Преди три месеца софтуерният гигант Microsoft обяви, че Сатя Надела ще стане третият изпълнителен директор на компанията в историята й. Това се оказа умен избор, пише Business Insider.
Само за няколко седмици компанията има ново, по-уважително отношение към клиенти, разработчици и конкуренти, а акциите й се търгуват на 14-годишен връх, над 40 долара за ценна книга.
Бърз преглед на развитието в Microsoft показва, че компанията се променя с трескави темпове.
В рамките на последните няколко дни...
Надела доказа, че войната с Apple е приключила. Microsoft ползва iPad и iPhone със софтуер на Microsoft и облачни услуги на различни публични демонстрации – на своята конференция за разработчици и на голямата си потребителска конференция. Очаква се продукти на Apple да се появят на сцената и на голямата конференция за партньорите на компанията през юли.
Под ръководството на Надела Microsoft сложи край на „една от най-превъзходните ценови измами в потребителските технологии“, както я описа блогърът Пол Търот. Microsoft обяви, че ще приключи практиката да кара потребителите на Xbox да плащат за по-висок абонамент Live Gold, само за да ползват развлекателните характеристики на конзолата.
Надела разговоря лично с анализатори от Wall Street по време на конферентния разговор за тримесечието. Предишният шеф на компанията Стив Балмър не го правеше. При това уцели правилния тон между увереност и скромност, като заяви пред анализаторите, че новото отношение на Microsoft е „смелост в лицето на реалността“.
Надела въведе Microsoft в най-горещия нов пазар, наричан „интернет на нещата“, който се очаква да достигне стойност от 1,6 трлн. долара в рамките на четири години, по данни на Microsoft, и 19 трлн. долара за десетилетие, според Cisco. Microsoft стартира нова база данни, нова облачна услуга и нов център за анализ на big data за приложения за „интернет на нещата“.
Освен това той обяви, че Microsoft ще разработи версия на Windows за т. нар. носими устройства.
В рамките на последните няколко седмици ...
Надела убеди разработчиците да създават повече приложения за Windows 8 и Windows Phone, като им предложи това, което е известно като „Свещения граал“ в разработването на приложения - инструменти, които дават възможност на програмиста да напише веднъж приложението и лесно да го конвертира за всички версии на Windows (Windows 8, Windows Phone и Xbox), както и за iOS и Android.
След като разгледа новите инструменти, разработчик коментира: „Това беше много стратегически ход. Microsoft предлага много подкрепа, улеснявайки работата с тях.“
Надела направи Windows безплатен за всички устройства с 9-инчови или по-малки дисплеи, което е съществена смяна на бизнес модела за Windows.
Освен това разреши на Nokia да продължи да продава новите си устройства с Android. Този избор на Nokia, докато придобиването още чакаше одобрение от регулаторите, беше голямо притеснение за Microsoft. За Microsoft на Надела обаче това е само дребна подробност.
Microsoft вече не разглежда всичко, което „не е Windows“, като враг на Microsoft. Надела възприема Android като просто още една платформа, на която може да работят софтуерът и облачните услуги на Microsoft.
През последните няколко месеца ...
Надела пусна Office пакет за iPad, въпреки че версия на Office за тъчскрийн все още не е налична за Windows 8. Пускането на Office за iPad преди Windows 8 всъщност е решение на Балмър, но Надела го използва за първата си публична изява.
Той направи пределно ясен основния си план: софтуерът на Microsoft ще работи с всички устройства чрез услуги и приложения.
И все пак Надела има още големи проблеми за разрешаване...
Трябва да накара хората да заобичат Windows 8 и Windows Phone 8.
Трябва да попречи на Google да открадне обяда на Microsoft с Google Apps и Chromebooks.
Трябва да се справи с интеграцията на Nokia.
Ако не успее, трябва да подготви нови операционни системи и мобилни устройства, които хората наистина да искат.
Трябва да прехвърли корпоративните клиенти от старите софтуерни пакети към облака, без да се лиши от доходоносните Microsoft Office, Windows Server, базата данни SQL Server, Microsoft Exchange и т.н.
Трябва също да поднови корпоративния си търговски отдел, за да отговори на новото отношение и новите цели на Microsoft.
Още новини за технологичните гиганти четете в Investor.bg!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 18 април
Страхът от популистите кара правителствата да се противопоставят на разширяването на ЕС
Светът е загубил петрол на стойност над 50 млрд. долара заради войната с Иран
Защо централните банки връщат златото си у дома?
Партията на Петер Мадяр разширява мнозинството си в парламента на Унгария
Кризата с реактивното гориво изтрива все повече полети от авиационната карта
Синдромът на разбитото сърце имитира инфаркт
Helpbook: Сайтове продават съмнителни лекарства, храни, алкохол
Рецепта за здравословна пица с блат от тиквички и моцарела
Късметът връхлита изненадващо три зодии на 19 април
ЦИК публикува номерата за подаване на жалби и сигнали във връзка с изборите
Левски е в друга орбита: Ето защо Лудогорец и ЦСКА останаха далеч зад "сините"
Байерн Мюнхен - Щутгарт
Късметът и гредите покриха Ман Юн в Лондон, Челси се отдалечи от ШЛ
Интер може да триумфира с титлата още следващият уикенд
Тотална чистка в Реал! Перес гони почти цял отбор от „Бернабеу“
Брайтън засили Тотнъм към Чемпиъншип
Дневен хороскоп за 19 април, неделя
Блестящ дом с изгодни оферти от BILLA
Маникюр за късмет и пари през май (+Снимки)
Седмична нумерологична прогноза за 20 - 26 април
Любовен хороскоп за 20 - 26 април
Кои консерванти в храната повишават риска от рак
„Мирър“: България - идеалният избор за кратко градско бягство
Проф. Пламен Павлов: 20 април е начало на свободата на България и съвременната държавност
Тепърва ще се усеща ефектът от повишаването на цените на горивата
Левон Хампарцумян: Живеем в ситуация на несигурност и има сериозен шок
Тръмп се превръща в проблем за европейската крайна десница
ЕС ще проведе учение за взаимопомощ по подобие на натовския член 5
Съществуват ли извънземни? Тръмп обещава „много интересни данни“
Инженерно чудо в Китай: Завършиха подводен тунел за влакове, движещи се с 350 км/ч
Мастило от химикалки в марсиански метеорити: как е възможно това?
Учени: Отломки от древен свят падат на Земята от космоса
Индийски стартъп разработва първия си орбитален център за данни
Удължават мисията на Shenzhou-21 с месец