В началото на този месец излезе поредният Доклад за състоянието на администрацията. Документът съдържа подадена от самата администрация информация и включва редица данни, сред които такива за човешките ресурси, административното обслужване и регулиране, електронното управление, административните нарушения и антикорупционните мерки през 2012 г.
Данните показват, че държавната администрация към края на 2012 г. е 144 875 щатни бройки, като реално заетите са 133 575 души. Естествено, най-голям е броят на заетите в министерствата (62 497 щ. бр.), като 88% са в МВР.
Голяма част от доклада е насочена към посочване на данни за развитието на администрацията и нейното оптимизиране. Всъщност и през изминалата година няколко администрации са преструктурирани и електронните услуги продължават да се въвеждат, но общата численост не намалява и дори се увеличава със 7,4% спрямо 2011 година. За последните 9 години пък администрацията (без МВР) се е увеличила с над 4 хиляди души, или повече от 5%.
Интересна е и статистиката за консултативните звена. През 2012 г. от общо 36 консултативни съвета само 15 са приели годишна работна програма, в която следва да определят приоритетите си за следващата година. Шест консултативни звена пък изобщо не са провели нито едно заседание през годината, което поставя под сериозно съмнение ползата от тяхното съществуване.
Основната роля на администрацията и един от приоритетите на административните реформи от последните години е качественото административно обслужване. Докладът показва, че към края на 2012 г. са изпълнени 79,7% от мерките по направление „Премахване и облекчаване на административните услуги” от Плана за изпълнение на мерките за оптимизация на държавната администрация, приет през 2010 година. Отделно, в началото на 2012 г. Съветът за административна реформа одобрява Насоки за провеждане на Инициатива за намаляване на административната и регулаторната тежест за бизнеса, които основно целят намаляване на регулаторните режими, обхващащи близо 750 лицензионни, разрешителни, регистрационни, удостоверителни и уведомителни режими.
Още икономически новини четете в Investor. bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Иран състави списък с ключови петролни цели в съседните държави
Фед остави непроменена основната лихва и очаква само едно понижение тази година
Пазарът на имоти у нас - успокоение, но влошаваща се достъпност
Кадър на деня за 18 март
Инвеститорите се питат дали пазарите вече са преживели най-лошото от войната в Иран
Самостоятелните къщи извън комплекси са най-търсени в София и околностите ѝ
Гюров и Антонио Коща обсъдиха санкциите срещу Русия и подкрепата за Украйна
Спорове в НС, нови играчи, стари проблеми – страната влиза в изборен режим (ВИДЕО)
Иван Шишков: Радев е единственият начин да си върнем държавата
Славчо Велков: Израел започва опасни игри, трябва да се готвим за най-лошото
Бойко Рашков: Не съм затворил РПУ-Годеч, смъртта на шестима души се използва за политически цели
Търговският регистър отхвърли оставката на Стефка Костадинова от БОК
Лудогорец ще гони Левски с бой във Варна
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
Гергана Топалова размаза испанка
Черно море е готов да потопи Левски на "Герена"
Лоша новина за ПСЖ, Луис Енрике го закъса
Неймар с голяма новина за Барса
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Пак проблеми! Мощна магнитна буря се насочва към Земята
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?