Който се засели в китното швейцарско селце Албинен, ще получи веднага 60 000 евро - след като медии по цял свят разпространиха тази новина, хиляди хора отправиха запитвания. Без всъщност да знаят цялата истина…
На пръв поглед Албинен изглежда точно като типичното живописно алпийско селце. На 1300 метра надморска височина, на един слънчев планински скат са се наредили къщички, облицовани в дърво. В Албинен сякаш всичко е прекрасно. Но това усещане е измамно, пише Дойче веле.
Защото селото се обезлюдява. В Албинен са останали само 241 души, от които едва 25 са под 20-годишна възраст. „Нашето село се бори за оцеляването си", прогласяват авторите на една стартирала наскоро инициатива.
И наистина: в селото вече няма училище, почти няма деца, а повечето млади хора ги тегли надолу, към градовете в ниското. „Не можем повече безучастно да гледаме как селото ни умира", пишат още авторите на инициативата. И отправят един призив, който през последните дни предизвика внимание по цял свят. Защото идеята им за спасяване на селото е повече от оригинална. За какво става дума?
"Елате, но..."
В началото на август група млади мъже и жени от Албинен подеха инициатива за активно насърчаване на жилищното строителство в общината. В Швейцария такива инициативи могат да доведат до референдум в съответната община, кантон или на федерално равнище, стига да са подкрепени от десет процента от гласоподавателите.
Авторите на инициативата предлагат да се насърчат финансово онези хора, които биха искали да се заселят в Албинен. Сумите са различни, в зависимост от числеността на съответното домакинство. За четиричленно семейство например те предлагат 70 хиляди швейцарски франка (около 60 хиляди евро). Целта е ясна: да бъдат привлечени хора и така селото да бъде спасено от загиване.
По цял свят - от САЩ и Мексико, през Испания и Хърватия, та чак до Виетнам и Китай - медиите веднага подхванаха новината. И, разбира се, начаса се появиха безчет заинтересувани бъдещи жители на Албинен. В резултат общината беше затрупана от молби.
„Ако преброим всички запитвания по телефона, по пощата, по мейл, СМС, Уотсап, Фейсбук и на уебстраницата ни, излизат някъде около 3 000 души от десетки страни и от всички континенти", казва председателят на общината Беат Йост.
Проблемът обаче е следният: „Нашият съвсем сериозен проект беше представен от медиите в много съкратен, опростен и изопачен вид", казва Йост, който сам работи като журналист. „По този начин са били заблудени многобройни хора по цялото земно кълбо, които навярно отчаяно търсят нови перспективи." Тъкмо поради това представителите на общината вече отговарят изключително предпазливо на многочислените журналисти, които продължават да обсаждат селото.
Няколко важни изисквания
На уебстраницата на общината вече се появиха необходимите разяснения. Първо: инициативата все още не е получила официално одобрение. Решаващото гласуване на жителите ще се проведе на 30 ноември. И никак не е ясно дали след цялата шумотевица хората ще гласуват с "Да".
И второ: обещаните премии са обвързани със строги изисквания, тоест - всички заинтересувани трябва внимателно да прочетат дребния шрифт. Например за възрастовото ограничение: предложението важи единствено за хора под 45-годишна възраст. Освен това кандидатите трябва да подпишат, че ще живеят в Албинен най-малко 10 години. В противен случай ще трябва да върнат парите.
А за да получат премията, те трябва да инвестират поне 170 хиляди евро в новия си дом в Албинен. Изисква се и съответен документ за кредит или за собствено финансиране. И още едно важно условие, особено за кандидатите от чужбина: за да се заселят в Албинен, те трябва да притежават дългосрочна швейцарска виза.
"Общината предполага, че ако инициативата бъде одобрена, през следващите пет години от премията ще се възползват най-много пет до десет млади семейства", пише на уебстраницата на Албинен.
А трите хиляди досегашни кандидати? Почти никой от тях няма шанс. "За съжаление, на 99 процента от тях трябва да кажем, че не отговарят дори на изходните критерии за онова, което ние искаме и можем да направим в нашия малък Албинен", казва председателят на общината Беат Йост. Тъй че мечтата за безплатен собствен дом в едно идилично селце в полите на Алпите ще си остане за повечето кандидати само мечта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Рецепта от тефтера на баба: Спаначена супа с ориз
Мерджанов: България трябва да преразгледа санкциите срещу Русия
Пролетни рискове за шофьорите: Как сезонът влияе на зрението
Скритите рискове на колонизацията на Марс
На приливи и отливи: Левски започва гмуркане към титлата
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
Нешлифован диамант е сърцето и душата на Левски
Стимулират ЦСКА 1948 с пари за Лудогорец
Аржентина плаче! Национал пропуска световното зарази скъсани връзки
Левски изпуска головата си машина?
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите