Ангела Меркел, която трябваше да се прибере от САЩ в петък, се наложи да лети до Лисабон, където прекара нощта.
Тъй като всички летища в Германия са затворени, тя ще се прибере вкъщи с автобус.
Транспортният хаос се усеща дори и в САЩ и Азия, тъй като много от полетите дотам с прекачване през Европа са отменени.
*Актуализирано към 14.55 часа
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Макроикономист: Процесът на преструктуриране ще отнеме на правителството две години
КФН отне лиценза за застрахователна дейност на „ДаллБогг: Живот и здраве“
Gol.bg пуска специална секция за Световното първенство по футбол 2026
"Сирма Груп Холдинг" придобива румънската IT компания DynamiXRM
Пентагонът обвини Alibaba, BYD и Baidu, че подпомагат китайската армия
Технологичните акции подкрепиха оптимизма на борсите в Азия
Добра новина за пенсионерите - идва увеличение
Песков: САЩ продължават контактите и с Русия, и с Украйна
Георги Хорозов става съпредседател на ЦИК, секретарят ще бъде от ГЕРБ
Любомир Николов смени Кандев като главен секретар на МВР
България ще изтегли нов дълг до 3,8 млрд. евро
Обрат! Васко Панайотов остава в Черно море?
Марица къса с германката Ванеса
Като Митко Пенев: Ицо Янев дава шанс на таланти в ЦСКА
Gol.bg стартира специална секция за Световното първенство по футбол 2026
Нойер отново ги почна с Германия
Мондиал 2026: Иран се жалва за липса на билети
Как всяка зодия преживява раздяла
„Разговорите“ от Алисън Уд Брукс: Науката за общуването и изкуството да бъдем себе си
10 навика, подсказващи за ниска интелигентност
5 супи за Петрови пости
Кои летни напитки ни дават енергия и кои храни ни изтощават?
Нумерологична прогноза за 9 юни
Общински съветници отново алармираха за незаконен строеж в Морската градина
Обрат с Васил Панайотов - може да остане в Черно море
Хиляди деца във Варна се обучиха как да реагират при спешни ситуации
Благомир Коцев уволни заместника си Илия Коев
ИАРА: Взривовете от войната в Украйна дезориентират делфините в Черно море
Илияна Йотова: От изключителна важност е доверието на хората към ЦИК и нейния авторитет
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите
„Обаждане“ от отвъдното: 7 зловещи знака, че някой се опитва да се свърже с вас
Откриха нова линия на симетрия на Земята: Разделя я на източно и западно полукълбо
Уникални същества, открити в китайски пещери
Най-големият корал в света, на повече от 2000 г., бе открит край Марианските острови