Избухналият през пролетта скандал заради това, че устройствата на Apple следят местонахождението на собствениците си, прерасна в съдебен иск от над 26 000 корейци, пише германският ежедневник Süddeutsche Zeitung.
Още когато скандалът набираше сила Apple обясни, че софтуерът събира данни за Wi-Fi точките за достъп и клетъчните кули на мобилните оператори, за да може телефонът по-бързо да определя точното си местонахождение в случай на нужда. Това обаче не успокои клиентите и през май корпорацията загуби съдебно дело, водено в Южна Корея.
Apple бе принуден да изплати на юриста Ким Хюнг-Сук обезщетение в размер на 1 млн. вона (около 946 долара), като ищецът протестирал именно за това, че iPhone събира информация за движението му, без негово разрешение.
Тогава Apple се пазеше от публичност на процеса, защото се опасяваше от лавина от аналогични жалби в целия свят. Корейската адвокатска кантора Mirae Law обаче пусна специален сайт, в който призова всички потърпевши да се включат в подаване на колективен иск срещу корпорацията на Стив Джобс.
Сега се оказва, че 26 691 корейци са се отзовали на поканата и обвиняват Apple в нарушаване на опазването на личните им данни. Те искат да получат обезщетение за „преживените емоционални вреди“, твърди кантората.
Искът е подаден в същия градски съд, който вече се произнесе срещу компанията, а размерът на обезщетението също не е променен – по 1 млн. вона за всеки потърпевш. Ако съдът отсъди същото обезщетение, ще се получи сумата от почти 28 млрд. вона, или над 18 млн. евро.
В началото на месеца пък стана ясно, че южнокорейската телекомуникационна агенция KCC е глобила Apple с 3 млн. вона, защото концернът е записвал местоположението на потребителите си. Глобата отговаря на около 1982 евро.
Според Ройтерс тя е можело да бъде и по-висока: до 10 млн. вона (6607 евро). Освен това KCC може да изиска и до 3% от печалбата, която местният клон на Apple инкасира с проследяването на движението на потребителите си.
Още технологични новини в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Марияна Янева: Регулаторите подценяват бума при батериите
Wizz Air отчете загуба за второто тримесечие на 2026 г.
Siemens повиши прогнозата си за печалбата за втори път тази година
Индустриалните поръчки в Германия са отбелязали по-силен от очаквания ръст
Commerzbank отчете 94% ръст на печалбата, започва ново обратно изкупуване за 1,2 млрд. евро
Петролът поевтинява, след като Иран и Оман постигнаха споразумение за Ормузкия проток*
До 40 градуса: Оставаме в хватката на горещините, дъжд и захлаждане - след 18 август
Само в евро: Изписването на цените в лева приключва на 9 август
Радев посети бъдещия космически и отбранителен център в Доброславци (СНИМКИ)
Керемедчиев: САЩ отказват директни преговори и изтощават Иран икономически
6 лесни домашни алтернативи на ултрапреработените храни
WWF: Средно по 120 000 декара гори изгарят всяка година в България
Бивш на Барса вярва, че Панатинайкос ще бие шута на ЦСКА 1948
Посрещнаха Возиня като рок звезда в Чили
"Фараони" идват за Дуарте от Лудогорец
В Арсенал полудяха след пердах
Само Любо Пенев и Стойчо Младенов са пред Христо Янев
Оцениха силно Владимиров за играта срещу Интер
Как сънят влияе върху хормоните - дори повече от храната
3 леки летни рецепти, които ще ви заситят
Домът, в който се прибирате с удоволствие: Уютни акценти от HomeMax
Нумерологична прогноза за 6 август
Гръцко око за защита против уроки
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Преместването на психиатричната болница в Курило отново е пред изпитание
Магнезий за по-добър сън - има ли ефект?
Защо сутрин либидото е по-силно?
Радев: Българинът е доказал през вековете толерантност към различни етноси и религии
Две успешни акции срещу търговията с фалшиви стоки във Варна
Петролът поевтинява на фона на преговорите между Иран и Оман
Здравното министерство: Няма да закриваме РЗИ-та
Спипаха мъж с марихуана във Варна
Хванаха мъж, който повредил климатик на търговски обект във Варна