За да продължат да работят на българския пазар, небанковите финансови институции ще трябва да получат лицензи за дейността си от Комисията за финансов надзор (КФН), а едно от условията е да докажат собствен капитал от 1 млн. лв. Това предвижда приетият на първо четене от бюджетната комисия в парламента Закон за небанковите финансови институции, предоставящи кредити на потребители. Той бе внесен вчера от Йордан Цонев и Румен Гечев.
Вносителите разясниха, че проектът е изработен от Българската народна банка (БНБ) и КФН след продължила близо година работа. Проектът е съгласуван с Европейската централна банка, заявиха вносителите.
"Пазарът на бързи кредити расте бързо, но има сериозни оплаквания от работата на тези компании. Стигнахме до заключението, че трябва да бъде изработена тази регулация", поясни причините за създаването на закона Йордан Цонев.
Депутатът Румен Гечев представи основните промени, които се очертават на този пазар наред с изискването, че за да получат лиценз, небанковите финансови институции ще трябва да докажат собствен капитал не по-малко от 1 млн. лв.
Дружествата минават от регистрационен режим в БНБ към лицензионен, като лицензите ще се издават от КФН. Повишават се изискванията към членовете на управителните и надзорните съвети на небанковите финансови институции.
КФН ще утвърждава общите условия на договорите, по които тези компании ще отпускат кредити. КФН, МВР и ДАНС ще могат да проверяват компаниите, когато има основание за това.
"Ще се проследяват в по-голяма степен произходът на капитала, собствените средства, ще има текущ и дистанционен надзор, подобно на упражнявания сега надзор върху банките", посочи Владимир Савов от КФН.
Той обясни защо се прехвърля контролът от БНБ към КФН. "Тези юридически лица се финансират не като събират депозити, а със собствени или заемни средства. Основната грижа на БНБ е защитата на правата на вложителите, а тук трябва да бъдат защитени правата на получателите на бързи кредити", разясни Савов. Затова, по думите му, е логично тези юридически лица да преминат към полето на дейност на КФН.
Експерти от БНБ разясниха, че за 3 месеца компаниите ще трябва да се приведат в съответствие с промените. Новите правила засягат 130 небанкови финансови институции. Обемът на отпуснатите от тях потребителски кредити е около 1,5 млрд. лв., по данни на експертите. Тепърва ще стане ясно колко от тях ще отговорят на завишените изисквания.
Йордан Цонев допълни, че КФН ще има право да отнема лицензи, например ако небанкова финансова институция допусне системни нарушения на Закона за потребителския кредит, на Закона за защита на потребителите или на законодателството срещу пране на пари.
С приемането на закона няма да се промени изискването да има таван на разходите по кредитите, което беше прието с промени в Закона за потребителския кредит, разясни Цонев.
Новият закон предвижда и КФН да мине на самостоятелна издръжка. При определени условия вземанията на КФН ще могат да се събират от частни съдебни изпълнители.
Четете повече икономически новини в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германската промишленост: Губим около 15 хил. работни места на месец
Южнокорейски технологични компании обявиха инвестиции за близо 1 трлн. долара
Италианският министър на отбраната предлага съветнически пост на Михайло Федоров
Китай се обръща към електрическите таксита, за да смекчи шока при петролните горива
Украйна планира да подпише 30-годишен енергиен договор с Канада
Американски консорциум придобива дял в петролопроводи в Кувейт за 16 млрд. долара
Нотата от Иран е сериозно предупреждение за България, алармира Ангел Орбецов
Д-р Иван Иванов: Трябва да се смени цялата философия на правене на бюджета на НЗОК
Трагедия край Монтана: 21-годишен шофьор помете пешеходец на пътя
Обедна емисия
Световното първенство по футбол: Успешен или провален е Мондиал 2026 и добра ли е идеята за 64 отбора
Рекорд за сезона на 100 метра
Сангаре на линия за мача с Локо София
Доналд Тръмп обяви ЛеБрон за расист
Таралежът в гащите на ЦСКА
Това е "синя" лудост: Левски се похвали с див рекорд!
Голяма тревога в ЦСКА заради трева
Седмична нумерологична прогноза за 27 юли - 2 август
5 растения за спалнята, които пречистват въздуха и носят хармония
Гръцка разядка Хориатики
Десерти без захар, които са невероятно вкусни
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
Любовен хороскоп за 27 юли - 2 август
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Икономист: Този бюджет има два повода за оптимизъм и три за притеснение
Жена, срещнала се очи в очи с похитителя на Наталия: Взе ми чантичката и ме пита "знаеш ли кой съм аз?"
Божанов: Президентският вот ще покаже дали българите са готови да концентрират цялата власт в Радев
Поляците са най-честите гости на българското море
Абровски: Хванахме няколко бракониери и над половин тон черна мида във Варна
Представиха двоен албум за 100-годишния юбилей на ММФ „Варненско лято“