В предаването "Брюксел 1" политологът проф. Румяна Коларова и Любов Панайотова от Фондация Европейски институт коментираха изборите 2 в 1 и ще потъне ли кампанията за евроизборите във вътрешнополитически битки.
"Времевата рамка, в която се разполага подготовката за изборите за Европейски парламент, е различна в различните държави. Преди ден в Румъния приключи регистрацията на евродепутатите, а при нас листите все още не са подредени. Това е свързано не само със законовата рамка, но и с политическата обстановка. Но темата за листите и кандидатите в листите за европейски депутати е една много особена тема, защото, по правило, когато имаме избори за Европейски парламент ние, политолозите, там казваме, че са второразредни политици - много млади, все още навлизащи в политическата си кариера, или такива, които вече са преминали върха на своята политическа кариера и така се насочват към заслужен отдих", каза проф. Коларова.
Тя допълни, че наблюдава как се подреждат листите в България и принципът на повечето политици е, че можеш да бъдеш и в двете листи - за национални и европейски избори. Това би следвало да засили интереса и към европейските избори, това е целта, каза проф. Коларова.
"За България като периферна, средна държава, е изключително важно да отстоим важните за нас теми, но не трябва това да става по начин, по който след това да се срамуваме, така че е много важно кого изпращаме в Европейския парламент. Аз с любопитство ще следя кампанията, защото за първи път имаме тези два избора по едно и също време и ще видим дали легендата, че българинът не гласува на Европейски избори няма да бъде факта, че българите започнаха да гласуват все по-малко. Дано да вдигнем интереса към европейските институции и тези водачи на листи, национални или европейски, да могат да отговарят на въпроси, да говорят важни неща, а не да плашат хората. Аз съм убедена, че ще имаме партии, в които темата за миграцията, например, ще бъде водеща, но без да се дава никакво решение", заяви Любов Панайотова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според нея българите не познават своите евродепутати и ще гласуват не поименно, а по партиен признак, но така е и в повечето европейски страни.
"Във всички избори има партийност. Фактът, че мнозинството от хората гласуват за своите партийни предпочитания, е позитив, защото аз многократно повтарям, че няма как да държиш отговорен един индивидуален политик, който се появява и изчезването му от политическата сцена по никакъв начин не може да бъде санкционирано в дългосрочен план от избирателите, докато когато имаме по партиен признак, една партия винаги може да бъде санкционирана за номинирането на неподходящи кандидати в партийните листи. Ние в политологията казваме, че гласуването и номинацията по партиен признак е гаранция за демократичност", допълни проф. Коларова.
Тя постави фокус върху сегашните избори.
"Има една голяма група избиратели, най-вече на "Възраждане", които имат два лозунга - ПП-ДБ са предатели, които трябва да премахнем , както премахнахме предишните, и да гласуваме само за хора, които не са управлявали до този момент. Тези два лозунга не са толкова популярни в момента, защото българите се научиха, че когато гласуват за някого, който не е управлявал, нямат никаква гаранция", даде пример гостът.
"Кампанията и темите за европейските избори могат да потънат в престрелките на вътрешнополитическо ниво", смята Панайотова.
Проф. Коларова подчерта, че над 80% са политиките, мерките и решенията, които пряко влияят върху хората, а по-малко от 20% влияят на реалната политика на България, защото у нас, до голяма степен, решенията, които се взимат, са в разрез с общополитическите тенденции, но приоритети като членство в Еврозоната и Шенген са неща, които ще бъдат тема на тези избори.
"Както вървят нещата, консерваторите ще изпреварят зелените на тези евроизбори, зависи до каква степен в консерваторите ще се влеят партии, които нямат характерния, нормален профил на консерватизъм, а имат разрушителни тенденции или друга идентичност, защото и там има голямо разнообразие", завърши Любов Панайотова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Хороскоп за 28 март: Възможности и предизвикателства за зодиите
Времето днес: Дъждовна и облачна събота с гръмотевици
Кои са имениците на 28 март и какви забрани трябва да спазваме
Здравословните мазнини: Кои подпомагат организма и кои крият рискове
Рецепта за здравословен ванилов крем
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
Селекционерът на Индонезия: С България ще е тежко
Бекъм от Индонезия се кани на България: Ще им вкарам гол!
Александър Димитров даде почивка на България
Спортът по телевизията днес, 28 март
Мачовете по телевизията днес, 28 март
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Таро карта за 28 март, събота
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Огнеборците потушиха 57 пожара през последното денонощие
Раздадоха за 52-ри път наградите "Икар"
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури