С утвърждаването на Борис Джонсън за бъдещ лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания перспективите пред британската икономика със сигурност са станали по-мрачни и потенциално по-рисковани, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на мнението на експерти.
Убедителната победа на Борис Джонсън срещу конкурента му за поста Джереми Хънт направи по-вероятен сценария, при който Великобритания ще напусне ЕС на Хелоуин без споразумение. Това е перспектива, която дори най-пламенните привърженици на Брекзит смятат, че ще бъде разрушителна за страната в краткосрочен план преди да се видят каквито и да е ползи, допълва БТА.
Повечето икономисти прогнозират, че така нареченият Брекзит без споразумение ще бъде много по-лош от това.
При този сценарий се предвижда дълбока рецесия. Дали тя ще бъде толкова дълбока, колкото последвалата световната финансова криза - над 6 процента - никой не знае, но почти всички икономисти са съгласни, че ще бъдат загубени работни места и ще се засили натискът върху държавните финанси.
Брекзит без споразумение всъщност означава, че на 1 ноември ще бъдат наложени мита на търгуваните стоки между Великобритания и останалите 27 страни членки на ЕС.
Други пречки пред търговията, включително пред ключовия британски сектор на услугите, ще се появят, когато бъдат наложени ограничения върху свободното движение на хора, стоки и регулаторни стандарти. Великобритания ще бъде изправена пред перспективата да загуби търговските споразумения, които е сключила с ЕС през годините, включително последните споразумения с Канада, Южна Корея и Япония - те са около 11% от търговията на Великобритания.
Основателят на Върджин груп (Virgin Group) Ричард Брансън посочва, че Брекзит без споразумение ще бъде катастрофа - до такава степен, че британската лира ще поевтинее и за първи път ще се обменя само за долар.
Лирата понесе товара на несигурността около Брекзит, понижавайки се с над 10% от 1,50 долара в деня след референдума за Брекзит през 2016 година. С все по-настоятелните мнения, че ще има Брекзит без споразумение лирата достигна двугодишен минимум от 1,2450 долара.
Въпреки че, както Великобритания, така и ЕС, ще са потърпевши от Брекзит без споразумение, Лондон ще страда доста повече , като се има предвид, че британският износ за ЕС е на стойност от около 13% от годишния брутен вътрешен продукт на страната спрямо 2,5% от БВП на ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Отказът на Исландия да преговаря за членство подкопава ЕС в критичен момент
Какво (не) знаем за "най-голямата петролна сделка в историята"?
Кадър на деня за 30 август
Сътрудничеството с Ford се обръща срещу Volkswagen
Лондон е столицата с най-скъпите имоти в Европа
Легитимна военна цел ли беше газопроводът "Северен поток"?
Суперклетка се формира над Балканите, силни бури се очакват и в България
Задържаха жена с над 790 грама наркотици в "Младост"
Централна прогноза
Пожар избухна край Рилския манастир
5 зодии, които привличат богатство и успех на 31 август 2026 г.
Отново голово шоу! Челси взе втора победа след 4:3
Милан взе младок от Нотингам Форест
НА ЖИВО: Ботев Пловдив – Левски 0:0
Кирил Домусчиев взима ЦСКА!
Левски набеляза Джеймс Аджако за нов трансфер
Шампионът на Англия с рекордна продажба
Дневен хороскоп за 31 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 31 август – 6 септември: Везните да не бързат
Защо семплите тоалети изглеждат скучни – и как лесно да ги направите по-стилни
Ябълков сладкиш с глазура за Симеоновден
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
228 души дариха кръв във Варна за седмица, нужни са дарители с А- и АВ-
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа
МФК Спартак триумфира с титлата в Bulgaria Beach Soccer Championship 2026
Защо котките „газят“ с лапи стопаните си
Германска пенсионерка в село Лозен: В Германия едва оцеляваме, в България е по-евтино, тук се излекувах