IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Алпите губят снега си

Снеговете, които покриват Алпите, може да се разтопят заради глобалното затопляне, предупреждава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие

Алпите губят снега си

Снеговете, които покриват Алпите, може да се разтопят заради глобалното затопляне, предупреждава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от BBC.

В доклада си, който ще бъде публикуван в четвъртък, организацията подчертава, че алпийските снегове са особено чувствителни към измененията на климата, които заплашват с изчезване алпийските ски курорти и зависещата от тях местна икономика.

В последно време машините за производство на изкуствен сняг в Алпите работят непрекъснато.

Авторите на доклада на ОИСР твърдят, че затоплянето в този район в последно време превишава три пъти средното за планетата.

Учените предполагат, че затоплянето само с един градус в Алпите може да съкрати със 60% площите, покрити със сняг.

Освен това в доклада се казва, че 40 хиляди французи, препитаващи се от дейността, свързана със зимните спортове и туризъм, този сезон все още не са почвали да работят.

По-нататъшното затопляне, по думите на учените, ще доведе до намаляване на снежната покривка на ниските и хълмовете със средна височина, а изкуственият сняг няма да реши проблема – той е скъп за производство и вреден за екологията.

Всичко това неизбежно ще доведе до поскъпване на планинските ски курорти.

Ежегодно Алпите посещават между 6 и 8 милиона туристи. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата