Платформата за изпращане на съобщения WhatsApp ще прекрати съпорта си за няколко операционни системи до края на 2016 г., сред които са тези на BlackBerry и Nokia.
Имайки предвид че двете доминиращи операционни системи в днешно време са Android и iOS, както и подтичващата зад тях Windows Phone на Microsoft, WhatsApp очевидно няма намерение да хвърля усилията си на вятъра по осигуряването на съпорт за BlackBerry и Nokia устройствата.
Новината идва точно в седмицата, в която закупената от Facebook компания навърши 7 години и може да се похвали с над 1 млрд. активни потребители месечно.
Според съобщението на WhatsApp, когато дебютът и през 2009 г. стана факт, употребата на мобилни устройства е била много по-различна от днес - около 70% от смартфоните тогава са били BlackBerry и Nokia. Операционните системи на Apple и Google са имали едва 25% пазарен дял, в сравнение с 99,5% днес, от където идва и промяната в приоритетите на WhatsApp.
Въпреки че новината едва ли ще се посрещне с овации в много страни и най-вече в развиващите се такива, където Nokia има до някъде значителен пазарен дял, логично е една компания да измести фокуса си към устройствата, които се ползват масово.
От своето създаване WhatsApp се разви доста повече от едно обикновено мобилно приложение за съобщения - към днешна дата предлага разговори, а видео разговорите най-вероятно ще бъдат факт до края на тази година.
"Въпреки че тези мобилни устройства са важна част от нашата история, те не предлагат нужните възможности, които ни трябват, за да предлагаме повече функции в бъдеще," се казва още в официалното съобщение. "Това беше трудно решение за нас, но най-подходящото, за да дадем на хората по-добри начини да поддържат връзка със своите най-близки хора чрез WhatsApp."
Имайки предвид че дори BlackBerry вече не се фокусира върху собствената си операционна система, не е изненада, че и други компании започват да следват същата логика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
Поверия, обичаи и забрани на празника на 4 май
Времето днес, 4 май: Слани сутринта и температури до 21 градуса през деня
Хороскоп за зодиите за 4 май: Баланс между решителни действия и хармония в отношенията
"Тихите" фактори, които увреждат нервната система всеки ден
За учителите на българите: Какъв е произходът на Кирил и Методий
Левски вади 5 000 000 евро за лятна селекция
Евертън - Манчестър Сити
Челси - Нотингам Форест
Спортът по телевизията днес, 4 май
Мачовете по телевизията днес, 4 май
Наказаха Льоклер и Верстапен след Маями
Нумерологична прогноза за 4 май
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?