Пазарът Кхан изглежда като много други пазари в Индия. Между сградите висят жици, бездомни кучета обикалят прашните улици, а неравните тротоари са изпълнени с купувачи.
Но видът може да е подвеждащ. Пазарът, разположен в сърцето на Ню Делхи, е домът на най-скъпите и най-търсените търговски площи в цяла Индия, пише CNBC.
Годишният наем на търговска площ на пазара е средно 243 долара за квадратен фут според компанията за недвижими имоти Cushman and Wakenfield. Това е доста под цените на Пето авеню в Ню Йорк, но е почти колкото на ключовите улици в Дубай и Хелзинки.
До падането на нощта тесните улички на пазара гъмжат от хора, които търсят слънчеви очила Dior за 600 долара или са се запътили да си купят следващото лате за 5 долара. Въпреки че повечето пазаруващи в Ню Делхи са местни, могат да бъдат забелязани и малко чужденци около местата, където се продават обувки и дрънкулки, при това с висока надценка.
„Това е най-доброто място в града, намиращо се близост до дипломатическия квартал, коментира Атул, мениджър в местен магазин за дизайнерски очила, но отказва да посочи фамилията си. „Продаваме предимно на индийски купувачи, онези 1 или 2%, които могат да си го позволят“.
Атул твърди, че собственикът на магазина, в който работи, плаща по 14 хил. долара месечно за наем на помещението. Естер, която работи в тесен, лъскав магазин за облекло, посочва, че собственикът на бутика плаща месечно по 700 долара за наем.
„Отворихме магазина си на това място преди месец и вече имаме няколко добри продажби“, коментира тя. „И все пак ще ни бъде трудно да изкарваме достатъчно всеки месец, за да си плащаме наема“.
Пазарът не е изглеждал така преди. В действителност в началото той е убежище за бежанци след разделянето на Британска Индия на Индия и Пакистан.
Сега много жители на Ню Делхи твърдят, че пазарът е просто място, където елитът на столицата показва богатството си. Мобилните телефони, които се продават на пазара, са с 20% по-скъпи от тези в магазините, които се намират само на няколко пресечки разстояние. Въпреки това хората ги купуват, само за да кажат, че са купени от въпросното място.
Тенденцията се разпростира дори върху плодовете. Извън пазара мангото може да бъде намерено за 1,50 долара, докато вътре в него се продава за 2 долара бройката.
Тъй като средният жител на Делхи изкарва приблизително 3000 долара годишно, голяма част от хората в града не посещават пазара. За други това остава ценен източник на висококачествени стоки.
„Това е единственото място в града, където мога да намеря руски черен хляб, какъвто обичам“, твърди Куналика Сингх, която учи втора година в колеж. „Скъпо е, но майка ми идва да ми взима от тук. Това е единственото място, на което може да се намери“.
Още интересни новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
AI компаниите се борят за властта на правителствата
Москва дава рекордни субсидии на петролните компании, докато рафинериите им горят
Китайските автомобилни марки отиват в Канада като подготовка за навлизане в САЩ
Вселената има изпит за 3 зодии през седмицата 6 - 12 юли
Недостиг на спешни медици: 378 са свободните места в "Бърза помощ"
Детектор в Япония улови "ехото" от раждането на Вселената
Централна емисия
НА ЖИВО: Бразилия - Норвегия 0:0, "Селесао" профука дузпа
Феновете се захласнаха по секси съпруга на голмайстор + СНИМКИ
Везенков: Ще бъда с националния отбор и през август
Край на търпението: Левски се разделя с трансферна издънка
Разкриха заплатата на Стефано Сенси в ЦСКА – взима повече от Лиъм Купър
Шампион отряза Левски
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Поверия за ангелската дата 7/7
Седмичен хороскоп за 6 – 12 юли: Успех с парите за Козирозите
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство