70-80% от диабетиците страдат и от високо кръвно налягане, съобщи проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония.
Пациентите, които не страдат от хипертония, са застрашени от съдовото заболяване. По тези причини от 2000 г. е направено проучване на Европейската асоциация на кардиолозите за комбинирано лечение с медикамент, който лекува и диабет, и високо кръвно налягане.
Резултатите от проучването са представени на Европейския конгрес по кардиология в началото на месеца във Виена. В него са включени 11 140 пациента, проследени в продължение на 5 години. При тези, които са приемали медикамента NOLIPREL, рискът от сърдечно-съдова смърт е бил с 18% по-нисък в сравнение с групата, която не е приемала лекарството.
Наблюдава се и намаление от 21% при бъбречните усложнения за диабетиците. Тези данни са много важни за България, тъй като смъртността от диабет се увеличава прогресивно. Ако преди 50 години е била 5.9 на 100 000 души, то около 2000 г. е вече 23.4 на 100 000 души, тоест увеличението е 4 пъти. Проф. Торбова каза, че все още този медикамент не е включен в позитивния лекарствен списък, защото като принцип в България рядко комбинирано лечение влиза в този списък, независимо че той се базира на “медицината на доказателствата”.
Тя се надява, че след данните, изнесени от Европейската асоциация на кардиолозите, той ще бъде включен, за да влезе и в реимбурсния списък на Касата. В момента една доза от лекарството струва 26-27 лева. Диабет тип 2 е най-разпространената форма на диабет – 90-95% и е хронично доживотно и потенциално инвалидизиращо заболяване.
Сърдечно-съдовата болест е основно усложнение при този диабет и е до 80% от общата смъртност при това заболяване. Диабетът е и основна причина за загуба на зрението при хора в работна възраст в индустриалните страни, а до 20% от диабетиците умират от бъбречна недостатъчност. По данни на Националния център по здравна информация в България с диабет са над 250 000 души, като адекватно лечение получават около 110 000.
Статистическите данни на Международната фондация по диабет сочат, че е много висока честотата на заболяването в цяла Европа, като в Германия има 7.4 млн. диабетици, във Великобритания - над 2 млн. В световен мащаб броят на диабетиците възлиза на 246 милиона, като прогнозата е следващите 15-20 години те да достигнат 380 милиона, което представлява 7.1% от световното население в зряла възраст. Проф.
Цветана Кътова, председател на Българското кардиологическо дружество, коментира известния факт, че България е на едно от първите места по сърдечно-съдови заболявания като много висок процент от болните са и с диабет, и то открит късно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
70-80% от диабетиците са и с високо кръвно
Пациентите, които не страдат от хипертония, са застрашени от съдовото заболяване
18.09.2007 | 12:17 ч. Обновена: 18.07.2025 | 09:00 ч.
2

Новини
-
Избягалите от градина деца ходили на мол, качили се на метро
-
Самолет се разби при делтата на Дунав, двама загинаха
-
И младият Нострадамус като баба Ванга: Срещаме се с извънземни тази година
-
Двама братя се биха, единият в болница, другият - в ареста
-
Как ще се осъществява дистанционната медицинска помощ?
-
Предложиха $100 хил. на украински граничар да пусне четирима души нелегално в Унгария
-
Българин в правителството на Мелони: Синът на Кирил Маричков стана съветник в кабинета
-
Русия унищожи почти всички танкове Abrams, пратени в Украйна
-
Днес е Илинден, морето се обръща
-
Калин Стоянов за Дебора: Свидетели сме на поредното цинично съдебно решение
-
Русия унищожи почти всички танкове Abrams, пратени в Украйна
-
Зеленски: Украйна предлага нови преговори на Русия
-
Ракетните системи„Пейтриът“: Каква мощ крият и защо Украйна толкова много се нуждае от тях?
-
ДАНС и МВР с акция в офиса на гражданско сдружение „БОЕЦ“ ВИДЕО
-
Росен Желязков: Няма друг вариант на коалиционно управление, освен с ГЕРБ като водеща сила
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата