„България е ликвидирала йоддефицитните заболявания“, каза пред журналисти проф. Фритц Ван Дер Хаар, специалист по проблемите на храненето, токсикологията и общественото здраве. Той е член на мисията на Международната мрежа за устойчиво елиминиране на йодния дефицит, която е на посещение в България от 26 април.
Йодният дефицит е проблем за близо 1,5 милиарда жители на планетата, каза д-р Любомир Куманов, заместник-министър на здравеопазването. Липсата на йод в организма води до заболявания на щитовидната жлеза, като най-тежката проява е кретенизъм, допълни той.
Преди 50 години 1% от българското население е страдало от кретенизъм поради липса на достатъчно йод в храната и водата.
Йоддефицитните заболявания са характерни за населението, живеещо в планински и полупланински райони, които в България обхващат една трета от територията на страната, уточни Любомир Куманов.
След продължителна профилактика и задължителна продажба на йодирана сол за населението в страната ни няма заболявания, причинени от липса на йод, единодушни са експертите от мисията.
Бременните трябва да приемат около 200 микрограма йод на ден, съветва проф. Боян Лозанов, ендокринолог. Достатъчният прием на йод по време на бременност гарантира раждане на дете без мозъчни увреждания, допълни той.
След доклад, изготвен от мисията и предоставен на УНИЦЕФ, Световната здравна организация, Международния комитет за контрол на йоддефицитните заболявания и ръководителите на Международната мрежа за устойчиво елиминиране на йодния дефицит, България ще бъде обявена за страна, ликвидирала йоддефицитните заболявания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.