Появата и разпространението на коронавируса в глобален мащаб промени разбиранията на голяма част от хората по света относно работната среда, работата като процес и ежедневието като цяло, стимулирайки развитието и налагането на новите технологии в една все по-бързоразвиваща се дигитална реалност. По време на събитието Investor 20, което бележи 20-годишния юбилей на Investor.bg, експерти и представители на висшия мениджмънт на компании, развиващи бизнес в България, дискутираха заедно с модератора Бойчо Попов, главен редактор на икономическия сайт, темата за дигитализацията и трансформацията на бизнеса и технологиите, както и адаптирането на човека към тази динамика.
Дигитализацията е проникнала навсякъде около нас. Няма нито една сфера, която да не е започнала трансформация в това отношение, изтъкна по време на дискусията футурологът д-р Мариана Тодорова, според която новите технологии, в това число изкуственият интелект, вече намират приложение в области като медицината, образованието и пазара на труда.
„Всички тези технологии се намират в синергия помежду си и така експоненциално се подсилват“, изтъкна тя. „Изкуствен интелект, съчетан с дигиталната реалност, може да се превърне в архитект на нова реалност за хората. Изкуствен интелект с 3D принтер ще бъде от полза за изкуството“, допълва Тодорова.
По нейни наблюдения в България след появата на коронавируса се забелязва ускорение при налагането на тези технологии.
От своя страна инж. Ивайло Рашев, изпълнителен директор на „Бош Домакински уреди България“, заяви, че през последните години глобалната икономика е подложена на своеобразен стрес-тест. Пандемията от коронавирус доведе до ускоряване на процеса на дигитализация, като бизнесът осъзнава предимствата на това явление. По думите на Рашев „Бош“ разполага с много на брой различни решения за дигитална и дистанционна работа. В същото време съществуват компании, които коронавирусът завари неподготвени за промените, принуждавайки ги да търсят бърза адаптация.
„Разполагайки само с аналогови решения, те се сблъскаха със затруднения“, подчерта Рашев. „Браншовете, които изостават тук, ще генерират съответните загуби, което, в крайна сметка, може да доведе до фалити“, предупреждава той.
Конкретно за дигитализацията на бизнеса в България Илиян Димитров, мениджър „Дигитална трансформация“ в А1, посочи, че в страната липсва фокус върху клиентите, когато става въпрос за този процес.
„Тук става въпрос за това дали самите хора са готови да използват предлаганите им продукти“, подчерта Димитров. „От гледна точка на телекомите ние вече сме като електричеството. В момента един човек може да е по-недоволен, че няма интернет, отколкото ако няма вода“, добави той.
По отношение на технологичната трансформация в автомобилната индустрия експертът в този сектор Калоян Желев посочи, че това не е първото сътресение за автомобилните производители.
„Това е индустрия, която живее вече трето столетие и е преживяла различни исторически кризи“, заяви автомобилният експерт. „В момента тя се сблъсква с процес на развитие на продукта и неговата обществена интеграция. Хардуерът и софтуерът се разделиха“, допълни той.
Инж. Ивайло Рашев, изпълнителен директор на „Бош Домакински уреди България“. Снимка: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group
Според Желев дигитализацията като процес, който обхваща различните индустрии, не само автомобилната, не може да бъде определена като революция, тъй като нейното развитие обхваща десетилетия. Този технологичен преход има и своя социален аспект, тъй като засяга и работните места.
Рашев изтъкна, че дигитализацията е важна не само за работата и времето, в което човек работи, но и за неговия дом.
Според Тодорова автономните автомобили, като аспект от цялостната трансформация на индустрията на превозните средства, ще променят философията на колите.
„Тази трансформация на автомобилната индустрия ще окаже ефект и върху кръговата икономика – от собственост автомобилът ще се превърне в услуга. Ще пестим ресурси, но този процес ще засегне заетостта. А това няма да е промяна само в един сектор“, подчерта Тодорова.
Целият материал четете на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Volvo ще продава ексклузивно модели на китайската Lynk & Co в Европа
Държавата отново предлага на аукцион десетгодишни облигации за 150 млн. евро
Иран порази голям петролен танкер край бреговете на Дубай след поредните заплахи на Тръмп
Производствената активност в Китай се връща към растеж въпреки войната в Иран
Цените на петрола се колебаят, Тръмп може да прекрати войната без отваряне на Ормузкия проток*
BAIC стъпва на българския пазар с амбициозни планове
Терзиев преобразява софийските подлези: Те са връзка между местата и хората
Селин Дион се завръща на сцената с грандиозно турне
Костадинов: ПП-ДБ - Радев - Доган и ГЕРБ превръщат България в украинска колония
Рая Назарян ще участва във втория парламентарен форум в Украйна
Международният летен лагер по бойни изкуства отбелязва 20 години традиция
Гонзо се срещна с Жорди Кройф и акционер на Интер
Арда с изненадващи трансфери
Решаващ ден в ЦСКА!
Звездна дилема: Христо Янев реши кой ще води атаката на ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
5 метода, които ще ви помогнат видимо да намалите целулита
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Удар: Разбиха международната мрежа „Оръжия срещу канабис“ при акция в България, Гърция и Испания
Възрастен мъж загина при пожар във Варна
34 пожара са потушени през изминалото денонощие
Хороскоп за 1 април 2026
15 човека пострадаха при катастрофи за денонощие
Виц на деня - 31 март
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?