България оценява ролята на Азербайджан за осигуряването на енергийната сигурност на страната, увери българският премиер Бойко Борисов в интервю за азербайджанската медия Trend. Той заяви, че е уверен в потенциала за сътрудничество между двете страни.
Перспективи за задълбочаване на отношенията между България и Азербайджан
"България отдава голямо значение на отношенията си с Азербайджан и счита страната за приоритетен партньор предвид големите перспективи за развитие на сътрудничеството в различни области от взаимен интерес", заяви Бойко Борисов.
"Като се имат предвид силните връзки между нашите две страни и съществуващата правна рамка за сътрудничество, ние вярваме, че сегашното ниво на двустранната търговия не съответства на потенциала на България и Азербайджан и ние бихме искали да засилим търговските и икономически отношения, включително чрез съвместна Междуправителствена комисия по икономическо сътрудничество", отбеляза министър-председателят, цитира "Фокус".
Борисов е убеден, че има голям потенциал за сътрудничество с Азербайджан в областта на диверсификацията на източниците и маршрутите на енергийните доставки.
"На 16 януари 2018 г., по време на посещението си в Баку, аз имах честта да участвам с азербайджанския си колега Артур Расизаде на официалното откриване на редовните полети между Баку и София. Сигурен съм, че то ще насърчи развитието на отношенията между България и Азербайджан в сферата на туризма", добави премиерът.
Ролята на Азербайджан за укрепване на енергийната сигурност в Европа
"България има интерес от изпълнението на стратегически проекти за транспортна инфраструктура на енергия като "Южния газов коридор", свързващ Европа и Азербайджан", заяви Борисов.
"Високо оценяваме ролята на Азербайджан за осигуряването на енергийната сигурност и диверсификацията на доставките на природен газ в Европа и България", допълни той. Министър-председателят отбеляза, че Азербайджан е не само основен източник на газ, но също така играе ключова роля в осъществяването на проекта "Южен газов коридор", който ще гарантира енергийната сигурност на Европа. Освен това Борисов добави, че България и Азербайджан са установили силно партньорство в областта на енергетиката.
"Ярък пример за това партньорство е договорът между българската компания "Булгаргаз" и държавната петролна компания SOCAR за доставки на природен газ от Азербайджан до България от 2020 г.", допълни министър-председателят.
"Ние очакваме, че изграждането на газовия интерконектор Гърция-България (IGB) от които България ще получи азербайджански газ ще започне през юни 2018 г.. По този начин, ще бъде гарантирана доставката в България на един милиард кубически метра природен газ годишно в рамките на втория етап на развитието на азербайджанското газово находище "Шах Дениз", допълни Борисов.
Относно важността на Баку-Тбилиси-Карс за развитието на икономическите отношения между България и Азербайджан
Премиерът смята, че железопътната линия Баку-Тбилиси-Карс ще допринесе за разширяването на икономическото сътрудничество между България и Азербайджан.
"Ние виждаме железопътната линия като стратегически транспортен проект, който може да бъде от полза не само за Азербайджан, Грузия и Турция, но и за България и другите европейски страни", каза премиерът.
Борисов припомни, че Европейският съюз приветства откриването на железопътната линия Баку-Тбилиси-Карс и по-нататъшно подобряване на транспортните връзки между България, Турция, Грузия, Азербайджан и Централна Азия.
Възможности пред азербайджанските инвеститори в България
"България има интерес да развива двустранните търговски и икономически отношения с Азербайджан и възнамерява да използва максимално възможностите за съвместни", убеден е Борисов. Той отбеляза, че въпреки отрицателните последици от световната финансова и икономическа криза България успява да запази макроикономическа и финансова стабилност.
"В България имаме най-благоприятните данъци в ЕС, както и високо квалифицирана работна ръка. Правителството също така предприема редица допълнителни мерки за насърчаване на чуждестранните инвестиции. Има голям потенциал за инвестиции в такива области като енергетиката - газификацията и разпределението на газ, строителството, туризма, недвижимите имоти, селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, фармацевтичните продукти и редица други направления", заключи премиерът.

Jaguar и General Motors обмислят производство на военно оборудване за Великобритания
Калас: ЕС трябва да преразгледа отношенията с партньорите, подкрепящи Русия и Иран
Най-богатият чех търси нова печеливша ниша, в която да инвестира
"Илевън Кепитъл" ще разпредели по 0,3 евро брутен дивидент на акция
Инфлацията и производството в еврозоната ще бъдат във фокуса на пазарите тази седмица
Регионалният министър: Спираме плащания за строителство по старата методика
ЕК въвежда единен билет за влак в ЕС, но за България идеята все още е фантастика
Максон Виние: С упоритост се готвя за SENSHI, това е огромна възможност за мен
Huawei Watch FIT 5 вече е в A1: интелигентен спътник за динамичното ежедневие
Експерт: Цените на имотите няма да паднат, а купувачите не знаят какво търсят
Безплатен вход за деца на България - Черна гора в Пловдив
Флик с мрачна прогноза: Няма да ни бъде лесно в Барса...
Капитани на световни шампиони плюят Нагелсман за решение
Гризи на прощаване: Моля за прошка, Барса беше грешка!
Ще участва ли на Мондиал 2026? Иран взе решение!
Лучо срича след срам за ПСЖ: Играем без амбиция и интензитет
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Круизната колекция на Gucci превзе Ню Йорк (+Снимки)
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
Day Off: Family Time създаде празник за родители и деца
Салата с пролетни зеленчуци и сирене
Мъж стреля с прашка по деца, друг заплаши малчуган с пистолет
Йотова посети завод край Баку, изграден с изцяло българска инвестиция
Радев назначи четирима нови заместник-министри
Пореден инцидент с камион на АМ "Хемус"
Продължават пръсканията срещу кърлежи във Варна
„Грийнпийс": Радев може да намали сметките за ток с до 30%
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат