Общо осемнадесет нови астероида бяха открити през септември от българската обсерватория „Звездно Общество - IAU A79”.
Центърът за малки тела в Слънчевата система към международния астрономически съюз (Харвард, САЩ) призна и обозначи с временни наименования новите тела.
Повечето от астероидите се намират в главния астероиден пояс и не представляват заплаха за Земята, но три от обектите са се оказали от много рядък тип.
Единият от тях, обозначен като 2010 RU133, принадлежи към така наречения клас Hungaria, който съставлява едва под 1% от познатите ни до момента астероиди, а орбита им е в голяма близост до тази на планетата Марс.
Според последните изследвания се смята, че промяната в орбитата на Червената планета води до промяна и в орбитите на този род астероиди, които впоследствие се насочват към Земята и генерират голяма част от телата с най-сериозна заплаха за нея.
От друга страна, е интересен и фактът, че поради особения си химичен състав 2010 RU133 спада към класа на най-светлите ни познати астероиди. Откритието на нашите астрономи и на подобен род обекти ще спомогне за изучаването на тези тела в Слънчевата система и в частност природата на близко земните астероиди.
Други два от откритите нови астероиди – 2010 RR62 и 2010 RU62, спадат към класа на обектите, които пресичат орбитата на планетата Марс и могат да се сблъскат с нея.
Въпреки че в момента НАСА е класифицирала двата обекта като „Mars-crosser”, нашите учени смятат, че става дума за уникален под тип от тази група и по-нататъшните наблюдения ще спомогнат за разгадаване на тяхната природа.
По време на наблюденията си нашите астрономи са засекли и обект, който наподобявал на бързо движеща се към Земята малка отломка. След направените изчисления от български и американски астрономи се е оказало, че всъщност обектът представлява неизвестен изкуствен спътник, и според експертите става дума за руски секретен сателит.
От обсерватория IAU-А79 са активно наблюдавали и откритите наскоро от проектите на НАСА астероиди, които се разминаха в опасна близост с Земята и предизвикаха сериозен научен и медиен интерес у нас и в чужбина.
По този повод в писмо до председателя на БАН астрономите от Звездно общество остро протестират срещу изказванията в медиите на техни колеги от обсерваторията в „Рожен”, че такъв вид наблюдения не представляват сериозен астрономически интерес.
Според д-р Фратев този род изявления уронват престижа както на българката наука, така и държавата ни и настояват за опровержение.
През последните години астрономите от обсерватория „Зв. Общество”– IAU А79, с ръководител д-р Филип Фратев, откриха 63 нови астероида, два от които по тяхно предложение бяха официално кръстени от Международния астрономически съюз на великите ни революционери Васил Левски и Христо Ботев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори
Ръководителите на UniCredit и Commerzbank са провели първия си разговор за германската банка
Тръмп поиска от Иран да плати компенсация за убити хора във войни, атаки и протести
Има ли "правилен" час за риба? Ето какво показват данните
Рецепта за кекс с узо
Късна емисия
Обявиха извънредно положение в Колумбия, ЕС е в готовност за помощ
Нинова за убийството в Пловдив: Ако бях съдия - най-високата присъда
Ботев Пловдив победи Спартак Варна у дома
2000 човека дойдоха на фалшивата сватба на Роналдо + СНИМКИ
ВИДЕО: Черно море – Лудогорец
Ливърпул обяви трансфера на Роналд Араухо
Байерн започва преговори за нов договор с Хари Кейн
Славия победи с 3:0 Ботев във Враца
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Дневен хороскоп за 11 август, вторник
Сладкиш с кайсии за Голяма Богородица
Без декори и ефекти: LP направи концерт, който публиката няма да забрави
Красив и различен - deep french маникюр (+Снимки)
TRENDER POSH – дамски смарт часовник, създаден за различните моменти от деня
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Връзката на щитовидните заболявания със сърдечно-съдовата система
Варна въвежда услуга за денонощно здравно наблюдение на хора в риск
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“