За първи път Индия ще покаже пред широката общественост лекия боен вертолет LCH собствена разработка на авиошоуто Aero India 2011, което ще се проведе на 9-13 февруари 2011 г., съобщава TNN. По време на салона хеликоптерът, който за първи път полетя през март 2010 г., ще изпълнява демонстрационни полети.
Индийската компания Hindustan Aeronautics, чиято разработка е LCH, е създала два прототипа на новия вертолет. Вторият прототип, снабден с оръжие, също ще бъде показан на изложбата.
Сега HAL се занимава с разработка на трети и четвърти прототип на LCH. Двудвигателният боен вертолет е създаден от HAL по съкратена програма, тъй като част от използваните в него технологии вече са тествани на друг индийски вертолет – Dhruv.
LCH, чиято разработка започна през 2006 г., може да развива скорост до 260 км/ч и да извършва полети на разстояние до 700 км. LCH ще бъде въоръжен с 20 мм оръдие.
Очаква се първите вертолети да влязат на въоръжение през 2012–2013 г. За нуждите на индийските ВВС и армията ще бъдат произведени 200 хеликоптера LCH, пише Lenta.ru.