Бюджетът е стабилен и събираемостта на приходите не създава проблем, дори напротив – има преизпълнение за първия месец на годината. Този коментар направи в пленарната зала финансовият министър Владислав Горанов.
Опасения за намалени приходи от ДДС от трети страни заради лоша прогноза за цената на петрола изказа в свой въпрос до финансовия министър депутатът от БСП Лява България Георги Кадиев.
Той посочи, че в бюджета е заложена средна цена на петрола за тази година от 91,60 долара за барел. В момента на създаването на бюджетната рамка – през октомври, цената на петрола е била около 70 долара за барел, а прогнозите са били за дългосрочно понижение.
Загубите за бюджета от по-ниската цена на петрола ще се движат между 400 и 600 млн. лева, при положение че цената на петрола е в рамките между 50 и 60 долара за барел, прогнозира Кадиев.
„Бюджетът не е проблем – планиран е консервативно”, заяви обаче финансовият министър и посочи, че рисковете от по-евтиния петрол са надценени. Той посочи, че последните прогнози на Международния валутен фонд и на Европейската централна банка са близки до тези на финансовото министерство.
Според МВФ средната цена на петрола за тази година ще бъде 84,60 долара, а според ЕЦБ – 85,60 долара.
По-ниските приходи от ДДС при внос на суровини пък ще бъдат компенсирани от повишаването на стойността на долара, заяви Горанов. Финансовият министър очаква още и ръст на приходите от търговията с горива. Последните данни показват, че потреблението на горива расте с 5% през последните месеци заради по-ниската цена, посочи той.
По тази причина не са предприети мерки за актуализация на Бюджет 2015 година, категоричен беше още финансовият министър.
По време на парламентарния контрол, в отговор на въпрос на депутата от Реформаторския блок Петър Славов, Владислав Горанов обясни и каква е ситуацията около възстановяването на авансово платен данък за работещи на трудов договор с доход до размера на минималната работна заплата.
На въпрос на депутата от БСП Лява България Корнелия Нинова той поясни, че в бюджета има 150 млн. лева, което е максималният размер на средствата, които трябва да бъдат възстановени.
Според данните на Националната агенция за приходите (НАП) общо 890 хил. са лицата, които работят на минимална заплата през 2014 година, уточни още финансовият министър в отговор на Петър Славов от Реформаторския блок. Колко от тях отговарят на изискванията за връщане на необлагаемия минимум, приети от 42-то Народно събрание, ще стане ясно след 30 април 2015 година, когато изтича срокът за подаване на данъчни декларации за миналата година.
Припомняме, че от правителството вече коментираха, че през тази година много малко хора ще могат да се възползват от предложението на предишните управляващи. Той допълни, че в изискванията са работещите да нямат други доходи, извън трудовите правоотношения, но дори получената лихва по разплащателната сметка, по която се получава заплатата, вече е допълнителен доход.
Правителството на Пламен Орешарски прие връщането на авансово платения данък върху доходите от трудови правоотношения за хората на минимална заплата. Това трябваше да стане след подаването на данъчната декларация през следващата календарна година.
Още финансови новини можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SpaceX се стреми към оценка от над 2 трлн. долара с IPO-то си
Петролът продължи да поскъпва с неяснотата около бъдещото развитие на войната в Иран*
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в Япония за четири години
Български вина спечелиха четири Големи златни медала на конкурс във Франция
Германия строи най-високата вятърна турбина в света
Целта на Киев за лятото: минимум загуби, максимум руски жертви и удържане на фронта
BA.3.2 "Цикада": Новият Ковид вариант се разпространява по-лесно сред децата
Често срещана грешка с еър фрайъра може да увеличи риска от рак
Най-малко 7 ранени при дерайлиране на влак в Русия
Радев: Българското общество излиза от апатията и чупи оковите на страха
Язовирът "Александър Стамболийски" прелива след обилните валежи
Рецепта за козунак на конци без месене
Лудогорец се надъхва за титлата
Контузия на Лука стресна Лейкърс при срамна загуба
Има ли кой да спре Левски към титлата? Историята е категорична!
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Напускат Левски и тръгват надолу
Поверия за ангелската дата 4/4
3 домашни десерта за Цветница
Поверие за късмет на Цветница
Българска изба с рекордни отличия от френския елит
Ставаме ли по-алергични?
Нумерологична прогноза за 3 април
Условията за туризъм в планините не са подходящи
Спипаха двама с наркотици във Варна
Влак дерайлира у нас заради паднала скална маса
Дъждовно време на няколко места в страната днес
Без ток във Варна на 3 април 2026
Мъж задигна 250 евро от машина за кафе във Варненско
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС